Strādājot attālināti, Saeimas deputāti transporta un mājokļa kompensācijās saņēmuši jau vairāk nekā 200 000 eiro

deputāti
Ekrānuzņēmums

Attālinātā darba laikā kompensācijās Saeimas deputāti saņēmuši jau vairāk nekā 200 000 eiro. Deputāti jau ilgāk nekā gadu strādā attālināti. Parlamentārieši gan akcentējuši, ka arī šajā laikā dodas uz Saeimu, tāpēc daļa no viņiem turpina saņemt kompensācijas par transportu un dzīvokļiem. 

Deputāti par savu darbu saņem algu. Taču viņiem ir tiesības saņemt arī kompensāciju par ceļa izdevumiem vai dzīvokļa īri. Kompensācijas apmērs ir atkarīgs no dzīvesvietas – jo tālāk no Rīgas parlamentārietis dzīvo, jo lielāka kompensācija viņam pienākas. 

Šādas kompensācijas ir ieviestas, lai nodrošinātu vienlīdzību starp deputātiem no reģioniem un viņu Rīgas kolēģiem.

Lielākās kompensācijas jūnijā saņēmuši galvenokārt opozīcijas deputāti. 

Saeimas deputāts Jānis Vucāns no Zaļo un Zemnieku savienības skaidroja: “Tas ir tāpēc, lai tie deputāti, kas ievēlēti no reģioniem, lai viņi varētu ar tādu pašu intensitāti piedalīties darbā, jo izbraukāt katru dienu 200 kilometrus uz vienu un uz otru pusi nav iespējams.”

Covid-19 pandēmija lika daudziem mainīt darba formātu – arī Saeima jau ilgi strādā attālināti. Pirmā attālinātā parlamenta sēde, izmantojot e-Saeimas platformu, notika pērn 26. maijā. Šajā laikā parlamentāriešiem turpināja izmaksāt transporta un dzīvokļu kompensācijas. Kopš iepriekšējā gada oktobra kompensāciju apmērs samazinājies, bet lielākā kompensācija bija augustā.

Ne visi deputāti ir pieteikušies uz kompensācijām, viņi parasti arī nesaņem visu iespējamo kompensācijas apmēru, kas viņiem varētu pienākties.

Parlamentārieši skaidrojuši, ka šajā laikā, kamēr darbs notiek attālināti, liela daļa no viņiem turpina doties uz Saeimu. Arī parlamenta sēdēs deputāti lielākoties piedaloties no saviem kabinetiem Saeimā, taču nepulcējās vienā lielā zālē, ņemot vērā epidemioloģiskos ierobežojumus.

“Tā situācija varētu būt atšķirīga, jo ir deputāti, kuriem darba pienākumi vairāk liek būt šeit uz vietas, klātienē. Arī ārpolitiskie sakari nav apstājušies,” pauda Vucāns.

Tikmēr “Jaunās Vienotības” deputāts Ainars Latkovskis atzīmēja: “Ja ir vēlme kādam pārbaudīt, tad Saeimā, ieejot katrā no ēkām ir caurlaižu sistēma, kur elektroniski tiek reģistrēts, kurš šajā dienā un cikos ierodas darbā.”

Tāpat būtisks aspekts ir arī tas, ka daudziem noslēgti dzīvokļu īres līgumi, ko nevar pēkšņi pārtraukt uz kādu laiku.

Parlamentārietis Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”): “Ja deputāts neizmanto transportu, tad skaidrs, ka viņš nepieprasa kompensāciju. Ar dzīvokļiem, nekustamo īpašumu, ko deputāti īrē, ir sarežģītāk, jo līgumi noslēgti uz četriem gadiem, biežāk uz ilgāku posmu un neviens nekustamā īpašuma saimnieks nedos iespēju uz 3-4 mēnešiem deputātiem nemaksāt vai izbraukt no šiem dzīvokļiem.” 

Kompensāciju izmaksa arī tiek pārbaudīta. Piemēram, pašlaik notiek tiesvedība lietā, kurā Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (“Jaunā Vienotība”) apsūdzēts par transporta un dzīvojamo telpu īres kompensāciju izkrāpšanu. Adamovičs apsūdzībai nepiekrīt.

“Kompensāciju naudas izmantošanas atbilstībai ļoti sīki seko līdzi Korupcijas novērošanas un apkarošanas birojs [KNAB], mēs esam pieredzējuši vairākus gadījumus, kad ir pieķerti deputāti, kas, iespējams, nelietderīgi izmantojuši kompensācijas. Domāju, ka KNAB turpina šo lietu vētīšanu,” pauda Jaunās konservatīvās partijas deputāts Krišjānis Feldmans

Jau vairākkārt ir rosinātas diskusijas par šīm deputātu kompensācijām. Saeimai šogad arī nodota iedzīvotāju iniciatīva par parlamentāriešu transporta kompensāciju aizstāšanu ar sabiedriskā transporta biļetēm. Taču pagaidām politiķi nesteidz šo sistēmu mainīt.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


4
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Frīda
Frīda

Parasti standarta īres līgums paredzēts, ka abas puses var uzteikt brīdinot mēnesi iepriekš. Kas tie par īpašiem līgumiem deputātiem? Un ja saņem kompensācijas, tad beidzot jāstrādā klātienē, nevis slapstoties pa mājām vai kabinetiem. Sākat strādāt deputāti, jādomā, ka kādi 80% ir sapotēti, ja nav arī labi- tātad nebaidās no Covid.

prata
prata

Pašaprotami, ka lielākie slaucēji vienm;er ir bijuši no ZZS un S- svēta lieta visu no visiem Te Paristu pavļuteni un staķisti vēl ta’di amatieri, bet strauji apgūst prasmes

ērce
ērce

Tas liekas drusku pārspīlēti.

juhops
juhops

Dzīvo pāri saviem līdzekļiem uz tautas rēķina. Ja vēl būtu kāda jēga no šiem minētajiem.