Jau piekto gadu meklējot risinājumu pedagogu prasībām, Kariņš aicina LIZDA nebūt tik kareivīgiem

Meklējot risinājumus pedagogu nodarbinātības jautājumos, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) sarunās ar valdību varētu mazāk nākt ar kareivīgu, bet vairāk ar produktīvu stāju, šorīt intervijā LTV “Rīta panorāmai” izteicās Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Premjers uzsvēra, ka valdība grib celt algas pedagogiem, un šajā ziņā valdība un arodbiedrība ir sabiedrotie, jautājums esot par to, kur rast šiem mērķiem naudu.

Kariņš norādīja, ka šogad izglītības budžetā šiem mērķiem ir paredzēti ap 100 miljoni eiro un par to nav jāraizējas, bet jautājums ir par nākotni, kā nodrošināt algu pieauguma turpināšanos. Premjers ir pārliecināts, ka ilgākā termiņā finansējuma nodrošināšanai ir jāsakārto skolu tīkls.

“Tas ir frustrējoši, ka esam ielikuši vēsturiski lielāko pieaugumu, bet mums tik un tā draud ar streiku,” sacīja politiķis, “ir jāsaprot arī otrai pusei, ka ir jāsadarbojas. Visās nozarēs trūkst naudas. Pedagogi nav vienīgie, kuriem nepietiek naudas. Ja mēs visi šādi darīsim, tad valsts apstāsies, tāpēc ceru uz sadarbību.”

Kariņš ceru, ka beigās “veselais saprāts uzvarēs” un līdz streikam nenonāks.

Kā zināms, nesaņemot no valdības un nozares ministrijas skaidru solījumu pildīt pedagogiem dotos solījumus un novirzīt konkrētus valsts budžeta līdzekļus pedagogu atalgojuma celšanai un darba slodzes sabalansēšanai, LIZDA padome ar balsu vairākumu ir nolēmusi dot valdībai laiku līdz 15.martam, lai regulējumā iestrādātu grozījumus par streika prasību izpildi. Ja tas netiks izdarīts, 24.aprīlī ar protesta gājienu tikšot sākts visas Latvijas pedagogu streiks.

Pēc LIZDA vadītājas Ingas Vanagas skaidrotā, šobrīd lielākā problēma ir, ka ministrija piedāvā algu kāpumu un slodžu balansēšanas grafiku, bet nenorāda precīzas summas un finanšu avotus šiem grafikiem.

Vanaga arī uzsver, ka nevar piekrist IZM paustajam par piešķirto papildu 61 miljonu eiro, jo šī summa esot paredzēta slodžu balansēšanai neapmaksāto pienākumu atmaksai. Šai naudai neesot nekāda sakara ar grafiku, kas bija jāapstiprina valdības sēdē.

Savukārt IZM atgādina, ka 2023.gada valsts budžeta projektā ir iekļauts vēsturiski lielākais pedagogu darba samaksas pieaugums, vērtējot to saistībā ar iepriekšējā grafika izpildi – papildu piešķirtie 45,5 miljoni eiro bija iekļauti jau pagaidu budžeta bāzē. Vēl papildus tika lemts par 17 miljonu eiro piešķiršanu, kas faktiski ir nodrošinājums skolēnu skaita pieaugumam no 2022.gada 1.septembra, kā arī jaunā finansēšanas modeļa ieviešanai.

Tāpat valdība lēma par 61 miljona eiro piešķiršanu saistībā ar pedagogu streika vienošanās izpildi. Līdz ar to kopējais resurss 2023.gadā saistībā ar pedagogu darba samaksas izmaiņām ir 124,3 miljoni eiro.

Tāpat zināms, ka pedagogu algas līdz 2025.gadam tiks celtas, sasniedzot stundas likmi 10,35 eiro. IZM ir sagatavojusi rīkojuma projektu par pedagogu darba samaksas pieauguma grafiku, nodrošinot pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes pieaugumu laika periodam no 2023.gada 1.septembra līdz 2025.gada 31.decembrim.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


10
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Vija
Vija

Kariņš nolēmis pabeigt to ko Vīķe uzsāka- iznīcināt Latvijas izglītības sistēmu! Tas jau laikam ir lielās Amerikas iesūtņu uzdevums!

