Finanšu ministrs atbalsta Kariņu un arī ir pret valsts augstāko amatpersonu algu paaugstināšanas iesaldēšanu

Arvils Ašeradens

Diskusijā 18. janvāra LTV raidījumā “Kas notiek Latvijā?” notika domu apmaiņa par algu pieaugumu politiķiem, amatpersonām un sabiedriskajā sektorā, kur amatpersonām tika uzdots tiešs jautājums – cik kurš pelna, informē apollo.lv.

Valsts amatpersonām tika vaicāts, kādu atalgojumu mēnesī saņem. Finanšu ministrs Arvils Ašeradens negribīgi atklāja, ka saņem apmēram 7000 eiro mēnesī. Diskusijā arī tika norādīts, cik šobrīd pelna deputāti, piemēram, Jānis Lucāns mēnesī saņem aptuveni 6000 eiro. Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis gan teica, ka saņemot tikpat, cik pērn – 5000 eiro.

Spraiga domapmaiņa izvērtās par Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa teikto: “Tas, kas ir izstrādāts, sakārtot atalgojuma sistēmu, kur būtu zināma hierarhija, tas ir augstākās amatpersonas ir atskaites punkti un visiem pārējiem ir atvasinājums no tā. Tagad šī sistēma tiek šādā veidā sakārtota, lai mēs varētu noturēt, tajā skaitā valsts pārvaldē, kompetentus cilvēkus, viņus piesaistīt. Es uzskatu, ka mums ir šī atalgojuma reforma jāveic.”

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens raidījumā “Kas notiek Latvijā?”  apstiprināja, ka piekrīt Ministru prezidenta Kariņa viedoklim un arī ir pret valsts augstāko amatpersonu algu pielikuma iesaldēšanu.

Taču atšķirīgu viedokli pauda “manabalss.lv” iniciatīvas “Par algu iesaldēšanu Valsts prezidentam, ministriem un citiem tautas kalpiem” autore Nora Freimane:

“Es piekrītu, ka valsts pārvaldē algu reformai ir jābūt. Tas, kam es nepiekrītu, ir tas, ar ko šī reforma tiek sākta? Kāpēc algas jāceļ tur, kur vispār nav nekādu problēmu piesaistīt speciālistus?”

Vaicājot par to, kā ar Ministru prezidenta algas celšanu tiks panākta speciālistu noturēšana, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis norādīja, ka “reformas mērķis bija publiskās pārvaldes konkurētspēja.”

Šogad Valsts prezidents, premjers un Saeimas priekšsēdētājs saņems gandrīz 8000 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas. Visiem tas ir kāpums par vairākiem desmitiem procentu, salīdzinot ar 2022.gadu, bet Saeimas priekšsēdētājam algas pieaugums ir pat par 75%, ņemot vērā, ka deputātu algas pēdējos gados bijušas iesaldētas.

Valsts prezidents pašreizējo 6260 eiro vietā saņems 7962 eiro, kas ir pieaugums par 27%. Saeimas priekšsēdētājs 4565 eiro vietā saņems 7962 eiro (+75%), Ministru prezidenta alga pieaugs no 5216 līdz 7962 eiro (+53%), parlamenta deputāti 2963 eiro vietā saņems 3981 eiro (+34%), ministriem alga pieaugs no 4952 eiro līdz 7052 eiro (+42%), bet parlamentārajiem sekretāriem – no 3841 līdz 6256 eiro (+63%), vēstīja raidījums.

2023.gada budžetā Saeimas deputātu algām paredzētā summa pieaugusi no 4 406 436 eiro līdz 6 482 055 eiro jeb par diviem miljoniem eiro, savukārt Valsts kancelejai ministru un premjera parlamentārā sekretāra algas kāpums izmaksās nepilnu pusmiljonu eiro.

Pieskaitot atlīdzības kāpumu pārējiem parlamentārajiem sekretāriem un Valsts prezidentam sanāk, ka politisko amatu algu celšana šogad budžetā izmaksās aptuveni trīs miljonus eiro, aprēķinājis “de facto”.

