Par prokurora – “šļušku paņēmēja” pieļauto pārkāpumu kriminālprocesā tiesa piedzen no valsts 700 eiro

Uldis Cinkmanis

Administratīvā rajona tiesa 15. janvārī, izskatot kādas privātpersonas pieteikumu par kompensācijas piedziņu, nolēma atzīt prokurora Ulda Cinkmaņa pieļauto pārkāpumu un daļēji apmierināt kompensācijas pieteikumu, piedzenot no Latvijas Republikas atlīdzinājumu par nodarīto nemantisko kaitējumu 700 eiro apmērā, vēsta portāls “Delfi” . Tiesas lēmumu vēl var pārsūdzēt.

Privātpersonas advokāts Armands Šūmanis norādījis, ka Cinkmanis kriminālprocesā bija prettiesiski izpaudis neizpaužamas ziņas par liecinieku, tajā skaitā liecinieka sensitīvos datus, kriminālprocesā iesaistītām personām, kurām nebija tiesību saņemt šādu informāciju. Konkrētajā lietā sensitīvā informācija bijusi saistīta ar personas medicīnas datiem.

Tāpat Šūmanis norādīja, ka prokuratūras vārdā privātpersonai par Cinkmaņa izdarīto pārkāpumu atvainojās Tiesās izskatāmo civillietu nodaļas prokurore. Savukārt pats prokurors nekādus pārkāpumu savā rīcībā nesaskatīja un privātpersonai nav atvainojies.

Ar tiesas nolēmumu ir ticis atzīts, ka Ģenerālprokuratūras rakstveidā paustā atvainošanās privātpersonai nav uzskatāma par pienācīgu atlīdzinājumu, kā arī nenodrošina prevencijas funkciju. Ievērojot tiesu praksi par kompensācijas apmēru līdzīgās lietās, Administratīvā rajona tiesa nolēma privātpersonas pieprasīto 5000 eiro vietā piedzīt 700 eiro.

Prokuratūrā portālam apstiprināja, ka Ģenerālprokuratūrai ir laiks līdz 15. februārim, lai šo spriedumu pārsūdzētu, taču vēl nav pieņemts lēmums, vai tas tiks darīts.

Prokurora Cinkmaņa vārds sabiedrībā plaši izskanēja, kad viņš kopā ar Zani Pavāri pārstāvēja valsts apsūdzību Māra Sprūda kriminālprocesā. Tiesas sēžu laikā Sprūds bieži Cinkmanim pārmeta procedūras neievērošanu, kā arī trūkumus lietas sagatavošanas procesā.

Tāpat vairākas reizes tiesai tika pieteikts noraidījums Cinkmanim, kurš  2019. gada 24. septembrī tika apmierināts.

Pēc nolēmuma paziņošanas tiesnesis Imants Dzenis norādīja, ka šajā krimināllietā tiesas zālē ir konflikts, un to nenoliedzami var redzēt. Tāpat tiesnesis norādīja, ka līdz šim, izskatot šo krimināllietu, tiesa visu laiku mēģinājusi šo konfliktu novērst.

Sprūda advokāts Jānis Rozenbergs noraidījumu pieteica, jo aizstāvība uzskatīja, ka prokuroram ir personisks konflikts ar Sprūdu. Bijušais administrators iepriekš vērsies ar iesniegumu prokuratūrā par Cinkmaņa iespējamām nelikumīgām darbībām ar personu datiem un tā rezultātā sākta disciplinārlieta pret Cinkmani. Tāpat saistībā ar minēto vērtēšanā prokuratūrā ir Sprūda iesniegums par kriminālprocesa sākšanu pret prokuroru Cinkmani.

Advokāts argumentēja, ka Cinkmanis izsniedzis visiem lietas dalībniekiem tādus lietas materiālus, kuros atrodas personu, tajā skaitā liecinieku, dati, kontakti, medicīnas dokumenti un cita veida sensitīva informācija. Šādā veidā esot pārkāptas Kriminālprocesa likuma prasības par personu datu aizsardzību.

Pērn novembrī Puaro.lv vēstīja par izklaidēm “Skyforger” koncertā Rēzeknes koncertzālē “Gors”, kur ar neadekvātu uzvedību izcēlās specializētās prokuratūras prokurors Uldis Cinkmanis.


Grupas “Skyforger” koncertā Rēzeknē, koncertzālē “Gors”, bez krekla dīvaini uzvedas specializētās prokuratūras prokurors Uldis Cinkmanis. Prokuroram līdzās zilajā kreklā ir viņa palīgs Ričards Melnis.

Visvairāk izbrīnīja notikumi Rēzeknē, kas fiksēti Cinkmanim ar, domājams, paziņām atrodoties kādā kafejnīcā. Pie galda sēdošā prokurora uzvedība vieš aizdomas par to, vai gadījumā amatpersona nav alkohola reibumā, taču tikai līdz brīdim, kad pats Cinkmanis to skaidri apstiprina sarunā ar saviem galda biedriem, sakot: “Ok, es esmu dzēris, bet man jūs pietrūkst.” Pavisam drīz, neiztiekot bez lamuvārdiem krievu valodā, prokurors arī ierosina: “Paņemsim šļuškas un vienkārši [čaukstina ar lūpām].” Kā zināms, Prokuratūras likuma 33. pants nosaka, ka prokurora amata kandidāts “ir ar nevainojamu reputāciju”. Noskatoties aculiecinieku filmētos video, kuros fiksēta prokurora Cinkmaņa uzvedība publiskā vietā – koncertzālē un vēlāk arī ēdināšanas iestādē – rodas pamats jautājumiem, kā šādam aprakstam atbilst konkrētā amatpersona. Vairāk par notikušo varat izlasīt un video noskatīties ŠEIT.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar