Kucina negrasās atteikties no kandidēšanas uz ST tiesneses amatu, neraugoties uz Levita telefonzvanu radīto skandālu

Irēna Kucina

Satversmes tiesas (ST) tiesneša amata kandidāte Irēna Kucina LTV raidījumam “de facto” apliecināja, ka negrasās atsaukt savu kandidatūru pēc ziņām par Valsts prezidenta Egila Levita personīgo iesaistīšanos savas padomnieces atbalstīšanā. Kucina par savu piemērotību amatam ir pārliecināta, bet jautājumi par atlases procedūru un politiķu komunikāciju neesot viņas ziņā.

Lai gan koalīcija nolēma balsojumu par Kucinu atlikt līdz oktobra beigām, viņa turpināja tikties ar Saeimas frakcijām un deputātiem.

Pēc ziņām, ka Levits apzvanījis vairākus Saeimas deputātus, dažas opozīcijas partijas Kucinu publiski aicināja savu kandidatūru atsaukt.

Tikmēr tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) uzskata, ka procedūra bijusi ļoti caurspīdīga, bet tās apšaubīšana esot politiskās spēlītes.

Līdz šim virzība ritēja gludi

Kucinas virzība uz ST, par ko neformāli koalīcijā tika runāts jau pavasarī, līdz šim ritēja visai gludi. Atklāts konkurss uz tiesneša amatu izsludināts netika – tā vietā Tieslietu ministrija (TM) aicinājumu nominēt pretendentus nosūtīja trīs institūcijām: Augstākajai tiesai, ST un Valsts prezidenta kancelejai. Pretendentu atlases komisija tālākai izvērtēšanai tieslietu ministram Bordānam nolēma virzīt Valsts prezidenta ieteikto Kucinu.

ST bija norādījusi, ka viedokli nepaudīs, lai novērstu jebkādas šaubas par savu neatkarību un objektivitāti. Savukārt Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs norādīja, ka tiesa šobrīd kandidātus nevirza, bet aicināja neizslēgt no turpmākās kandidēšanas divas juristes, kuras pērn starp vairākiem kandidātiem tika vērtētas Tieslietu padomē un saņēma atzinumu kā īpaši piemērotas – Inesi Lībiņu-Egneri (JV) un Inesi Ņikuļcevu. Atlases komisija viņas gan nemaz nevērtēja, jo līdz ar vēstuli netika iesniegti viņu dokumenti.

Vērā netika ņemts arī cits Augstākās tiesas priekšsēdētāja aicinājums, ko Strupišs pauda vēstulē Tieslietu ministrijai: “(..) uzrunājot un izvērtējot kandidātus Satversmes tiesas tiesneša amatam, būtu jāņem vērā arī šo kandidātu praktiskā pieredze un specializācija. Tas nodrošinātu dažādu tiesību nozaru lietpratēju pārstāvību Satversmes tiesā. Piemēram, šobrīd Satversmes tiesā ļoti noderētu krimināltiesību jomas speciālists. (..) Vairāku kandidātu izvirzīšana padarītu šo procesu atklātāku un dotu iespēju Tieslietu padomei vērtēt kandidātus savstarpējā konkurencē, tādā veidā nodrošinot, ka šajā svarīgajā valsts amatā nonāk spēcīgākie, autoritatīvākie un pieredzējušākie Latvijas juristi.”

Kā vienīgo vērtējot Kucinu, tālāk viņas kandidatūru Saeimai izvirzīja valdība, par viņas piemērotību atzinumu sniedza Tieslietu padome, bet par virzību uz Saeimas sēdi nobalsoja Saeimas Juridiskās komisijas vairākums. Tomēr balsojumā nepiedalījās “Attīstībai/Par!” deputāte Inese Voika, kura komisijā arī uzdeva Bordānam vairākus jautājumus par procedūru. Kā iepriekš vēstīja Latvijas Televīzija, pēc tam atsevišķas frakcijas deputātes saņēma zvanus no vizītē ASV esošā Valsts prezidenta Egila Levita.

Par Levita zvaniem spriests “Attīstībai/Par!” frakcijas sēdē

“De facto” ir zināms, kas tieši par šiem zvaniem tika runāts “Attīstībai/Par!” frakcijas sēdē.

“Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas 22.09.2021. sēdes daļas atreferējums:

Inese Voika: Man bija saruna ar Ņujorku. Es solīju sarunas noslēgumā šo visu nodot frakcijai. Risks ir visai valdībai, ka neatbalstīšanas gadījumā prezidentam nebūs cita varianta, kā būt pret valdību ļoti kritiskam. Nāksies kritizēt veselības ministru, kas ir tik ļoti slikti strādājis. Ja mēs atbalstīsim, būs labas iespējas sadarboties par lobisma likumu. Es teicu: “Tad es nodošu šo frakcijai”, bet viņš teica – nevis nodod, bet nokārto.
Vita Anda Tērauda: Man viņš zvanīja pēc Ineses un bija tikpat sašutis. Nerunāja par necieņu pret prezidentu, bet viņš runāja par valdības stabilitāti. Problēmas par procedūru nav. Tieslietu ministram ir visas tiesības izvirzīt kandidātu Ministru kabinetam. Valdība apstiprina un dodas uz Saeimu. Nekādas runas par problēmām nedrīkst būt, jo viss ir vislabākajā kārtībā.
Inese Voika: Viņa ir ļoti laba kandidatūra, jo Levits viņu zina.
Vita Anda Tērauda: Tad sākās otra sadaļa. Ja kandidāts netiek apstiprināts Saeimā, tad viņam jau ir daudzas intervijas sarunātas oktobrī, kuras viņš izmantošot, lai runātu, ko viņš pa īstam domā par mūsu ministriem. Ka šis var izvērsties par valdības krišanu, ko viņš negrib. Pēc tam viņš teica, ka mūsu draudzība joprojām ir spēkā un šis ir darbs. Un sarunas beigās viņš teica, ka šis ir prezidenta uzdevums, kas man ir jānokārto.
Ilmārs Dūrītis: Nododiet viņam, ka frakcija ir šokā.

Levita zvanus politiķiem Kucina komentē skopi

Latvijas Televīzijai Levits iepriekš gan skaidroja, ka noticis pārpratums – viņš esot vien gribējis kā jurists paskaidrot, ka kandidātu atlase bijusi laba, un kā salīdzinājumu paudis to, ka turēšanās pie nekorektas interpretācijas par procedūru būtu tikpat muļķīga, “kā, ja, piemēram, Valsts prezidents nepamatoti kritizētu valdību vai kādu atsevišķu ministru”.

Tomēr pēc informācijas par Levita zvaniem deputātiem, no opozīcijas izskanēja aicinājumi Kucinai savu kandidatūru atsaukt. Satversmes tiesas tiesneša amata kandidāte šonedēļ gan turpināja tikties ar Saeimas deputātiem, lai informētu par savu redzējumu. Atkāpties Kucina negrasās, jo neredzot tam pamatu.

Arī Levita zvanus politiķiem Kucina komentēja skopi. Par to, ka prezidents zvanījis deputātiem, viņa esot uzzinājusi no medijiem, no paša prezidenta par šādu viņa ieceri pirms tam neesot zinājusi. Tāpat Kucina neesot Levitam ne lūgusi zvanīt, ne atrunājusi no šādiem plāniem, apgalvo prezidenta padomniece: “Es jums uz šo jautājumu atbildēju. Ne ar vienu es nerunāju, izņemot ar frakcijām, kuras ir gatavas ar mani runāt. (..) Es savu kvalifikācijas pārbaudi esmu izturējusi. Tā ir bijusi ļoti padziļināta Tieslietu padomes sēdē un vienbalsīgi tiku atzīta par piemērotu. Tāpēc aicinu vērtēt manu kvalifikāciju un tālāk distancēties no politiskā procesa jautājumiem.”

