Portugālē legalizē eitanāziju

dzīve pēc nāves

Aizvadītajā nedēļā Portugāles parlaments pieņēma likumu par eitanāzijas dekriminalizāciju. Otrdien, 17. maijā, to parakstīja Portugāles konservatīvais prezidents Marselu Rebelu di Souza, vēsta plašsaziņas līdzekļi.

Eitanāzijas jautājums ir sašķēlis dziļi katolisko valsti, un prezidents, kurš ir pārliecināts katolis, bija stingri iebildis pret to.

“Republikas prezidents ir izdevis dekrētu [par eitanāzijas legalizēšanu] (..) jo viņam bija pienākums to darīt” saskaņā ar konstitūciju, paziņoja prezidenta administrācija.

Galīgā versija likumam par “medicīniski asistētu nāvi” tika pieņemta 12. maijā ar 129 balsīm par parlamentā, kurā ir 230 deputāti. Starp likuma atbalstītājiem bija valdošās Sociālistiskās partijas deputāti.

“Konstitūcija nosaka pienākumu prezidentam ieviest likumu, kuram viņš bija uzlicis veto, bet kuru pēc tam apstiprināja Republikas Sapulce. Protams, es to parakstīšu – tas ir mans konstitucionālais pienākums,” pēc balsojuma sacīja di Souza.

Parlamenta deputātu vairākums pēdējo trīs gadu laikā jau četras reizes bija balsojot atbalstījuši eitanāzijas dekriminalizāciju, bet pret likuma tekstu iebilda konstitucionālā tiesa un valsts galva.

Lai pārvarētu prezidenta pēdējo veto, sociālisti nolēma otrreiz balsot par vienu un to pašu likuma tekstu.

Likums tika vairākkārt pārstrādāts, lai ņemtu vērā iebildumus no prezidenta puses, kurš divreiz tam uzlika veto, un zināmas “neprecizitātes”, uz kurām norādīja konstitucionālā tiesa, kas divreiz noraidīja šo likumu.

Likuma galīgajā versijā teikts, ka eitanāzija ir atļauta tikai gadījumos, ja “medicīniski asistēta pašnāvība ir neiespējama pacienta fiziskas nespējas dēļ”.

Likums stāsies spēkā rudenī.

Eitanāzija un asistēta pašnāvība pašlaik ir atļauta dažās Eiropas valstīs, tostarp Beniluksa valstīs un Portugāles kaimiņvalstī Spānijā.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar