Jaunās koalīcijas veidošana: Siliņa piedāvā “Apvienotajam sarakstam” pievienoties JV, ZZS un “Progresīvo” valdībai

Evika Siliņa
Foto: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

“Apvienotais saraksts” (AS) sarunās ar “Jaunās vienotības” (JV) virzīto premjera amata kandidāti Eviku Siliņu saņēmis piedāvājumu valdību veidot kopā ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un “Progresīvajiem”, otrdien pēc sarunām izteicās viens no AS līderiem Edvards Smiltēns.

Pēc Smiltēna teiktā, AS par šo jautājumu esot gaidāma “smaga” frakcijas sēde un izšķiršanās.

Smiltēns norādīja, ka sarunā neesot saņemts nepieciešamais risinājums par tiesājamā Ventspils politiķa Aivara Lemberga ietekmes noņemšanu uz ZZS un potenciālo valdību kopumā.

Siliņa pēc tikšanās atzina, ka konkrētais piedāvājums ir izskanējis un JV šodien sagaida AS lēmumu par pievienošanos vai nepievienošanos JV, ZZS un “Progresīvo” valdībai.

Politiķe stāstīja, ka AS nav vēl izlēmis, vai pievienosies JV, ZZS un “Progresīvo” valdībai, savukārt Nacionālā apvienība (NA) jau esot sevi atstatījusi no iespējamās piecu partijas koalīcijas.

“Skaidrs, ka šāds lēmums ir gana nopietns,” uzsvēra Siliņa, norādot, ka premjera amata kandidātei esot svarīgi, lai jaunās valdības partneri spētu viens otram uzticēties.

Pēc Siliņas vārdiem, JV un AS vieno saskarsmes punkti jautājumos par ekonomiku, tautsaimniecību, drošību, banku konkurētspēju un budžetu.

JV politiķe respektējot AS paustās dažādas bažas par Lemberga potenciālo ietekmi.

“Ir subjektīvisms kaut kādos jautājumos no tiem deputātiem, kas ir strādājuši kopā ar Lembergu.

Man šādas pieredzes personīgi nav, bet tiem deputātiem, kas ir strādājuši, protams, es saprotu, ka ir arī personiskas bažas, par ko nevaru atbildēt, bet man ir gana stingrs mugurkauls,” paziņoja Siliņa.

Siliņa pēc AS lūguma līdz trešdienas rītam valdības veidošanas sarunās nolēma ieturēt pauzi. Pēc Siliņas vārdiem, AS lūgusi laiku lēmumu pieņemšanai saistībā ar jaunās valdības veidošanu, taču nekonkretizēja, par ko tieši AS šajā laikā plānojusi izšķirties. AS Saeimas frakcija uz sēdi šodien bija aicinājusi Ministru prezidenta amatam nominēto Siliņu, lai apspriestu ar nākamās valdības veidošanu saistītos jautājumus.

Siliņa norādīja: “Es gaidu AS lēmumu, vai viņi ir gatavi strādāt tādā plašākā koalīcijā, kādu mēs viņiem varētu piedāvāt. Tas ir viņu uzdevums izlemt, vai viņi ir gatavi strādāt, vai nē. Es katrā ziņā [pēc trešdienas] ilgi negaidīšu, ja būs vēl kādas ļoti garas diskusijas.”

AS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars pirmdien žurnālistiem pieļāva, ka partiju apvienība savu starplēmumu saistībā ar valdības veidošanu varētu pieņemt otrdien, iespējams, starplēmumā arī ietverot partijas, ar kurām AS būtu gatava vai nebūtu gatava veidot koalīciju.

Tavars kārtējo reizi atkārtoja AS pozīciju, ka tieši pašreizējā trīs partiju koalīcija – AS, JV un Nacionālās apvienība (NA) – esot atbilstošākā nacionālajām interesēm. Politiķis domā – ja notiek virzība uz iepriekšējās koalīcijas paplašināšanu, tad JV, AS un NA lēmums par to būtu jāpieņem solidāri visiem trim politiskajiem spēkiem kopā.

Pēc AS un JV tikšanās AS varētu pateikt, kāds ir partiju apvienības starplēmums. Savukārt gala atbilde jebkuram politiskajam spēkam būšot tad, kad tiks pieņemts lēmums parakstīt valdības deklarāciju, sacīja Tavars.

Iepriekšējā nedēļā pamatā tika diskutēts par diviem iespējamiem četru partiju koalīcijas modeļiem, kuros abos būtu JV, ZZS un AS, bet izšķiršanās būtu, kuru politisko spēku – “Progresīvos” vai NA – iesaistīt koalīcijā kā ceturto partiju.

AS līdz šim ir uzsvērusi, ka vēlas turpināt strādāt valdošajā koalīcijā, taču ne par katru cenu. AS politiķi pārsvarā ir uzsvēruši, ka vēlas saglabāt esošo koalīciju, kurā strādā JV, AS un NA, taču nav snieguši ļoti skaidru atbildi, vai iekļautos tādā koalīcijā, kurā nav NA.

