Tiesa atzīst plaģiātu Stukāna vadītās prokuratūras prokurora Cinkmaņa bakalaura darbā, bet atceļ LU lēmumu atņemt viņam bakalaura grādu

Uldis Cinkmanis
Ekrānuzņēmums

Administratīvā rajona tiesa šodien nolēma atcelt Latvijas Universitātes (LU) lēmumu par plaģiātismā vainotā prokurora Ulda Cinkmaņa bakalaura darba anulēšanu, jo tas noticis pārāk vēlu pēc darba aizstāvēšanas.

Tiesa atzina, ka Cikmaņa bakalaura darbā pamatoti konstatēts plaģiātisms – personas izteiktu vai uzrakstītu domu uzdošana par savējām, nenorādot atsauci uz patieso autoru. Tiesa norādīja, ka šādos apstākļos var tikt piemērots Administratīvā procesa likuma 86. panta otrās daļas 4. punktā ietvertais tiesiskais regulējums par autoram labvēlīga, taču prettiesiska administratīvā akta atcelšanu. Tiesa nekonstatēja pārkāpumus prokurora bakalaura darba plaģiāta vērtēšanas procesā.

Vienlaikus tiesa izšķirošu nozīmi piešķīra tam, ka administratīvā akta atcelšana nav neierobežota laikā. Tiesa, atsaucoties uz juridisko literatūru un tiesu praksi, skaidroja, ka administratīvo aktu var atcelt saprātīgā termiņā. Vērtējot termiņa saprātīgumu, tiesa ņēmusi vērā pārsūdzētā lēmuma mērķi nodrošināt akadēmisko godīgumu un sabiedrības uzticēšanos akadēmiskā grāda iegūšanas tiesiskumam, kā arī preventīvo nozīmi atturēt citus studējošos no līdzīgu pārkāpumu izdarīšanas.

Tiesa apsvēra, ka bakalaura grāds Cikmanim tika anulēts 13 gadus pēc tā iegūšanas, viņa bakalaura darba ietekme uz zinātnes attīstību nevarot tikt uzskatīta par vērā ņemamu, pārsūdzētā lēmuma pieņemšana neesot ietekmējusi prokurora piešķirto maģistra grādu un jurista kvalifikāciju, LU kopumā spējot nodrošināt akadēmiskā godīguma ievērošanu, turklāt būtiska nozīme ir pašam plaģiāta konstatēšanas faktam. Apkopojot minēto, tiesa atzina, ka pārsūdzētais lēmums nav pieņemts saprātīgā termiņā, tāpēc ir atceļams.

Spriedumu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā viena mēneša laikā.

Jau vēstīts, ka LU komisija veica Cinkmaņa bakalaura un maģistra darba analīzi un konstatēja bakalaura darba teksta sakritības ar citiem avotiem bez atbilstošu atsauču norādīšanas. Līdz ar to komisija secināja, ka bakalaura darbs satur plaģiātu un darba autors būtiski pārkāpis akadēmiskā godīguma principus.

Kā skaidroja LU, laikā, kad Cinkmanis aizstāvēja bakalaura darbu, bija spēkā 2004. gada 31. maijā LU Senāta apstiprinātie LU Iekšējās kārtības noteikumi, kuri studējošiem noteica, ka studējošā pienākums ir “nepieļaut plaģiātismu studiju darbā”. Savukārt plaģiātisms šo noteikumu izpratnē skaidrots kā “citas personas izteikto vai uzrakstīto domu, izgudrojumu vai atklājumu tālāka paušana savā vārdā, t.i., nosaucot tos par saviem”.

Savukārt, veicot maģistra darba analīzi, studiju programmas “Tiesību zinātne” bakalaura un maģistra gala pārbaudījuma komisija secināja, ka ir vērojamas atsevišķas kļūdas, kuras var atzīt par nevēlamu praksi, un pieļauti pārkāpumi, “kas izdarīti bez ļaunprātīga nolūka, bet kas atspoguļo nepilnības darba autora prasmēs un kompetencēs”, izstrādājot pētniecisko darbu – neprecizitātes atsauču noformējumā, atsauces uz spēku zaudējušām normatīvo aktu redakcijām, nekvalitatīvs tulkojums no internetā pieejama avota angļu valodā. Plaģiātu vai akadēmiskā godīguma pārkāpumu komisija darbā nekonstatēja.

Juridiskās fakultātes dome, balstoties uz minētās komisijas ieteikumu, nolēma anulēt attiecīgā absolventa bakalaura diplomu, bet par maģistra diplomu šāds lēmums netika pieņemts.

Cinkmanis bija prokurors bijušā maksātnespējas administratora Māra Sprūda krimināllietā. Sprūds lietā apsūdzēts par piesavināšanos, pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un izspiešanu organizētā grupā. Lietā apsūdzētas vēl desmit personas.