“Attīstībai/Par!” atbalsts maz ticams

Voika, kas iepriekš Latvijas Televīzijai nekomentēja telefonsarunu ar prezidentu saturu, tagad “de facto” nenoliedza, ka frakcijas sēdē paudusi iepriekš atreferēto. Tomēr viņa norādīja, ka jau labu laiku pirms tam “Attīstībai/Par!” bija šaubas par ST tiesneša atlases procesu: “Pirmo reizi es par to dzirdēju, ka pilsētā runā – ka tiks virzīta viena kandidāte, Irēna Kucina, ka TM tā ir izdomājusi. Tas bija vasarā. Es paļāvos uz Bordāna kunga teikto, ka būs procedūra un skaidrs, ka var virzīt kandidātus no dažādām pusēm un ka TM savā procedūrā, savā konkursā, atlasē, kāda tā bija, atlasot iepriekšējo Ministra kabineta nomināciju, kad atlasīja [ST tiesnesi] Artūru Kuču… Man bija pārliecība, ka šīm baumām nav pamata. Taču tajā brīdī, kad izrādījās, ka tikai viena kandidāte arī tiek apspriesta, tad mēs arī padziļināti sākām interesēties par to, uzdodot Bordāna kungam jautājumus sadarbības padomē.”

Lai gan Kucina šonedēļ tikās ar “Attīstībai/Par!”, frakcijas deputātu atbalsts viņai ir maz ticams, noprotams no Voikas: “Dažreiz tā ir, ka procesā rodas kļūdas, un nekad nav par vēlu tās labot. Manā skatījumā, šobrīd ST atlases procedūrā ir tik daudz malkas sacirsts ar neskaidriem jautājumiem, ka Ministru kabinetam būtu jāveido skaidra, pārskatāma procedūra un jāsāk šis process no paša sākuma.”

Ašeradens: Saruna ar prezidentu bija koleģiāla

Visticamāk, balsojuma atcelšana uz mēneša beigām ir saistīta ar vēlmi savākt līdz Satversmes tiesas tiesneša ievēlēšanai nepieciešamajai 51 balsij pietrūkstošos atbalstītājus opozīcijā. Visas trīs pārējās koalīcijas partijas Kucinas kandidatūru sola atbalstīt. Arī “Jaunā Vienotība”, kuras pārstāvim Arvilam Ašeradenam par šo tēmu arī zvanīja prezidents.

“Mums jāsaprot un jāredz šeit, ka deputāti ir neatkarīgi savos lēmumos. Tiešām, nav tā, ka te būtu gulbīšu balets un visi dejotu vienā solī. Skaidrs, ka deputāti pieņem autonomi lēmumus, un es domāju, ka prezidentiem ir dažādi darba stili. Nu, šis prezidents zvana un interesējas,” satraukts nebija Ašeradens, kura saruna ar prezidentu bijusi “koleģiāla”.

Nacionālā apvienība Kucinu atbalsta

Kucinu atbalsta arī Nacionālā apvienība, kas gada sākumā arī apsvēra iespēju viņu virzīt uz Satversmes tiesu kā Saeimas pārstāvi, taču tobrīd Kucina vēl nebija sasniegusi likumā paredzēto minimālo vecumu. Pirms pieciem gadiem, kad TM uz Satversmes tiesas tiesneša vietu rīkoja konkursu, kurā no astoņiem kandidātiem tika izvēlēts Artūrs Kučs, ministra Dzintara Rasnača parlamentārais sekretārs bija Jānis Iesalnieks. Tagad viņš saka, ka nezinot, vai šoreiz process bija tikpat caurspīdīgs, bet ar rezultātu partija ir apmierināta.

“Vairāki Nacionālās apvienības biedri, kas darbojās tieslietu jomā, tai skaitā es, pazīst šo kandidāti tīri profesionāli, zina, ka viņa ir neitrāla tādos ideoloģiskos jautājumos, tāpēc mums tas šķita labāk nekā tas, ja, teiksim, kāda partija virza savu ideoloģiski ļoti iezīmējušos kandidātu. Līdz ar to, ņemot vērā, ka atbilstoši likumam Ministru kabinets virza kandidātu, tad mums nebija šaubas par to, ka viņa bija atbilstoša,” saka Juridiskās komisijas deputāts Iesalnieks.

Bordāns aizdomas noraidīja

Tieslietu ministrs un Jaunās konservatīvās partijas vadītājs Jānis Bordāns, kuram ar premjera rezolūciju bija uzdots atlasīt ST tiesneša amata kandidātu, aizdomas par to, ka procedūra apzināti tika veidota tā, lai amatam tiktu virzīta Kucina, noraidīja. Viņš uzsvēra, ka par Kucinas profesionalitāti iebildumus neesot dzirdējis, bet pārmetumi par procedūru esot saistīti ar politiskajiem cīniņiem.

