Kā neizgāzties darba intervijā – 7 jautājumi un ieteicamās atbildes

darba intervija

Daudziem no mums ir nācies piedzīvot brīdi, kad pēc darba intervijas kosts vai pirkstos – ehh, kāpēc gan es uz jautājumu atbildēju tā – ja būtu teicis “pareizo” atbildi, kārotais darbs būtu jau rokā.

Darba intervijās potenciālie darba devēji parasti mēdz uzdot līdzīgus jautājumus. Un kandidāti pieļauj vienas un tās pašas kļūdas. Lūk, vairāku personāla atlases kompāniju ieteiktie atbilžu varianti uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem.

Tomēr ir jāatceras, ka ne vienmēr šabloniska atbilde ir pareizā.

Ir darba devēji, kuri uzdod negaidītus un netradicionālus jautājumus, lai izsistu darba meklētāju no līdzsvara. Un tur nu nekāda “pareizā” atbilde nav iespējama.

1. “Pastāstiet par sevi”

Atbilde: a) “Mana karjera sākās, kad 2 (3, 4, 5) gadus mācījos universitātē”, – ja sāki strādāt specialitātē. Tālāk nosauc uzņēmumus, kuros strādāji un īsumā pastāsti par saviem pienākumiem.

b) “Es pabeidzu  …. universitāti un mana specialitāte ir ….. . Mans pirmais darbs bija uzņēmumā ….“. Tad atkārto punktu “a”.

c) “Savas karjeras laikā esmu strādājis uzņēmumos ….., ….. un ….. . Es varu īsi pastāstīt par saviem darba pienākumiem, vai sīkāk pastāstīt par savu darbu pie pēdējā darba devēja. Ko jūs vēlētos dzirdēt?” Tad veido savu stāstījumu, pamatojoties uz personāla atlases speciālista vēlmēm.

Nedrīkst: runāt par personīgo dzīvi, skolu, hobijiem. Koncentrējies tikai uz savu karjeru.

Ar piesardzību: runā par darba pieredzi, kas neattiecas uz vēlamo darbavietu. Stāstīt par to var tikai tad, ja veicot šo darbu ieguvi prasmes un zināšanas, kas būs noderīgas vēlamajā amatā.

Atceries: uzmanīgi tevī klausās tikai pirmo minūti. Mēģini jau sākumā piesaistīt sarunas biedra interesei ar noderīgiem faktiem.

2. „Kādas ir jūsu labākās īpašības?”

Atbilde: Nosauc tikai tās īpašības, kas būs noderīgas darba uzdevumu veikšanai. Piemēram, programmētājs var teikt, ka viņam ir analītisks prāts, izcilas zināšanas matemātikā un precizitāte. Grāmatvedim stiprās puses būs neatlaidība, cītīgs darbs, veselīgs perfekcionisms.

Nedrīkst: stāstīt par visām dotībām, ieskaitot personiskās (piemēram, meistarīga aukstās zupas pagatavošana vai pretējā dzimuma savaldzināšanas prasme).

Uzmanīgi: atbildi šabloniski (“sabiedrisks, punktuāls, atbildīgs”). Ja nu pajautā, kāpēc saki, ka esi tik “sabiedrisks”, bet sociālajos tīklos tev ir tikai 20 draugi.

Atceries: Darba devēja pārstāvis vēro tevi, tavu pašapziņu un pašnovērtējumu. Pārāk ilga sevis slavēšana izskatīsies kā lielība un pašslavināšanās.

3. “Kādi ir jūsu trūkumi?”

Atbilde: a) Nosauc kādu trūkumu, vājo vietu, kas nekādi netraucēs veikt darba pienākumus. Piemēram, grāmatvedis varētu teikt, ka slikti runā angliski. Autovadītājs – ka slikti pārzina datoru.

b) Standarta atbilde: “Es esmu darbaholiķis un pat nepamanu, kā darbā aizskrien laiks”, vai “Esmu briesmīgs perfekcionists”

Nedrīkst: runāt par būtiskiem trūkumiem profesionālajā jomā vai ieslīgt personīgās tēmās (“Man dažreiz patīk iedzert”, “Es esmu vāja rakstura un gļēvulis,” “Man nav piekrišanas pie pretējā dzimuma”).

Uzmanīgi: atbildi pārāk šabloniski, to var viegli identificēt kā iepriekš sagatavotu atbildi. Var sekot papildjautājumi: “Kāpēc jūs domājat, ka tā ir slikta īpašība?” “Kā izpaužas jūsu perfekcionisms?”

Atceries: visām nosauktajām negatīvajām īpašībām kaut kādā veidā jāpauž pozitīva nozīme, lai cik neloģiski tas var šķist. “Jā, mana angļu valodas prasme nav tik laba, kā es gribētu, bet es apzinos šo problēmu un nākamajā mēnesī plānoju sākt mācīties valodu kursos.” Tā demonstrēsi, ka spēj atzīt savus mīnusus un veic pasākumus, lai novērstu problēmu.

4. “Kāds ir jūsu vaļasprieks?”

