Advokāti lūdz valdību ievērot Covid 19 ierobežojumus arī tiesas zālē

covid, tiesa, maska

Zvērinātu advokātu biroja “Klotiņi un Serģis” vadošais partneris, zvērināts advokāts Ivo Klotiņš vērsies valdībā, Starpinstitūciju darbības koordinācijas grupā un pie citām par epidemioloģisko drošību valstī atbildīgajām personām ar iesniegumu, kurā aicina iekļaut regulējumu Covid-19 tiesību aktos attiecībā uz Latvijas tiesām.

Iesniegums par epidemioloģiskajām prasībām Latvijas tiesās 

Kā viena no vecākā Latvijas advokātu biroja vadošais partneris un zvērināts advokāts, vēlos pievērst Jūsu uzmanību un lūgt Jūs iekļaut regulējumu Covid-19 tiesību aktos attiecībā uz Latvijas tiesām, jo  vairums Latvijas tiesneši atsaucas uz Tieslietu ministra [Jāņa Bordāna] vadlīnijām  (https://www.ta.gov.lv/lv/jaunums/vadlinijas-rajona-pilsetu-un-apgabaltiesu-darba-organizesanai-arkartejas-situacijas-laika-no-2020gada-9novembra-precizetas-uz-2021gada-15martu), kuru 6. punktā noteikts – attiecībā uz tiesas sēdēm nav jāievēro maksimālais personu skaits vai minimālais  kvadrātmetru skaits tiesas zālē.

Pirmo reizi iepazīstoties ar šādu noteikumu, es patiešām uzskatīju, ka tā varētu būt vienkārši kļūda. Taču tiesneši atsaucas uz šo regulējumu un rīko klātienes tiesas sēdes.  Kā pamatojums šādām vadlīnijām norādīts – Ministru kabineta rīkojumā nav noteikti specifiski  noteikumi attiecībā uz prasību ievērošanu tiesas zālēs.  

Ņemot vērā, ka šādas vadlīnijas ir klaji pretrunā ar Covid-19 tiesību aktiem un to loģisku interpretāciju,  uzskatu, ka turpmākajā regulējumā būtu ļoti lietderīgi iekļaut vārdus “tiesas zāle”, jo acīmredzami  jēdzieni “tiesa” un “tiesas zāle” tiek izmantoti epidemioloģiskās drošības noteikumu neievērošanas  vajadzībām.  

Ievērojot Covid-19 saslimšanas nopietnību un it īpaši šīs slimības lipīgumu, uzskatu, ka šāda pieeja attiecībā uz tiesas sēdēm ir bezatbildīga, un vienlaicīgi sabiedrībā rada priekšstatu, ka epidemioloģiskās drošības noteikumi visiem nav jāievēro. Tiesas zāle ir darba kabinets, kurā tiesnesis  un tiesas sēžu sekretāre satiekas ar advokātu, prokuroru, lietas dalībniekiem, lieciniekiem, ekspertiem  – tiesas sēdēs tiesu sistēmai piederīgas personas veic savus tiešos darba pienākumus. 

Jau kopš 2020. gada 13. marta savā birojā esam stingri ievērojuši visus epidemioloģiskās drošības noteikumus – strādājuši no mājām, strādājuši maiņu darbā, ievērojuši distanci, valkājuši maskas, dezinficējuši virsmas, vēdinājuši telpas un tamlīdzīgi. Manas meitiņas (6 un 17 gadi) jau vairāk nekā gadu pārsvarā nav apmeklējušas bērnudārzu un skolu, ģimenē esam stingri ievērojuši pulcēšanās ierobežojumus, distancēšanos – esam darījuši visu, lai tikai mazinātu Covid-19 izplatību un gaidījuši brīdi, kad varētu vienkārši satikt radus un draugus.

Taču šodien man ir zināms, ka 2021. gada 7. aprīlī man kopā ar vēl 15 cilvēkiem (tai skaitā vismaz 5 advokātiem, 1 tiesnesi un 1 tiesas sēžu sekretāri) būs  jāpiedalās klātienes tiesas sēdē 29 (!) m2 tiesas zālē Rīgas tiesā, jo tiesā nav lielākas tiesas zāles. Sarunā ar tiesneša palīgu sapratu, ka tieslietu ministra vadlīnijas ir jāpilda, jo Ministru kabinets neregulē  pulcēšanos “tiesas zālēs”. Absurds. 

Par 7. aprīļa tiesas sēdi šodien dzirdēju pareizu atziņu: “Tā ir pašnāvība”. Es patiešām nesaprotu, kādēļ pēc vairāk nekā 1 gada noteikumu ievērošanas man ir jāriskē ar savas sieviņas, bērnu, savu un citu cilvēku veselību un dzīvību, laikā, kad Latvijā jau 50 % gadījumu izplatās lipīgais “britu” paveida Covid 19 vīrusa variants. Šādos gadījumos es arī sev uzdodu retorisku jautājumu: “Kāpēc visu šo laiku bija  jāievēro ierobežojumi?” Tiesas sēde 7. aprīlī nav vienīgais piemērs – tādu ir daudz gan maniem  kolēģiem mūsu birojā, gan citiem Latvijas advokātiem.  