Viņa kā tieslietu ministra izvērtēto kandidātu loks esot bijis gana plašs, apgalvoja Bordāns: “Ja mēs uzaicinātu, nu, šeit Vērmanes parkā varbūt ikvienam teiktu: “Piesakieties, lūdzu, konkursā!”, iespējams, tas konkurss noslēgtos ar tādu pašu Irēnas Kucinas kundzes kandidatūru, bet droši vien, ka mēs patērētu tam milzums laika. Un es pat teiktu tā – savā ziņā tā būtu droši vien arī kaut kāda liekulības paraugstunda.”

Bordāns uzsvēra, ka ST kopumā bijuši vairāk nekā divdesmit tiesnešu, un viņi ir meklēti dažādās procedūrās, tāpēc piesaukt vienu gadījumu, kad kandidāts tika atrasts konkursā, neesot pamatoti. Viņa kā ministra uzdevums esot nepieļaut, ka Satversmes tiesā varētu nonākt politiski vai ideoloģiski angažētas personas, un valdības līmenī tas esot panākts. Tālākais esot Saeimas rokās.

Šā gada 21. septembrī Saeimas Juridiskā komisija lēma lēmuma projektu par Kucinas apstiprināšanu par Satversmes tiesas tiesnesi virzīt izskatīšanai Saeimā, bet 27. septembrī koalīcijas partijas vienojās līdz oktobra beigām atlikt Irēnas Kucinas virzīšanu Satversmes tiesas tiesneša amatam.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: lsm.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


9
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
domkrats
domkrats

Kūciņas ceļš pa karjeras kāpnēm ir rokasgrāmata visām jaunajām ambiciozajām skuķēm – nav ko rauties pa darbiem, pierādīt sevi, apliecināt utt. Jo vairāk strādāsiet, jo vairāk jums uzkraus darbu, un ar laiku sāks uzskatīt par darba zirgu, kas nekam lielākam, cēlākam neder. Ko darīt? Atrodiet ietekmīgu onkuli, kam rociņu paturēt, komplimentu ausī iečukstēt utt. Tad viņš jūs no jūsu nolaidības sekām arī izglābs, kā kūciņai bija pirms apmēram gada saistībā ar kādu Eiropas tiesu instanci. Kas bija, tas bija. Viss aizmirstas. Tagad rociņas turēšana ir atmaksājusies, neizdarības un nolaidība aizmirsta, var celt degunu gaisā un teikt, ka ir super kvalificēta… lasīt vēl »

TTT
TTT

A kāpēc lai viņai satrauktu ko domā plebeji?!

Aldis.
Aldis.

No

Kucīte
Kucīte

It kā simpātisks sievišķis, arī gana jauna, bet pinās ar visādiem veciem perdeļiem. Vai tad tiešām nevarēja atrast biš piemērotāku apsaimniekotāju…

Jezups
Jezups

Sorosists zvana sorosistēm , lai nokārto gešeft ar kūciņu , Ungārijā labi , ka nav šis bardaks !

es.
es.

Es ar neatsauktu, ja Pats Prezidents būtu par mani labu vārdu aizlicis!!!!

prokurors Vioriks
prokurors Vioriks

Nez man viņa nemaz tā baigi nepatīk. Citi tur delfos raksta ka baigā skaistule. Nu mož atsos varētu mož kunus. Bet tā i redzētas ari labākas. Bondara sievai ļaškas labas. Jarkina normāla

Stienis
Stienis

Šitie kropļi ir pārcēluši Amerikas demokrātu praksi arī uz mūsu zemi, proti, iebīdīt tiesnešus un prokurorus, un kad pienāks tā diena, tad viņi pieņems tādu lēmumus, tik liberālus, ka nobālēs pat viņu bīdītāji. Drīz arī mēs sievietes sauksim par “dzemdējošām personām”, tēvu un māti vairs par tādiem saukt nevarēs, un šīs tiesas šo vājprātu uzturēs/atzīs par pamatotu.

Soka
Soka

Tā arī netop skaidrs, kāpēc A/P saspītējušies un kāpēc šī trokšņošana sākusies.