Atbilde: Ja tev patiešām ir kāds vaļasprieks, nosauc to un īsi pastāsti par rezultātiem (uzvaras konkursos, medaļas utt.).

Nedrīkst: runāt par neeksistējošu hobiju. Jau pēc pirmā jautājuma par šo tēmu tevi var pieķert melos.

Uzmanīgi: runā par neviennozīmīgu vai pārāk neparastu hobiju. Piemēram, ja esi kaislīgs mednieks, tāda aizraušanās uzņēmumā, kurš seko “zaļo” principiem, diez vai tiks pozitīvi novērtēta. No otras puses, varbūt nemaz nevajadzētu strādāt uzņēmumā, kura vērtības nav tev pieņemamas.

Atceries: nerunā par saviem hobijiem gari un plaši – var padomāt, ka hobiji tev ir ļoti svarīgi un darbs vienmēr būs otrajā vietā. Ja nav hobiju, vari stāstīt par savām interesēm (lasīšana, pastaigas, sports).

5. “Pastāstiet par saviem sasniegumiem”

Atbilde: “Savā pēdējā darbavietā es palielināju peļņu / sasniedzu pozitīvus rādītājus / pabeidzu projektu.” Jebkādi apgalvojumi jāpamato ar faktiem un skaitļiem (palielināju peļņu par tik un tik procentiem, sasniedzu maksimālos pieauguma tempus, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, projekts saņēma apstiprinājumu no klientiem un ir veiksmīgi īstenots). Ja darbā nav bijuši nekādi ievērojami sasniegumi, pastāsti par prasmēm un zināšanām, kuras ieguvi šajā darbā.

Nedrīkst: stāstīt par personīgiem sasniegumiem (nozvejota lielākā zivs, dēls teicamnieks).

Uzmanīgi: runā par sasniegumiem un nepārvērt tos par personiskiem varoņdarbiem. Pastāsti, kā citi darbabiedri palīdzēja gūt šos panākumus, tas nemazinās to nozīmi.

Atceries: jebkuru nosaukto sasniegumu var pārbaudīt tikai ar dažiem papildu jautājumiem. Te var lūgt nosaukt instrumentus un tehnoloģijas, pateicoties kuriem ir sasniegti izcili rezultāti, kā arī pavaicāt, kāpēc tas izdevās tieši tev, nevis citiem.

6. “Kāpēc jūs domājat, ka esat labāks par citiem kandidātiem šim amatam?”

Atbilde: “Manuprāt, mana kompetence precīzi atbilst amata prasībām. Jo īpaši… (tālāk mini savas stiprās puses). ” Šis jautājums rezonē ar jautājumu par sasniegumiem un uzņēmuma darbības izpratni.

Nedrīkst: pazemot vai negatīvi runāt par iepriekšējiem kandidātiem. Nesalīdzini sevi ar viņiem: koncentrējies uz to, ka ideāli atbilsti šim amatam.

Uzmanīgi: stāsti par savām labajām īpašībām un piemērotību vakancei. Tas ir ļoti viegli – pārkāpt robežu, pēc kuras beidzas sevis prezentācija un sākas lielīšanās.

Atceries: jo augstāks amats, uz kuru pretendē, jo vairāk ir jāzina par uzņēmuma struktūru un darbību. Atbildot uz šo jautājumu, tev vajadzētu likt darba devēja pārstāvim iztēloties “kā pozitīvi izmainīsies uzņēmuma darbs pēc tavas pieņemšanas.”

7. „Kurš varētu sniegt atsauksmes par jums?”

Atbilde: Jau dodoties uz darba interviju, ir jābūt līdzi sarakstam ar potenciālajiem rekomendācijas sniedzējiem. Tie var būt gan tiešie vadītāji, gan citi speciālisti, ar kuriem esi sadarbojies. Ja tie ir vairāku iepriekšējo darbavietu vadītāji, personāla atlases speciālists zinās, ka ar iepriekšējiem darba devējiem esi saglabājis labas attiecības.

Nedrīkst: atbildēt “Nav neviena.” Tas ir līdzvērtīgi atbildei “visas mana darba pieredzes laikā vairākos uzņēmumus neatradīsies neviens cilvēks, kurš apliecinās, ka es strādāju labi.”

Uzmanīgi: vari teikt, ka tie var būt biznesa partneri un klienti, ar nosacījumu, ka tu iepriekš apspriedīsi ar viņiem šo jautājumu. Un ja nu darba devējs dzirdēs sarunu, kurā uz tavu nosaukto vārdu sazvanītais vaicās: “Kas jūs esat?”

Atceries: jo augstāks amats, uz kuru piesakies, jo lielāka iespēja, ka personāla atlases speciālists lūgs rekomendācijas tavai kandidatūrai. Tāpēc iekļauj sarakstā tikai tādus cilvēkus, kuri garantēti sniegs pozitīvu atsauksmi.

Tomēr uzmanīgi: ne vienmēr šabloniska atbilde ir pareizā. Ir darba devēji, kas uzdod negaidītus un netradicionālus jautājumus, lai izsistu darba meklētāju no līdzsvara. Un tur nu nekāda “pareizā” atbilde nav iespējama.

Lai veicas!

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar