Saeima nolemj ebreju kopienai izmaksāt 40 miljonus eiro – kurš balsoja par, kurš pret?

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma likumu “Par labas gribas atlīdzinājumu Latvijas ebreju kopienai”, kas nosaka desmit gadu laikā ebreju kopienai izmaksāt 40 miljonu eiro kompensāciju par holokausta dēļ zaudētajiem īpašumiem.

Atlīdzinājumu ebreju kopienai vēsturiskā netaisnīguma mazināšanai īstenos no 2023.gada līdz 2032.gadam – katru gadu izmaksājot četrus miljonus eiro, secināms no likuma anotācijā norādītā.

Līdzekļus tostarp varēs izlietot Latvijas ebreju kultūrvēsturiskā mantojuma atjaunošanai un saglabāšanai, kopienas organizāciju atbalstam, īpašumu apsaimniekošanai, ar reliģiju, kultūru, izglītību, zinātni, veselības aprūpi, vēsturi, sportu, labdarību saistītu pasākumu finansēšanai un Latvijas sabiedrības saliedētības, vienotības un pilsoniskās sabiedrības attīstības veicināšanai.

Tāpat līdzekļus varēs izmantot holokausta upuru memoriālu (Biķernieku mežā, Dreiliņu mežā, Rumbulā, Mežaparkā, Šķēdes kāpās, Daugavpilī un citās vietās) uzturēšanai un labiekārtošanai.

Piešķirtos finanšu līdzekļus varēs izlietot arī sociālās un materiālās palīdzības sniegšanai tiem Latvijas teritorijā holokaustā cietušajiem, kuri dzīvo ārpus Latvijas.

Likuma mērķis ir sniegt finansiālu atbalstu Latvijas ebreju kopienai un ar labu gribu atlīdzināt daļu no restitūcijas laikā neatgūtā īpašuma valsts noteiktās kadastrālās vērtības, lai likvidētu vēsturiskās netaisnīgās sekas, kas radušās nacistiskā totalitārā režīma īstenotā holokausta un padomju komunistiskā totalitārā režīma darbības rezultātā Latvijas teritorijā, teikts anotācijā.

Noteikts, ka likumā noteiktais atlīdzinājums ir galīgs un izbeidz jebkādas Latvijas ebreju kopienas prasījuma tiesības attiecībā uz īpašuma tiesību atjaunošanas procesā neatgūto nekustamo īpašumu.

Atlīdzinājumu izmaksās nodibinājumam “Latvijas ebreju kopienas restitūcijas fonds” un no valsts budžeta piešķirtie finanšu līdzekļi glabāsies Valsts kasē. Likumā fondam noteikti vairāki pienākumi, tajā skaitā par atskaites sniegšanu par līdzekļu izmantošanu. Tāpat fondam būs jānodrošina savas darbības pilnīgs atklātums.

Fondam būs jānosaka projektu konkursu norises kārtība, kārtība, kādā var pieteikties fondam piešķirto valsts budžeta līdzekļu saņemšanai, kā arī kārtību, kādā fondam piešķirto līdzekļu saņēmēji atskaitās par saņemto līdzekļu izlietojumu. Līdzekļu izmantošanu uzraudzīs fonda izveidota padome, kuras sastāvā būs iekļauts finanšu ministra virzīts pārstāvis.

Fondam piešķirto valsts budžeta līdzekļu izmantošanas likumības un atbilstības auditu ne retāk kā reizi gadā veiks Finanšu ministrijas izraudzīts zvērināts revidents vai zvērinātu revidentu komercsabiedrība.

Likuma izstrādātāji atzīmējuši, ka tajā atspoguļots fakts, ka Latvijas valsts nav vainojama un nav atbildīga par Latvijas okupācijas laikā nacistiskā režīma īstenoto holokaustu, kura rezultātā vairākām vēsturiski pastāvējušām ebreju reliģiskajām un kopienas organizācijām nav tiesību pārņēmēju, kā arī nav vainojama un atbildīga par padomju okupācijas režīma īstenoto īpašumu nacionalizāciju.

Pirms Otrā pasaules kara ebreju reliģisko organizāciju un kopienas īpašumā un to ebreju kopienas locekļu īpašumā, kuru ģimenes pilnībā tika iznīcinātas holokaustā bija skolas, bāreņu nami, slimnīcas, kultūras nami. Īpašumus Latvijas ebreju reliģiskās organizācijas par saviem vai ziedotiem līdzekļiem bija uzbūvējušas vai iegādājušās un tie bija šo organizāciju īpašumā līdz 1940.gada 17.jūnijam.

Tā laika ebreju kopienas locekļu nekustamos īpašumus viņu likumīgie mantinieki nevarēja atgūt denacionalizācijas kārtībā, jo visi šo ģimeņu locekļi bija gājuši bojā holokaustā un komunistiskā totalitārā režīma represijās.

Pieņemtā likuma anotācijā uzsvērts, ka nacistiskās Vācijas okupācijas laikā no 1941.gada līdz 1945.gadam Latvijā tika noslepkavoti aptuveni 75 000 ebreju – Latvijas pilsoņu, vai aptuveni 90% no pirmskara Latvijas ebreju kopienas. Tas bija smagākais noziegums pret cilvēci, kāds jebkad veikts Latvijas teritorijā.

Ņemot vērā, ka kara rezultātā tika iznīcināti bijušo īpašnieku mantinieki un reliģisko organizāciju un kopienu tiesību pārņēmēji, daudzus nekustamos īpašumus denacionalizācijas kārtībā nebija iespējams atgūt.

Kopumā zaudējumi, kas radušies, ebreju kopienai nespējot atgūt denacionalizācijas procesā padomju okupācijas laikā nelikumīgi atsavinātos nekustamos īpašumus, esot 47 809 102 eiro. Tie aprēķināti apzinot uz 1940.gada 16.jūniju ebreju kopienai piederējušos īpašumus un balstoties uz nekustamo īpašumu kadastrālo vērtību 2018.gada 31.decembrī.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


9
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Penis Lukovičs
Penis Lukovičs

Un es jau gribēju oktobrī balsot par Saskaņu…
Par ko lai balso? Kaukā jādabū ārā tās 4 Vienotības!

sods sekos
sods sekos

Politiskā partija Saskaņ krievu okupanti 40 000 000 auro novirzīja terorisma finansēšanai, tieši ārkārtējās situācijas laikā SOS

Vāvere
Vāvere

Nav runa par to, ka nebija holokausta un ka nebūtu jāatbalsta ebreju kopiena. Nianse tajā, ka holokausta laikā neeksistēja Izraēlas valts. Izraēlas valsts tā ir super kompensācija par jebkuru nekustamo īpašumu. Un vēl, tāk kā Izraēlas valsts pamatideja – ebreji repatriējas uz Izraēlu – tad kas būs tie cilvēki kas paliek? Vai nu Izraēlas valsts atzīšanas un atbalsts vai kompensācijas nācijai bez savas valts. Bet vēlēties gan to gan to – tā ir bezkaunīga alkatība.

jojo
jojo

Šī ir atbilde, kāpēc ebreji vienmēr, gadsimtiem ilgi bija pakļauti represijām un holakaustiem- jau senajos laikos inkvizīcija ebrejus uzskatīja par ķeceriem un apkaroja. Arī tagad dēļ pāris ebreju izcelsmes padomju iebraucējiem, kuri izmanto mūsu deputātu alkatību, negodprātību un tiesas spriedumus par zaudējumu piedziņu, Latvijā tauta ebrejus nu galīgi vairāk nemīlēs. Tā ka šis žests ir nevis “labā griba”, bet “lāča pakalpojums”. Diez, kurš no šiem padomju ebrejiem izpirka Bondara saistības? Nevar jau Pat Bondars mūžīgi tēlot, ka pārtiek no sievas smērējumu tirgošanas. Tagad viss atrisinājās. par tautas naudu, ne jau savu.

Lapsene
Lapsene

Mankurti!Vēl glumāki par tiem, kuri balsoja “PAR” ZZS balamutes kā Valainis, Krauze utt., kuri vienkārši izvēlējās neierasties, lai viņiem pirms vēlēšanām “nepiešūtu”negatīvu PR. Patīkami pārsteidza Dūklava “Pret”.

bet mani
bet mani

Patīkami pārsteidz A.Kaimiņa balsošana pret,kaut gan viņš it kā tiek vainots par sadarbošanos ar jkp un citiem blēžiem,kas balsoja par.

Laima
Laima

kangari , drīz vēlēšanas !

par taisnību
par taisnību

Latvijas Republika faktiski beidza pastāvēt 1940. gada jūnijā, kad Latviju okupēja PSRS. Ja Latvijā dzīvojošiem žīdiem (no kuriem vairums ieceļoja no PSRS) ir bijis pāri nodarīts, tad kompensāciju vai atlīdzību ir jāprasa no pāri darītājiem (Vācijas un Krievijas). LR par šiem nodarījumiem nav atbildīga. Tas, kas tagad notiek, ir izspiešana.

PILSONIS
PILSONIS

Šitie cietušie tak nagus vilka baigā gadā, mēs vēl parādā