Kariņš par pedagogu prasībām: “Parādiet tad, kam lai atņem naudu – policistiem? Pensionāriem? Mediķiem?”

Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš (JV)

Skolotāju arodbiedrības nostājušās pozā – nekādas pārmaiņu, tik dodiet vairāk naudas, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” norādīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Premjers pauda, ka pamatmērķis, domājot par izglītības sistēmu, ir gādāt par to, lai tā labāk kalpotu jaunatnei, uzsverot, ka nepieciešams veikt pārmaiņas un nodrošināt kvalitatīvu izglītību.

“Katru reizi, kad tiek runāts par pārmaiņām, pamatā visi, kas aktīvi iesaistās, pretojas ar rokām un kājām, kas ir Latvijā cilvēcīgi izprotams.

Manā izpratnē skolotāju arodbiedrības nostājušās pozā: nekādas pārmaiņas, tik dodiet vairāk naudas. Tā ir viņu pieeja, kas, manuprāt, ir mazauglīga,” sacīja Kariņš.

Viņš akcentēja, ka, lai varētu piešķirt papildu finansējumu, neko nemainot pašā sistēmā, varētu, piemēram, par dažiem procentpunktiem pacelt pievienotās vērtības nodokli, taču tad būtu plaši protesti kopumā sabiedrībā. Vieni it kā būtu apmierināti, bet sabiedrības vairākums – dziļi neapmierināts, prognozē premjers, uzsverot, ka šo nesaskata kā iespēju.

Otrs variants varētu būt naudu pārdalīt, proti, kādam to atņemt.

“Tad, lūdzu, parādiet, īsti no kurienes lai atņemam! No aizsardzības? Šādos ģeopolitiskos apstākļos? No pensionāriem? No mediķiem? No policistiem? Nauda, kas tiek iekasēta nodokļos, nepazūd – tā pamatā tiek izmaksāta algās un pabalstos,” pauda valdības vadītājs.

Kariņš uzsvēra, ka, lai atrisinātu situāciju, ir jānotiek divām lietām. Ministrija strādā pie plāna, kā uzlabot sistēmu, domājot par ieguvumiem jauniešiem, tikmēr līdztekus tam budžeta pozīcijas, kas nepildīsies, paliekot neizlietotiem līdzekļiem, nonāks uz valdības galda, kur varēs lemt par to pārdalīšanu prioritārajām nozarēm, tostarp izglītībai.

Valdības vadītājs neredz, kā pedagogu streiks varētu atrisināt situāciju. Tikai tāpēc, ka ir streiks, neradīsies vairāk naudas. Kariņš arī neplāno piedāvāt nodokļu pieaugumu, lai it kā vieglu roku atrisinātu vienu jautājumu, bet faktiski sagādātu jaunas problēmas.

Kā zināms, 15.februārī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padome ar balsu vairākumu nolēma dot valdībai laiku līdz šodienai, 15.martam, lai regulējumā iestrādātu grozījumus par streika prasību izpildi. Ja tas netiks izdarīts, 24.aprīlī ar protesta gājienu tiks sākts visas Latvijas pedagogu streiks.

Pēc LIZDA vadītājas Ingas Vanagas skaidrotā, pašlaik lielākā problēma ir, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piedāvā algu kāpumu un slodžu balansēšanas grafiku, bet nenorāda precīzas summas un finanšu avotus šiem grafikiem.

Vanaga arī uzsvēra, ka nevar piekrist IZM paustajam par piešķirto papildu 61 miljonu eiro, jo šī summa esot paredzēta slodžu balansēšanai neapmaksāto pienākumu atmaksai. Šai naudai neesot nekāda sakara ar grafiku, kas bija jāapstiprina valdības sēdē.

Savukārt IZM atgādina, ka 2023.gada valsts budžeta projektā ir iekļauts vēsturiski lielākais pedagogu darba samaksas pieaugums, vērtējot to saistībā ar iepriekšējā grafika izpildi – papildu piešķirtie 45,5 miljoni eiro bija iekļauti jau pagaidu budžeta bāzē. Vēl papildus tika lemts par 17 miljonu eiro piešķiršanu, kas faktiski ir nodrošinājums skolēnu skaita pieaugumam no 2022.gada 1.septembra, kā arī jaunā finansēšanas modeļa ieviešanai.