Sprūda lieta patlaban atrodas Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas lietā. 2019. gadā noraidījumu Cinkmanim pieteica Sprūda aizstāvis Jānis Rozenbergs, paužot uzskatu, ka prokuroram ir personisks konflikts ar Sprūdu. Bijušais administrators iepriekš bija vērsies ar iesniegumu prokuratūrā par Cinkmaņa iespējamām nelikumīgām darbībām ar personu datiem un tā rezultātā sākta disciplinārlieta pret Cinkmani.

Tiesa apmierināja advokāta pieteikto noraidījumu un noņēma Cinkmani no krimināllietas.

Prokuratūras dienesta pārbaudē konstatēts, ka Cinkmanis bija izsniedzis dokumentus, kas satur ziņas par kādas personas datiem, tostarp uzziņu par kāda vīrieša dzīvesvietu, telefona numuru, e-pasta adresi, izdrukas no “Personu datu pārlūka” un atsevišķas krimināllietas materiālu kopijas par minētā vīrieša veselības stāvokli.

Ar šādu rīcību prokurors bija pieļāvis likuma pārkāpumu. Ar toreizējā ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera 2019. gada novembra pavēli Cinkmanim par nolaidību, pildot amata pienākumus, piemērots disciplinārsods – piezīme.

Par šo tēmu iepriekš vēstījām:

Saņemot pieprasījumu par valsts noslēpuma pielaidi savam „favorītam” – plaģiatoram Cinkmanim, ģenerālprokurors Stukāns šīs ziņas noslepenojis – Puaro.lv;

Skandalozais prokurors Cinkmanis iesūdzējis tiesā Latvijas Universitāti – Puaro.lv;

Policijā sākta resoriskā pārbaude, lai izlemtu, vai saistībā ar prokurora Cinkmaņa plaģiātu sākams kriminālprocess – Puaro.lv

Kāpēc maģistra grāda saglabāšana prokuroram Cinkmanim ir absurds – Puaro.lv

Juristu biedrības prezidents: Tiesu varu diskreditē prokurors deģenerāts – Puaro.lv

Virsprokurors: “Nekas ārkārtējs nav noticis”; Cinkmaņa atbilstību amatam un nevainojamas reputācijas prasībai vērtēs prokuroru atestācijas komisija – Puaro.lv

Atšķirībā no Stukāna, Valsts prezidents domā, ka prokurors Cinkmanis nevar turpināt savu darbu – Puaro.lv

Stukāns: Lai arī prokuroram Cinkmanim diploms anulēts, nav pamata viņu atlaist no amata – Puaro.lv

Plaģiātismā apsūdzētajam prokuroram Cinkmanim tiek anulēts bakalaura diploms – Puaro.lv

Tiesu varu diskreditējošā prokurora Cinkmaņa izglītības vērtēšanai izveidota vēl viena darba grupa – Puaro.lv

Prokurors – “šļušku ņēmējs” nodarbojies ar plaģiātismu un arī samelojies; komisija lems par Cinkmaņa diplomu anulēšanu – Puaro.lv

Prokurors Cinkmanis: “Visapkārt pida**si!” – Puaro.lv

Par prokurora – “šļušku paņēmēja” pieļauto pārkāpumu kriminālprocesā tiesa piedzen no valsts 700 eiro – Puaro.lv

“Paņemsim šļuškas un vienkārši…” – prokurors Uldis Cinkmanis rupji izrunājas un ālējas publiskā vietā – Puaro.lv

Ģenerālprokuratūra paslepus apturējusi pārbaudi prokurora – plaģiatora lietā – Puaro.lv

Par Stukāna balstītā prokurora-plaģiatora lietu notiek mistiska „pārbaude Ģenerālprokuratūrā” – Puaro.lv

Stukāna vadītās LR Prokuratūras prokuroram, kurš atzīst – par pid**asiem mēs saucam sev netīkamus cilvēkus, būs publiski jāatvainojas – Puaro.lv

Prokuroru atestācijas komisijā sākta pārbaude par prokurora – urlas izdarībām, aizdomas par mēģinājumu piesegt „savējo” – Puaro.lv

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


4
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
uz štābu
uz štābu

Bordānisti atkal paši sev sašāva kājubezkompromisa tiesiskumā. Atkal tās tiesas neklausa poītrukus. Sen taču vajadzēja izveidot koalīcijas padomē tiesu spriedumu apstiprināšanas kantorīti vai kādu īpašo patiesības ministriju? Kandidāti re labu labie no rensteles – Šupuļinska,. Petravičiča, Pujeņu kalne, un juhaņāvičas štābiņš sen jau sēž ratos kaujas gatavībā… aizbrauks citādi milonus apgūt dziesmu svētkiem

LIEMENIS
LIEMENIS

NU MAN ATAUSA GAISMA. ARĪ PROK. Džeralds Poots būs zadzis DIPLOMU. VIŅA JERUDĪCIJA IR APBRĪNOJAMA. BORDĀNAM un SUKĀNAM tādi gudreļi ir vajadzīgi.

Jautājums
Jautājums

Māri!
Ko nu?

Stienis
Stienis

Ej tu…. zagt!!!