Vides dienests: No ārvalstīm ievedamajā šķeldā ir neliela radioaktivitāte

šķelda

No ārvalstīm ievedamajā šķeldā ir neliela radioaktivitāte, ko uz valsts robežas esošās mēriekārtas neuzrāda, informējusi Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību vadītāja Kristīne Kļaveniece.

Kā zināms, Latvijas Mežizstrādātāju savienība prasīja valdībai gadu aizliegt ievest Latvijā šķeldu no Baltkrievijas, nosakot tai 12 mēnešu moratoriju, jo tā ir radioaktīva.

Kļaveniece stāsta, ka 2018.gadā tika konstatēta paaugstināta radioaktivitāte koksnes šķeldas pelnos. Tolaik VVD analizēja situāciju un tika apzināts, ka paaugstināto radioaktivitāti pelnos radīja sadedzinātā šķelda, kas tika ievesta no Baltkrievijas. Jāņem vērā, ka šķeldā radioaktivitātes lielums nav liels, savukārt šķeldas sadedzināšanas procesā radioaktivitāte palielinās jeb koncentrējas pelnos, skaidro dienesta pārstāve.

Pēc konstatētās situācijas VVD apzināja lielākos koksnes kurināmā importētājus un informēja par situāciju, vēršot uzmanību par nepieciešamību pieprasīt sertifikātu par radioaktivitātes mērījumiem koksnē, teica VVD pārstāve. 

Kivleniece norāda, ka šķeldas piegādātāji Latvijā pieprasa no Baltkrievijas uzņēmumiem sertifikātus par radioaktivitātes līmeni šķeldā. Piegādājot šķeldu, jāņem vērā koncentrēšanās pie sadedzināšanas, kas dažādās sadedzināšanās iekārtās var atšķirties, viņa sacīja.

VVD pārstāve skaidro, ka uz valsts robežas radiācijas monitorings tiek nodrošināts kravām, izmantojot radiācijas vārtus un pārnēsājamās mēriekārtas, veicot dozas jaudas mērījumus. Nelielo radioaktivitāti no ārvalstīm ievedamai šķeldai uz valsts robežas ar mēriekārtām nav iespējams konstatēt. 

Kļaveniece norāda, ka VVD konstatētais paaugstinātais radioaktivitātes līmenis pelnos neapdraudēja ne iedzīvotājus, ne vidi. 

Kā vēstīts, Latvijas Mežizstrādātāju savienība premjeram Krišjānim Kariņam (JV), zemkopības ministram Kasparam Gerhardam (VL-TB/LNNK) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Jurim Pūcem (AP) adresētajā vēstulē norāda, ka radioaktīvas šķeldas nonākšana Latvijas tirgū rada virkni problēmu, kas apdraud Latvijas iedzīvotāju veselību un Latvijas ražotāju produktu reputāciju.

“lr nepieņemami, ka Latvijā nav izveidots nekāds mehānisms, kā ierobežot radioaktīvas izejvielas netraucētu ieplūšanu valstī un tālāko izplatību gan siltuma uzņēmumiem visā Latvijā, gan citiem ražotājiem, apdraudot gan darbiniekus, gan vidi, gan saražoto produktu reputāciju,” uzsver Latvijas Mežizstrādātāju savienībā.

Latvijas šķeldas ražotāji publiski vēstulē Ministru prezidentam arī pauduši aizdomas, ka vairāki lieli elektroenerģijas ražotāji koģenerācijas stacijās izmanto importēto Baltkrievijas šķeldu un šajā gadījumā obligātās iepirkuma komponente (OIK) elektroenerģiju, kas ražota no importētās šķeldas, neatbilst tiem mērķiem, par kādiem atbalsta mehānisms izveidots.

Biedrībā norāda, ka kopumā visi iepriekš minētie faktori rada situāciju, kurā šķeldas importam no Baltkrievijas būtu vismaz jāuzliek moratorijs līdz brīdim, kad ir sakārtota likumdošanas bāze un kontroles mehānismi izveidoti tā, lai Latvijas valsts iedzīvotāji varētu justies droši par savu veselību un apkārtējās vides tīrību, kā arī lai Latvijas ražotājiem nebūtu jābaidās par radioaktivitātes nonākšanu viņu saražotajos produktos.

Kā jau būsit ievērojuši, portālā Puaro.lv ir sadaļa “WHO IS WHO”, kur esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: apollo.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


6
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
saimnieks
saimnieks

Naudas kāsējiem nedrīkst dot brīvu roku.

Somevans
Somevans

Vait tad Latvijā ir kādi aparāti ar ko droši var izmērīt> Neticu, viss uz dullo tikai.

Bijušais zemessargs
Bijušais zemessargs

Mums pašiem šķeldas pa pilnam, pat eksportējam. Kāpēc vedam no Baltkrievijas???

Latvietis
Latvietis

Kāpēc jāved šķelda no ārvalstīm???

Veiksmes stāsts
Veiksmes stāsts

Savējo šķeldu pārdod dārgāk zviedriem, paši importē lēto un radioaktīvo no Černobiļas zonas. Nesen par to bija raksti tepat iekš puaro.lv
https://puaro.lv/tiesiskums/skeldas-razotaji-ar-vestuli-versas-pie-premjera-karina-un-ministriem/
https://puaro.lv/tiesiskums/viss-par-radioaktivo-skeldu-uznemuma-rigas-siltuma/

Crab
Crab

Kļaveniece norāda, ka VVD konstatētais paaugstinātais radioaktivitātes līmenis pelnos neapdraudēja ne iedzīvotājus, ne vidi.
——-
Ko tad Getliņos radiācijas detektori sāka celt trauksmi, kad mēģināja ievest pelnus tur? Tas Kļavnieces apgalvojums atgādina teicienu no Černobliļas seriāla – “not great not terrible”