Pagājušajā nedēļā, vaicāta par izšķiršanos starp NA un “Progresīvajiem”, ja tiek veidota četru partiju koalīcija, Ministru prezidenta amatam nominētā Siliņa žurnālistiem atzina, ka piecas partijas nevarēs būt koalīcijā, jo NA ir izslēgusi sadarbības iespēju ar “Progresīvajiem”, taču konkrētu savu pozīciju par vēlamajiem partneriem nepauda.

Siliņa uz pirmajām oficiālajām sarunām aicināja četru politisko spēku pārstāvjus, lai mēģinātu vienoties par iespējami plašu koalīciju. Politiķi gan ir pauduši skepsi, vai par dabu vienā valdībā izdosies vienoties visām piecām sarunās iesaistītajām partijām, sekojoši ir aktuāls jautājums, kura vai kuras divas partijas paliks “aiz borta”.

Sarunas bez JV piedalījās AS, ZZS, NA un “Progresīvie”. Nepastāv iespējas NA un “Progresīvajiem” vienoties par kopīgu darbu valdībā, līdz ar to topošajā koalīcijā varētu tikt iekļauta tikai vienai no šīm partijām.

Siliņa iepriekš teikusi, ka saskata iespēju izveidot četru partiju valdību divās kombinācijās, vienā no kurām būtu pārstāvēti “Progresīvie”, bet citā modelī – NA. Politiķe reizē uzsvēra, ka noteikti ir iespējamas arī “citas variācijas”, lai izveidotu stabilu valdību ar vismaz 51 balsi.

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs atbilstoši Satversmei aicinājis Siliņu sastādīt valdību.

Saeimā JV ir 26 deputātu vietas, ZZS – 16, bet “Progresīvajiem” – 10 mandāti, kas kopā iespējamās jaunās valdības tā dēvētajam kodolam dod 52 balsis jeb minimālu vairākumu. AS ir 15 parlamentārieši un NA – 13 deputātu vietas.

Avots: apollo.lv

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


15
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Šodienas NRA
Šodienas NRA

Viss iet pēc 10 maija ĀM sastādītā plāna ,valdības kodols JV , ZZS , P – Rinkeviča tirgus dīleri, klāt jādabū AS , kabančiki , ko neveiksmes gadijumā varēs nokaut un apēst ! Tad nu AS , būtu muļķi , ja ietu valdībā !

polītologs
polītologs

Krišjāņa mērķis bija nomainīt patriotiski partiju (NA) pret padomisku partiju (ZZS). Seciniet paši.

Beidz
Beidz

Tas ir primitīvs Vienotības tirgus par Rinkeviča iecelšanu !

Kārlis
Kārlis

ZZS nav tālu no ZZZ.

Elementāri
Elementāri

ZZS par Stambulas konvenciju?

Apinis
Apinis

Vinā paliks vēl resnāka, ja pievienos ZZS.

Debīlais
Debīlais

Nekā nebija, zem Lemberga viss gaiss izspiedīsies.

Annija
Annija

AS nelienat par sulaiņiem 52 balsu kodolā , lai viņi izgāżas ar 14 miljardu parādu dinamismu !

Gada glezna
Gada glezna

AS jāapgūst JV neķītrības: jāmuld kā Kariņam, ka vajag strādāt, un visu laiku jānorāda, ka tieši JV nestrādā, bet nodarbojas tikai ar pašlabuma intrigām.

Galu galā jāpanāk, lai JV nebūtu valdībā.

Jefiņš
Jefiņš

Ja JV nav toksisks Lembergs ar sankcijām, tad jau nesankcionētais Šlesers ir pat labāks un Rosļikovam arī sankciju nav.

Experts
Experts

AS būtu muļķi , ja ietu šajā 52 balsu valdībā , Latvijas elonomikas grimšana turpināsies, novembŕī parakstīsim šīs Saeimas atlaišanu , finito Aļeksandrovna !

Jautājums
Jautājums

Skaistulīte dragā kā tanks. Pati lielās, ka šai esot mugurkauls.

perno filma
perno filma

Kur tas miets vinai ir?

Rambo
Rambo

Cik tai ir bērnu? Vai vēl ir laiks?

Jefiņš
Jefiņš

Kas par traku, tas par traku,
Arklu kombinēt ar aku.
Katrs prātīgs cilvēks smīnēs,
PM AS giljotīnēs.
Pārfrāzēts Dreslers un šodiena pasē, jo AS piedāvā kļūt par eksekūtējamo JV, ZZS un Progresīviem. JV konkurentus nevajag, ZZS jāveic Lemberga atriebība, bet Progresīvie neaizmirst atraidījumu pirmās valdības taisīšanas laikā. AS izdzīvošanas novērtējums pie tik griboša un asinskāra parspēka ir apaļa nulle.