IMHO
IMHO

Ja LIZDA arī šogad neizvedīs skolotājus streikā un nepanāks jau sarunāto, tad LIZDU vienkārši vajag triekt ratā un meklēt mudīgākus darītājus. Es varu pastāstīt, ka skolās ar uguni meklē matemātikas un fizikas skolotājus. Vietām pietrūkst arī citu priekšmetu skolotāju. Nenotiek stundas. Un tas nav pirmo gadu.
Viss optimizēts, bet daudzi bērni ir bez skolas un mācīšanās. Līdz ar to daudziem nebūs labu sekmju CE un sapņi sabruks.

Tomēr
Tomēr

Nekaunības kalngali. Ņirgāšanās.

pareizais
pareizais

Notrikt tev mēslam 250 algu mēnesī! Un tad redzēsim ci kareivīgs būsi!

Ku-kū
Ku-kū

Ko neteikšu! Bezkaunīgi skolotāji,pieprasa palielināt algas,bet valdība sev un prezidentam acis nepamirkšķinot palielināja ne jau par dažiem desmitiem.Izcila bezkaunība,sēd,spriedelē,kaut kādas tukšas frāzes norunāTV ekrānos.Pedagogam augstāko izglītību,kursus regulāri,bet deputāti varot iztikt bezmaz ar sākumskolas izglītību.Drīz valstī nebūs labi izglītotu cilvēku,skolas slēdzamlauki paliek tukši.Skumīgi uz to visu noskatīties mūža nogalē,pēckara periods nebija viegls ,tad vēl cēlām komunismu.

Učene
Učene

To tu , Kariņ , vari pateikt savai sievasmātei , ne visu pedagogu arodbiedrībai !

advice
advice

Neparats tas par premjeru ies\edinātais. Ar tādu algu jau neviens nekarotu un būtu pūkaināks par pūku, bet 5 gadu kaikā kladzinot pa lielam jau nekas nav mainījies! Ko tad iesaka tai lidai darīt , lai gribētu kaut ko valdība darīt par tad, ja ar ministri termiņatsēdēšanu dabūjusi čakše?

Ha Ha
Ha Ha

Kariņ padodies! Dabūsi bļodiņu zupas un siltu deķi.

pēdējā laikā viss ir neefektīvs
pēdējā laikā viss ir neefektīvs

Kamēr skolotāji nav kareivīgi, tikmēr valdībai nekam nav naudas tikai sola, pats sev kariņš gan algu nez kāpēc palielināja un pie tam par 70%. Vai tad kariņš televizoru neskatās – ir taču karš, ir inflācija (21-22%), man visiem draugiem un paziņām algas ir palielinātas, meistars par auto remontu arī prasa vairāk, es arī maksāju meistaram vairāk, jo redzu ka viss palicis dārgāks, un savam darba devējam arī prasu lielāku algu, vai arī mainu darbavietu. Tālāk, ko vēl es dzirdu no valdības – ka skolu tīkls ir neefektīvs. Ne jau skolotāji veido skolu tīklu, tas ir valdības uzdevums veidot valstī skolu… lasīt vēl »

Gada glezna
Gada glezna

Ja analizējam dziļāk, tad skaidri redzams, ka vienīgais par ko domā gan valdība, gan tā sauktā mūsu intelektuālā elite (LU administrācija), ir deķīša vilkšana uz savu pusi. Iedomājaties tikai: fizikas, ķīmijas, matemātikas, latviešu valodas vidusskolas (uzsveru vidusskolas) skolotājus sagatavo LU pedagoģijas fakultāte. Tas viss pielīdzināms mācību procesam, kurā ārstus sagatavo sociālie darbinieki. Kopumā jau vēl ir kur augt. Jāierosina veternārmedicīnu apvienot ar cilvēku medicīnu. Galu galā cilvēks arī ir tikai zīdītājs. Šai ziņā cilvēks neatšķiras no govs, suņa vai kaķenes. Un kas par ieguvumiem! Cilvēku skaits Latvijā samazinās, bet kaķīšu skaits cik zināms nesamazinās. Dakterīsiem nedraudēs bezdarbs, varēs ārstēt kaķīšus… lasīt vēl »