Paldies, ka iepazināties ar šo iesniegumu, un es patiešām ceru, ka 1. aprīlī pieņemtajā regulējumā  izdosies skaidri noteikt, ka regulējums attiecas arī uz tiesas zālēm. 

Ja ir nepieciešami papildus skaidrojumi, lūdzu sazināties, zvanot [norādīts telefona numurs] vai rakstot [norādīta e-pasta adrese] . 

Ar cieņu, Ivo Klotiņš,

Zvērināts advokāts, Zvērinātu advokātu birojs “Klotiņi un Serģis” 

Iesniegums adresēts:

Jānim Citskovskim, Valsts kancelejas direktoram, Starpinstitūciju darbības koordinācijas grupas vadītājam,

Dainai Mūrmanei – Umbraško, Veselības ministrijas Valsts sekretārei, Starpinstitūciju darbības koordinācijas grupas loceklei,

Danielam Pavļutam, Veselības ministram 

Dr. med. Jurijam Perevoščikovam, Starpinstitūciju darbības koordinācijas grupas loceklim  

Prof. Dr. med. Ugam Dumpim, Veselības ministrijas galvenajam speciālistam 

Prof. Dr. med. Ģirtam Briģim, Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājam 

Agnesei Krastai, Ministru prezidenta padomniecei juridiskajos jautājumos 

Irēna Kucinai, Valsts prezidenta Kancelejas vadītāja vietniecei 

Ilzei Pavlovai, Ministru kabineta Komunikācijas departamenta vadītājai , Starpinstitūciju darbības koordinācijas grupas loceklei 

Ilzei Arājai, Slimību profilakses un kontroles centra Komunikācijas nodaļas vadītājai 

Kā zināms, ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) trešdien intervijā TV3 raidījumā “900 sekundes” atkārtoti uzsvēra, ka pulcēšanās iekštelpās ir īpaši bīstama. 

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


5
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Skolnieciņš no likteņupes
Skolnieciņš no likteņupes

Tuvojas svētki. Tuvojas Lieldienas. Šogad Lieldienas ir iekritušas 4. un 5. aprīlī. Lieldienas ir ļoti seni pagāniskie gadskārtu svētki, kurus visā Eiropā svinēja vel pirms kristietības laikmeta. Tie ir pavasara svētki, kad visa dzīvā daba mostas no ziemas miera. Lieldienas ir auglības un dzīvības svētki. Lieldienas ir svētki par godu ģermāņu Dievietei Ostarai. Ostara ir pavasara un rītausmas Dieviete. Tieši Lieldienās Dievietes Ostaras spēks sasniedz savu pilnību. Ticīgie Lieldienās dzīro par godu Dievietei Ostarai. Par to viņa ticīgos atalgo ar bagātību un veiksmi. Leģenda vēsta, ka Dieviete Ostara trusi kā labo gariņu sūta pie cilvēkiem, lai noskaidrotu, kas notiek cilvēku… lasīt vēl »

Skolnieciņš no svētupītes
Skolnieciņš no svētupītes

Mūsu mīļajā un jaukajā Latvijā kovid-19 (kovid-19) vīruss ielavījās 2020. gada 13. martā. Korona vīruss (kroņvīruss) ir nelūgts ciemiņš mūsu sentēvu zemītē. SARS-CoV-2 vīruss vel nekur nav zudis, tas joprojām turpina apdraudēt mūsu sabiedrību. Kovid-19 (covid-19) pandēmijas dēļ visā Latvijas Republikas teritorijā ir izsludināts ārkārtas stāvoklis līdz 6. aprīlim (avots: mfa.gov.lv/konsulara-informacija/jaunumi/66928-par-arkartejas-situacijas-izsludinasanu-latvija). Šī iemesla dēļ gaidāmās Lieldienas 4. un 5. aprīlī svinēsim savās mājās. Nedosimies uz baznīcām, neklausīsimies mācītāju sprediķus, bet gan paliksim mājās un svinēsim Lieldienas pēc sentēvu pagāniskajām tradīcijām. Pašlaik doties uz baznīcu, lai klausītos mācītāja sprediķi, ir bīstami. Kamēr nav veiksmīgi veikta sabiedrības vakcinācija pret kovid-19 (covid-19) vīrusu,… lasīt vēl »

vaira
vaira

Pamodās. Kur tad agrāk bija? Izskatās, ka tas ir PR gājiens.

prokurors Vioriks
prokurors Vioriks

iskatās, ka vnk stukačs

Derdz
Derdz

Vai tad uz valsts iestādēm kaut kas attiecas likumi jeb likumi citādiem tautsi