Tāpat valdība lēma par 61 miljona eiro piešķiršanu saistībā ar pedagogu streika vienošanās izpildi. Līdz ar to kopējais resurss 2023.gadā saistībā ar pedagogu darba samaksas izmaiņām ir 124,3 miljoni eiro.

Tāpat zināms, ka pedagogu algas līdz 2025.gadam tiks celtas, sasniedzot stundas likmi 10,35 eiro. IZM ir sagatavojusi rīkojuma projektu par pedagogu darba samaksas pieauguma grafiku, nodrošinot pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes pieaugumu laika periodam no 2023.gada 1.septembra līdz 2025.gada 31.decembrim.

Neskatoties uz to, ka izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) bija publiski paudusi apņēmību LIZDA prasīto pedagogu atalgojuma un darba slodzes sabalansēšanas grafiku apstiprināt valdības sēdē 14.martā, taču tas darba kārtībā netika iekļauts.

IZM iepriekš informēja, ka IZM izstrādātais pedagogu zemākās darba samaksas pieauguma grafiks ir laikposmam no 2023.gada 1.septembra līdz 2025.gada 31.decembrim. Saskaņā ar šo grafiku no šī gada 1.septembra zemākā vienas stundas darba algas likme pedagogiem tiks paaugstināta līdz 8,5 eiro (pirmsskolas pedagogiem – 7,75 eiro).

IZM skaidro, ka panāktā vienošanās ir nozīmīgs lēmums, kas paredz nostiprināt normatīvajos dokumentos pedagogu darba samaksas turpmākā pieauguma grafiku arī nākamajiem gadiem, saskaņā ar Izglītības attīstības pamatnostādnēs 2021.-2027.gadam noteiktajiem pedagogu darba samaksas palielinājuma principiem un plānotajiem rezultatīvajiem rādītājiem.

IZM izstrādātais grafiks paredz, ka turpmāk, katru gadu palielinot zemāko vienas stundas likmi pirmsskolu pedagogiem, 2025.gadā pirmsskolas pedagogu zemākā stundas likme tiks izlīdzināta ar zemāko likmi pārējiem pedagogiem. Tāpat grafiks paredz arī zemākās mēneša darba algas likmes pieaugumu akadēmiskajam personālam, sākot ar šī gada 1.septembri.

13.februārī valdības koalīciju veidojošo partiju pārstāvji nolēma turpmāko divu nedēļu laikā definēt vienošanās izpildes detaļas, kas saistītas ar finanšu avotu precizējumiem, tai skaitā Kultūras ministrijas pakļautībā esošo izglītības iestāžu pedagogu darba samaksu. Pēc tam pedagogu darba samaksas pieauguma grafiks un dokumenti, kas paredz nepieciešamās izmaiņas normatīvajos aktos, tiks iesniegti Ministru kabinetā apstiprināšanai.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: apollo.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


14
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Pareizais
Pareizais

No sevis un sev līdzīgiem!

Jēcīc
Jēcīc

Lielākus nodokļus, ko tad citu. Skolotāju algām jābūt reiz divi, ja gribam vismaz dažus jaunus skolotājus jau rudenī.

Vimba
Vimba

Skumjākais, ka par Krišjāni un viņa JV cilvēki balsoja un un joprojām ar putām uz lūpām aizstāv šo aprobežoti tipāžu.

kalašnikovs
kalašnikovs

No trekni algotā prezidenta, deputātiem , ministriem un pārejiem trekni ēdušajiem ier’ēdņiem!

Gada glezna
Gada glezna

Parādu: pie siles pieagušajām tā sauktajām struktūrām. Atļaušos vienu vienīgu jautājumu:
– Kāds ir Tieslietu Ministrijas līgums ar IT siles strēbējiem?

