Prokurors – “šļušku ņēmējs” nodarbojies ar plaģiātismu un arī samelojies; komisija lems par Cinkmaņa diplomu anulēšanu

Uldis Cinkmanis

Latvijas universitātes (LU) Juridiskās fakultātes domei nākamnedēļ jāpieņem lēmums par vairāku skaļu lietu prokurora Ulda Cinkmaņa iespējamu plaģiātismu bakalaura un maģistra darbos. No lēmuma būs atkarīgs, vai prokurors varēs saglabāt diplomu un turpināt darba pienākumus, vēsta LTV raidījums “Panorāma”.  

LU Juridiskajā fakultātē īpaši izveidota komisija vērtēja prokurora Cinkmaņa bakalaura un maģistra darbus saistībā ar iespējamu plaģiātismu. Komisijas sastāvā  bija vairāki universitātes mācībspēki, Augstākās tiesas senatori, advokāti.  

Juridiskajā fakultātē speciāli izveidotā komisija, kas vairākus mēnešus nodarbojās ar prokurora Ulda Cinkmaņa bakalaura un maģistra darbu izvērtēšanu, ir konstatējusi – bakalaura darbs ir tīrs plaģiāts, savukārt maģistra darbs ir ar būtiskiem trūkumiem. 

Komisijas rekomendācijā, kurai noteikts ierobežotas pieejamības statuss, ieteikts anulēt bakalaura grādu. Gala lēmums pirmdien jāpieņem fakultātes domei.

Portāla “Jauns.lv” aptaujātie komisijas locekļi (saprotamu iemeslu dēļ viņi vēlējušies palikt anonīmi) apstiprināja informāciju, ka vērtēšanas komisija ir secinājusi –

Ulda Cinkmaņa bakalaura darbs viennozīmīgi ir vērtējams kā plaģiāts, savukārt maģistra darbā ir būtiski trūkumi ar izmantoto avotu norādīšanu obligātajās atsaucēs. Jāatzīmē, ka atsauču neuzrādīšana un tātad teksta uzdošana par savu tālu no plaģiātisma nemaz nav. 

Savukārt LU Juridiskās fakultātes dekāne Anita Rodiņa uz Jauns.lv jautājumu, vai ir bijis kāds spiediens no Ģenerālprokuratūras, atbildējusi noliedzoši, taču atzinusi, ka visai liela interese par notiekošo tomēr ir izrādīta.

LU Juridiskās fakultātes domes pārstāvis Gunārs Kūtris “Panorāmai” norāda: “Varu šobrīd teikt tikai teorētiski, ja kāds no darbiem ir plaģiāts, tiek anulēts konkrētais diploms. Nevaru pateikt, kas notiek, ja anulē vienu diplomu, vai paliek spēkā otrs. Variācijas var būt dažādas. Tas ir fakultātes domes lemšanā.”

Juridiskajā fakultātē pret plaģiātismu ir neiecietīga attieksme un par šādu rīcību  studenti no studijām tiek atskaitīti. Tomēr situācija, kad nākas vērtēt pirms desmit gadiem rakstītus darbus,  līdz šim neesot bijusi.

“Viena lieta, kas ir cilvēka izglītības dokuments, otra vērtēšana darbā, vai tas nav ētikas pārkāpums. Cilvēkam varbūt saglabājas diploms, bet ir jāvērtē, vai šie pārkāpumi nav tādi, kas met ēnu uz viņu kā uz profesionāli konkrētajā jomā,” atzīmēja Kūtris.

Runājot par prokurora Cinkmaņa ētikas principiem, der atcerēties nesenās viņa izklaides:

Cinkmaņa vārds līdz šim izskanējis saistībā ar tādām sabiedrībā labi zināmām lietām, kā bijušā maksātnespējas administratora Māra Sprūda krimināllietu un seksuāla rakstura noziegumos apsūdzētā Rēzeknes–Aglonas diecēzes priestera Pāvela Zeiļa krimināllietu. 

Ģenerālprokuratūrā informēja, ka prokurors Cinkmanis šobrīd atrodas atvaļinājumā. Savukārt ģernerālprokurors Juris Stukāns norāda, ka vispirms jāsagaida domes lēmums.

Viņš skaidroja:

“Ja tiks anulēti diplomi, nav variantu, prokuroram būs jāatstāj amats.

Ja tiks konstatēts, ka kaut kādā apjomā ir plaģiāts, tas ir vērtējams. Vērtējams ir arī viņa darbs pēdējo gadu laikā. Un, kopā šos apstākļus saliekot, būtu jāvērtē un jāuzklausa arī viņa viedoklis. (..) Ja mēs konstatējam, ka ir negodprātīga rīcība, tā ir jānovērtē no visas bardzības.”

Saskaņā ar likumu prokuroram nepieciešama jurista kvalifikācija, kuras saņemšanai nepieciešama maģistra izglītība.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: LTV un jauns.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
adrians
adrians

tadi Cinkmani ir Latvijas valsts seja ,jalauj vinam darboties,…jaaizsuta uz RTR,vai NTV lai redz muusu intelektu

Suu
Suu

Kādam ir mērķis.

teksts
teksts

Ja par publiskā vietā uzņemto video tā kā būtu skaidrs, tad kāpēc un kurš aktualizējis kādu tur darbu pārbaudi, tas gan nav saprotams. Kāds vispār ir mehānisms šādu darbu pārbaužu rosināšanai?

Gada glezna
Gada glezna

Nezinu kā jurispudencē, taču matemātikā ir normāli, ka studenta pienesums salīdzinot ar pasaules sasniegumiem ir niecīgs, tāpēc jau tas ir tikai bakalaura darbs. Saprotams atsauces uz orģinālajiem darbiem ir nepieciešamas.
Atgādināsu nejēgām – tas tā ir visā pasaulē.

nu vot jautājumi
nu vot jautājumi

Tā ir visā pasaulē, ka jebkurš bakalura darbs tiek pārbaudīts uz plaģiātu. UZREIZ, VĒL PIRMS TAS AIZSTĀVĒTS, kā tikai tiek nodots!!!! Vēl ir darba vadītājs, kurš uzrauga to, kā top bakalaura darbs, KAMĒR TAS IR PROCESĀ! UN tagad parunāsim par to, kā šie darbi izgāja cauri šim sietam.

Laka
Laka

\tradimcional pasūtījuma lieta paburbuļot unn palēkāt soctīklos

Dabrs
Dabrs

Drīz varēs slaucīt ielas, un būs pareizi.