Algu celšanu paredz valdībā un Saeimā 2021.gadā pieņemtā atlīdzības reforma, kas stājās spēkā pirms trim mēnešiem un deva tiesības iestādēm celt algas.

Iedzīvotāju iniciatīvā mudināts iesaldēt valsts vadošo amatpersonu un tautas priekšstāvju algas to līdzšinējā apmērā un algu pacelšanu atlikt līdz brīdim, kamēr stabilizējas ekonomiskā situācija valstī – ir apturēts inflācijas kāpums, kā arī inflācija samazināta līdz samērīgam līmenim, ir pārvarēta krīze, kas saistīta ar gāzes un elektrības cenu kāpumu.

Iniciatīvā akcentēta vēlme no tautas kalpiem vispirms sagaidīt konkrētu rīcību tautas labā – izvest valsti un tās iedzīvotājus cauri šim sarežģītajam un izaicinājuma pilnajam laikam, un tikai tad spriest par nepieciešamību celt savas algas.

Visu raidījumu var noskatīties ŠEIT.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


16
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Moņa
Moņa

cik tad var kritizēt pats savu algu un maku?

kalašnikovs
kalašnikovs

Purņa!

Nja
Nja

Kur šitais kadrs – tur viss slikti un būs vēl sliktāk. To jau var redzēt no raidījumiem…vislaik kaut ko glumi shēmo, izlocās un muhļī.

erti
erti

Orvela “Dzīvnieku ferma” aprakstītā ideoloģija dzīvoja un dzīvo vēl jo projām: Daži ir līdzvērtīgāki par pārējiem. Satversme un to, ka (91) Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas, valdībai pie kājas. Kādēļ skolotājiem atcēla algas reformu un palielinājumu?

Gada glezna
Gada glezna

Vai zaglis atteiksies no zagšanas, ja netiks sodīts, vai aferisti atteiksies no afērām, ja netiks sodīti, vai pie siles esošie atteiksies sev kabatās bāzt nodokļu maksātāju naudu, ja netiks …

Modris
Modris

Daži ir arī gudrāki, padomiet.

Elementāri
Elementāri

Ne jau gudrāki, vienkārši cinisms un bezkaunība sit augstāko vilni kāds jebkad bijis.

ērce
ērce

Augstāko amatpersonu algas NAV šobrīd Latvijas augstākā prioritāte.

Dusja
Dusja

Sveiciens Kariņam no PIONIERA !

RPal.
RPal.

Baidos, ka aizrīsies…uz nodokļu maksātāju verdzības eksistenci. Kāda jēga no tām mega algām, ja Valsts ir nolaista līdz kliņķim? Visos rādītājos Latvijai ir godpilna pēdējā vieta Eiropā. Atgādina sarkanā komunisma iedīgļus- kuri barojās ar sarkanajiem ikriem un, …kuri “atpūšās” sarkanajos stūrīšos…

komuniste Sarmīte Galerte
komuniste Sarmīte Galerte

Ir jābūt atšķirìbai starp dārgām un lētām prostitūtām

ha ha
ha ha

Iesaldēt nevajag! Vajag samazināt! Algas piesaistīt minimālajai valstī un maksāt trīs, četru minimālo ietvaros. Vajadzīga tikai politiskā atbildība, lai visu sakārtotu.

Arvids
Arvids

Šito gudrību par atbalstu valdošās kliķes algu paaugstināšanai Aršenrādenam iečukstēja viņa draudzene Ieva Kaunzeme.

Kas tā tāda?
Kas tā tāda?

“Politiskā atbildība”

klimata ministrs Brīnumdaris (Čudars)
klimata ministrs Brīnumdaris (Čudars)

Tas gejs Domburs nesajēdz, ka tādus lēmumus pieņem auditorkompānija Price waterhouse cooper. Viņi gatavojas privatizācijai. Vietējem padļizām ar aldziņu tiek aizbāzta mute

Rinka
Rinka

Kad pati lidisi ara no skap?