Kā redzat nedz Latvijas televīzija, nedz citi masu mēdīji šo jautājumu pat necenšas pieminēt, kur nu vēl veikt žurnālistisku izpēti. Tā, ka te viss reducējas uz valsts izzagšanu kā Krievijā, tikai mērogi no krievu-ebreju oligarhu viedokļa – smieklīgi.

tuvi
tuvi

kUT K’piemirsies par padomēm un valdēm- kur bezjēdzīga naudas izgašna sen būtu pietiekama skolotājiem, kas patiešām kaut ko māca, nevis atsēž savas tuksmulēšanas stundas. Un tur pat VISC un VIAA pilb vidāciaj- pinīgi pietiktu Bte tur visur tik trekni darboņas un atkarīgie– nu kā gan var tā apbižot slauktuvi

ērce
ērce

Mans ieteikums ir reformēt birokratiju — visā valstī. Piemēram, vai Rīgā vajag 3 vicemērus? Un cik ministriem un deputātiem ir palīgu? Un vai nevajadzētu stingrāk grožus pievilkt visāda veida ārpuslikuma rīcībām?

Atņemšana un dalīšana
Atņemšana un dalīšana

Bet kā tad atrodas nauda lai visādiem kariņiem palielinātu algas? Kariņ, tu *ūdīgi strādā, jāatņem no tavas algas un jāsadala skolotājiem, es redzu ka sadalot kariņa algu vismaz vienai kārtīgai lauku skolai (9 skolotājas) pietiks visām skolotājām, direktorei un sētniekam, ko kārtīgi pielikt, lai sanāk pieklājīga alga. Valdībā tādi vepri, no kuriem varētu pietiekami paņemt ir tik daudz sasēdušies, ka arī priekš mediķiem, policistiem un ugunsdzēsējiem arī pietiktu. Vajag tikai sākt atņemt un dalīt. Te pat saskaitīšana un reizināšana nav jāprot, tā ka pat reirs excelī varētu tikt ar tādu uzdevumu galā.

hmm
hmm

Kariņ, kad beidzot būs ministri profesionāļi, un kad tu pats beidzot sapratīsi, ka nevelk tev tās smadzenītes.

LTV
LTV

Kariņš aizmirsis ko pats teicis, citējam: Nauda ir tik daudz kā nekad nav bijis, Ļoti daudz naudas.

a@a.lv

kam atņemt? mediķiem, policistiem utt? Šī jaukā retorika strādā kā smērēts vēl aizvien. Protams ka jāņem no mediķiem un policistiem, nevis no būvnieku karteļiem kas katru gadu palielina izmaksas par jebkuru projektu un nekad nemaksā sodu, no pusmiljarda cietuma projektiem nevis to reabilitācijas projektiem, no grantiem un oik dažādiem saules parkiem valstī kurā nav diez ko daudz saules, no 220+ miljonu pārtikas iepirkuma afērām, no VID ģenerāltīrīšanas no iesūnojušiem korumpantiem lai tā vietā nāktu cilvēki ieintersēti optimizācijā un labā darbā, un vēl simtiem un tūkstošiem citu vēl publikai nezināmu naudas izšķērdēšanas avotu. Naudu var vienmēr atrast ja grib strādāt kaut… lasīt vēl »

Elementāri
Elementāri

Par to, ka Kariņs ir atbildīgs par ekonomikas bremzēšanos, ēnu ekonomikas pieaugumu un nodokļu neiekasēšanu, neviens viņam neatgādināja. Strādāt vajag Kariņ! Pietiek likt vainu uz pieminekļiem, kariem un citu nelaimēm. Esi ielikts šajā amatā lai rūpētos pirmāmkartā par Latvijas ekonomiku un Latvijas cilvēkiem!

linda abu meri
linda abu meri

A kapēc lai es viņam to atgādinātu? Viņš manam hahaļam pielika pie aldziņas

Hosams
Hosams

Premjers skaidrojas sava partijas biedra piegulētājai. Bet Latvija nav neizdevusies valsts