Viņķeles krimināllieta par bezdarbību saistībā ar Covid-19 vakcīnu pasūtījumu nonākusi tiesā

Ilze Viņķele

Tiesai nosūtīta krimināllieta par bijušās veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) bezdarbību saistībā ar Covid-19 vakcīnu pasūtījuma nenodrošināšanu, informē prokuratūrā.

Ģenerālprokuratūras Darbības kontroles un starptautiskās sadarbības departamenta Prokuratūras funkciju īstenošanas koordinācijas nodaļas prokurors tiesai nosūtīja krimināllietu Viņķeles apsūdzībā pēc Krimināllikuma 319.panta pirmās daļas.

Apsūdzība Viņķelei tika celta par to, ka viņai, zinot par iespējamo vakcīnu pret Covid-19 pieejamību pasaules tirgū 2021.gadā, un to, ka Latvija kā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts atbalsta vienošanos par Covid-19 vakcīnu iegādi dalībvalstu vārdā un ar to saistītās procedūras projektu, bija pienākums līdz brīdim, kad tiek lemts par pasūtamo vakcīnu skaitu, nodrošināt Covid-19 vakcinācijas stratēģijas izstrādāšanu Covid-19 vīrusa infekcijas izplatības ierobežošanai Latvijā, kas ietver vakcīnu iegādi, glabāšanu, loģistiku, amatpersonu kompetenci un medicīniskos resursus vakcinācijas procesa nodrošināšanai.

Minēto stratēģiju Viņķele neizstrādāja, tādējādi viņa neizpildīja valsts amatpersonas pienākumu, tas ir, būdama valsts amatpersona, aiz nolaidības neizdarīja darbības, kuras tai pēc likuma un uzlikta uzdevuma bija jāizdara, lai novērstu kaitējumu ar likumu aizsargātām personas interesēm, un ar to radīja būtisku kaitējumu ar likumu aizsargātām personas interesēm.

Lieta izskatīšanai nosūtīta Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesai.

Prokuratūra norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr viņas vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

2020.gada novembrī ES piedāvāja dalībvalstīm centralizētā iepirkumā iegādāties “Pfizer/Biontech” ražotās vakcīnas pret Covid-19. Kā liecina Veselības ministrijas (VM) disciplinārkolēģijas atzinums, Latvija varēja pieteikties 841 342 devām, taču lēma iegādāties tikai 97 500. Savukārt nākamajā kārtā pieejamo 420 707 vakcīnu vietā Latvija lēma iegādāties 100 000. Rezultātā Latvijā vakcinācija pret Covid-19 sākta krietni gausāk nekā citās (ES) valstīs.

Kad atteikšanās no vakcīnām nāca gaismā pagājušā gada sākumā, premjers Krišjānis Kariņš (JV) pieprasīja Viņķeles demisiju. Vēlāk prokuratūra sāka izmeklēšanu, un šobrīd Viņķelei ir uzrādīta apsūdzība par valsts amatpersonas bezdarbību.

Pēc VM iekšējās izmeklēšanas par atteikšanos no vakcīnām disciplinārsodus saņēma bijušais Zāļu valsts aģentūras vadītājs Svens Henkuzens un bijusī ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.

Viņķele savu pozīciju par kriminālprocesu komentēt nevēlējās, vien norādot, ka viņai ir piemērots statuss kā personai, kurai ir tiesības uz aizstāvību. “Sadarbošos ar prokuratūru, kā to arī apliecināju tad, kad prokurors rosināja kriminālprocesu. Un ceru, ka tā lieta tiks virzīta pietiekami raiti uz priekšu un tiksim skaidrībā,” televīzijai sacīja Viņķele.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pagājušā gada 9.martā atteicās sākt kriminālprocesu par vakcīnu iepirkumu, tomēr pēc ģenerālprokurora Jura Stukāna iniciatīvas iepirkumu vēlreiz izvērtēja prokurors un kriminālprocess tika sākts.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: LETA

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


8
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
RPal.
RPal.

Varbūt tieši otrādi- neatbalstīja farmācijas ”biznesu”. Ja, reiz, tās vakcīnas ir tik nekaitīgas, tad- kāpēc visa valdība un saeima ”strādāja” attālināti? Vai varbūt paši nemaz nevakcinējās?

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Ilze Viņķele (AP) ir krimināli sodāma persona, pēc kuras raud tiesa.
©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš

Anda
Anda

Beidzot Latvijā par nolaidību , bezdarbību pildot amata pienākumus , iestāsies vismaz kaut kāda atbildība , Kariņ, ku kū !

students
students

1) Viņķele taču kaut kādu vakcīnu skaitu pasūtīja? 100 vai 200 tūkštošus. Kā tad var droši zināt, ka nepasūtītās vakcīnas ir izraisījušas kaut kādas pierādāmas sekas?
2) COVID var apkarot tikai ar vakcīnām. Izstrādāta stratēģija nevar apkarot COVID, tāpēc tās neizstrādāšana nerada pierādāmas sekas. Varbūt varēja sodīt disciplināri?

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Student, Tu esi tiešām students vai arī kaut kāds humanitārijs – vējgrābslis? Kad tika radītas pirmās vakcīnas pret bakām, tad tādi asprāši kā Tu cītīgi apgalvoja, ka cilvēki no šīm vakcīnām miršot un ka cilvēkiem augs ragi un nagi. Tās izrādījās blēņas, lai gan pašas pirmās vakcīnas bija primitīvas un prastas.
Laicīga sabiedrības vakcinācija ļautu studentiem studēt ierastajā režīmā pēc iespējas ātrāk. Nezināšana rada stresu. Kojas maksā naudu. Attālināti laboratorijas darbu protokolus ir jāprintē un jāskenē par savu naudu. Un klātienes darbi ir klātienes darbi. Šādi zināšanu robi sarežģī dzīvi.
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
P.S. Ilze Viņķele ir vainīga Simtlatnieku programmā.

students
students

Skolnieciņš (jaunāko klašu skolnieks) apriori ir stulbāks par studentu, tādēļ skolnieciņam nevajadzētu komentāros demonstrēt savu nezināšanu un par stulbumu.

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Rudenī līdz oktobra mēnesim viss bija klātienē. Bet tad uz nenoteiktu laiku mācības pārgāja neklātienē. Vienīgi laboratorijas darbi bija klātienē. Pavasarī līdz martam laboratorijas darbi bija neklātienē, bet tad klātienē. Tie, kas neizrakstījās no kojām, cieta zaudējumus. Braukšana uz Rīgu maksā naudu. Viss ir dārgi.
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)

Skolnieciņš
Skolnieciņš

Paldies Dieviem! Ilzi Viņķili tiesās!
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)