Kāpēc pulkstenis tiek likts uz kreisās rokas?

Rokas pulkstenis ir pašsaprotams gan tiem, kuri grib zināt pareizu laiku, gan tiem, kas vēlas papildināt savu tēlu ar dārgu aksesuāru. Taču tikai retais zina, kāpēc pulkstenis tiek likts uz kreisās rokas.  Atbilde meklējama rokas pulksteņu pirmsākumos.

Pirmie mehāniskie pulksteņi ar zobratiem tika izgudroti 10. gadsimtā. Kā enerģijas avots iesākumā tika izmantots ūdens, vēlāk, kad tika izgudrots svārsta mehānisms — atsvari. Pulksteņu mehānismi bija lieli, tos praktiski nebija iespējams pārvietot un tādēļ tie tika iebūvēti ēkās un torņos. Torņu pulksteņiem bija tikai stundu rādītājs. Zinātnes un ražošanas attīstība ļāva samazināt pulksteņu izmērus. 15. gadsimtā tika radīti pulksteņi mājām, 16. gadsimtā pirmie pārnēsājamie pulksteņi.

1675. gadā Kristiāns Heigenssun Roberts Huks izgudroja spirālatsperi, kas ļāva kontrolēt balansa rata svārstību ātrumu. Šis izgudrojums palielināja pulksteņu precizitāti un ļāva samazināt pulksteņa mehānisma izmērus.

1868. gadā Patek Philippe radīja pulksteni ar aproci, kas skaitījās juvelierizstrādājums un bija paredzēts nēsāšanai sievietēm. Vīrieši uzskatīja, ka viņiem tādas smukumlietiņas valkāt ir nepiedienīgi.

Tomēr 1904. gadā Cartier draugs,  brazīliešu aviācijas pionieris Albertu Santušs-Dimons, lūdza izgatavot viņam pulksteni, kas būtu derīgs lidojumu laikā.  Un tā nu Cartier laida klajā pirmo vīriešu mehānisko rokas pulksteni “Santos”, kas lietojot bija ārkārtīgi parocīgs. Pirmā pasaules kara laikā rokas pulksteņi nomainīja kabatas pulksteņus un kļuva populāri virsnieku aprindās.

Kopš pulkstenis kļuva par instrumentu, kuru lietoja darba laikā, radās nepieciešamība izstrādāt rokas pulksteņa modeļus nēsāšanai uz kreisās rokas, jo vairums cilvēku ir labroči, nevis kreiļi. Strādājot vairāk darbojas labā roka. Lai izvairītos no bojājumiem, rokas pulksteni lika uz kreisās rokas.

Bez tam, rokas pulkstenim vajadzēja uzvilkt atsperi, bet atsperes galviņa atradās labajā pusē. Un galu galā, iespējams, ka pulksteņu ražotāji turpināja ražot pulksteņus nēsāšanai uz kreisās rokas vienkārši ievērojot tradīciju.

Mūsdienās vairs nav „īstās” rokas, uz kuras ir jāliek pulkstenis. Tagad vairs rokas pulksteņi nav jāuzvelk, lai tie darbotos, un tos var nēsāt vienlīdz labi uz jebkuras no abām rokām, neņemot vērā senās tradīcijas.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar