LIZDA apsver Šuplinskas demisijas pieprasīšanu; prasa skaidrot nekvalitatīvas reformas izglītībā

Ilga Šuplinska

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) ārkārtas valdes sēdē nolēmusi par “sasteigtajām un nekvalitatīvajām reformām izglītībā” prasīt skaidrojumus Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV), finanšu ministram Jānim Reiram (JV), izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai (JKP), kā arī ministres pārstāvētājai Jaunajai konservatīvajai partijai.

Kā informējis LIZDA pārstāvis Guntis Meisters, vienlaikus

arodbiedrība izvirzījusi vairākas prasības Šuplinskai un, ja prasības netiks pildītas, LIZDA lems par ministres demisijas pieprasīšanu.

Meisters norādījis, ka LIZDA atbalsta daudzas reformas – gan iepriekš sāktās, gan jaunās, taču nepiekrīt nekvalitatīvām un sasteigtām reformām izglītībā, kas negatīvi ietekmē pedagogus, izglītības nozari un sabiedrību kopumā. LIZDA ieskatā daudzas pārmaiņas nozarē tiek apstiprinātas bez finansiālā seguma, bez konsultēšanās ar sociālajiem un sadarbības partneriem.

Pēc arodbiedrībā paustā, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) kategoriski atsakās kompensēt pedagogu izdevumus par attālināto mācību īstenošanu. LIZDA uzskata, ka ministrei ir krasi jāmaina attieksme un publiskā retorika pret nozari. 

LIZDA biedru, pedagogu sašutumu izraisījis arī Jaunās konservatīvās partijas līdera Jāņa Bordāna paziņojums medijiem par iespēju ļaut vecākiem izlemt, vai Covid-19 laikā sūtīt bērnu uz skolu. Šādi publiski paziņojumi rada vēl lielāku spiedzi pedagogu darba ikdienā, uzsvēra arodbiedrībā.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga vērsa uzmanību, ka pacietības mēris ir izsmelts. Viņa uzsvēra, ka pedagogi ir atvērti pārmaiņām un dara vairāk nekā no viņiem tiek prasīts.

“LIZDA turpmāk asi iestāsies pret ikvienu reformu, ja nebūs skaidrs, kas, kad un no kāda finanšu avota tiks nodrošināts nozarē strādājošajiem, lai pilnvērtīgi varētu īstenot attiecīgo reformu. Mums ir ļoti profesionāli, pašaizliedzīgi pedagogi, kuri ir pelnījuši cienīgu attieksmi no nozares ministres, atbalstu ceļā uz pārmaiņu īstenošanu,” norādīja Vanaga.

Tāpat viņa akcentēja,

ja ministrs nav spējīgs cienīt un atbalstīt savu nozari, tad šis amats nav jāieņem.

Arodbiedrības ieskatā, ministram par nozari ir jāiestājas, “tā ir jāmīl un jāatbalsta”. Pēc Vanagas paustā, nozare saprot, ka nevar visas problēmas atrisināt zibenīgi, nevar visus daudzveidīgos resursus nodrošināt uzreiz, taču svarīga ir arī attieksme.

LIZDA priekšsēdētāja uzsvērusi, ka “demokrātijas spēlēšana” darba grupās, priekšlikumu un iebildumu ignorēšana, sociālā dialoga principu pārkāpšana tiks pārtraukta.

Vanaga pavēstīja, ka neatceroties nevienu nozares ministru, kurš uz Ministru prezidenta aicinājumu atlikt jautājuma izskatīšanu Ministru kabinetā par nedēļu un censties rast kompromisus ar sociālajiem un sadarbības partneriem, būtu pateicis: “Tas tāpat neko nemainīs”.

“Ja nebūs sadarbības principu maiņa, ja netiksim sadzirdēti, tad LIZDA pieprasīs kaut ko mainīt – un tas būs izglītības un zinātnes ministrs,” pauda Vanaga.

LIZDA ir izvirzījusi šādas prasības:

  • Šuplinskai ir jāatvainojas nozarei par savu attieksmi,
  • reformu īstenošanai ir jāparedz resursi,
  • būtiskās reformas jāīsteno apspriežoties ar sociālajiem un sadarbības partneriem.
  • Savukārt, ja normatīvajos aktos tiek izdarīti grozījumi ar mērķi samazināt Covid-19 izplatību, tad izmaiņas, kas skar izglītības un zinātnes nozari, ir jāsaskaņo ar sociālo partneri.
  • Tāpat ir jākompensē izdevumi par attālinātajām mācībām un jāveic grozījumi noteiktos normatīvajos aktos, bet citos ir jāatsauc iesniegtie grozījumi.

LIZDA arī uzstāj, ka pilnveidotās darba slodzes un darba samaksas ieviešanai jānotiek no 2021.gada 1.septembra, jo IZM tās ieskatā ir pārkāpusi 2018.gadā panākto kompromisu par Ministru kabineta noteikumiem par kritērijiem un kārtību, kādā valsts piedalās vispārējās izglītības iestāžu pedagogu darba samaksas finansēšanā vidējās izglītības pakāpē.

Plānots, ka LIZDA nosūtīs vēstuli Jaunajai konservatīvajai partijai un amatpersonām, ar aicinājumu 12.novembrī piedalīties LIZDA Padomes ārkārtas sēdē un sniegt atbildes uz izvirzītajām prasībām.

Ja tās tiks noraidītas un nebūs kompromisu, LIZDA Padome lems par izglītības un zinātnes ministres Šuplinskas demisijas pieprasīšanu, norādīja Meisters.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt arī šajā publikācijā minēto tautas kalpu izglītību, parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, “partiju tūrismu” un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook ,Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


6
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Skaudības Dievs
Skaudības Dievs

«Kovids nāk, kovids nāk,
gan ar vilņiem, gan ar čalām.
Kovids nāk no visām malām.
Ko tas Kovid’s atnesīs?
Tas atnesa nabadzību simtu gadu garumā.»
©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-) (Skauģu Skauģis)
Ar ironiju par nopietno, Tavs Skaudības Dievs
P.S. Gaidām trešo kovid-19 vilnu uzreiz pēc otrā viļņa, kad jezga norims…

Aizdomīgi
Aizdomīgi

Kāpēc tikai apsver??

jūra līdz ceļiem
jūra līdz ceļiem

No skaidrošanas jau nekas nemainīsies, ja apmātība un aprobežotība bezatbildīgi plosās Kurš, kad un par kādu naudu to visu sakops? Te valda pilnīga bezatbildība par sekām

Pipec
Pipec

Šitā lizda arī ir dzimusi laukos. Arī dzērāju ģimenē Elejā.

Stienis
Stienis

Un kas par to? Ir neskaitāmas turīgas, inteliģentas, cienījamas ģimenes, no kurām nākuši tādi izdzimteņi, ka maz neliekas.

bedre
bedre

Ministre taču nav apguvusi klausīšanos savā kompetences apmācības kursā… tikai runā un runā un savas darudzenes pa ministriju trenkā no viena pakšķa uz otru Tikai taurē kā jau no JKP bedres kāpusi… Paši jau vien vainīgi, ka sabalsoja šādu…… kurš tad pietiekoši skaidri pastalniekiem spēja iestāstīt par šitiem valsts postītājiem no jkp? Tagad tos nea[tēstos balsotājus sāks tvarstīt vai?