Civilā aizsardzība: 72 stundu soma sapakota, Rīgu evakuēs “ar trolejbusu”, tagad Latvija plāno iepirkt joda tabletes

tabletes

Sākoties Krievijas iebrukumam Ukrainā, atbildot uz par savu drošību nobažījušos Latvijas iedzīvotāju jautājumiem, kur patverties un kā rīkoties, ja karš ielauztos arī mūsu valstī – par civilo aizsardzību atbildīgie mums piekodināja sakravāt 72 stundu krīzes somu un gaidīt turpmākos norādījumus. Rīgas vicemēre Linda Ozola mierināja galvaspilsētas iedzīvotājus, ka viss esot izdomāts – pilsētniekus krīzes gadījumā evakuēs ar sabiedrisko transportu.

Tagad Latvija domā par joda tablešu iepirkšanu, lai palīdzētu iedzīvotājiem izsargāties no radioaktīvā apdraudējuma kodolkatastrofas gadījumā, Latvijas Radio 4 raidījumā „Doma laukums” atklājusi Veselības ministrijas farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere: “Arī mums ir doma, ka valstī iepirksim tiem iedzīvotājiem vai tām grupām, kam patiešām tas būs nepieciešams. Tā bija pagājušā nedēļa, kad valdībā nolēma, ka šāds iepirkums ir jāveic. Mēs vēl protokola lēmumu nebijām saņēmuši no Ministru kabineta. Pagaidām detaļas man neprasiet, bet tāda doma ir.”

Rīgas Stradiņa universitātes farmācijas fakultātes prodekāne Baiba Mauriņa gan uzsvēra – ja šādas joda tabletes cilvēkiem tiks izdalītas, jāzina, ka tās nekādā gadījumā nedrīkst lietot profilaktiski. Un arī gadījumā, ja notiek kāda kodolkatastrofa, iedzīvotājiem būtu ļoti svarīgi sekot speciālistu norādījumiem par šo tablešu lietošanu.

“Par joda tabletēm jāzina, ka tās nav sargs pret radiāciju, ka tās nav jālieto profilaksē, jo satur ļoti lielu devu.

Šīs joda tabletes aizsargā tikai pret vienu no komponentiem. Jo būtībā jau viena no vielām, kas izdalās, varētu būt radioaktīvais jods, un tad tā jēga joda tabletēm – tās lietojot, jods piesaistās mūsu vairogdziedzerī un neļauj tur piesaistīties radioaktīvajam jodam. Bet būtībā jau radioaktīvais jods nav tā vienīgā lieta, kas izdalītos. Ir jau daudzi un dažādi citi radioaktīvie izotopi,” skaidroja Mauriņa.

Tādēļ viņa uzsvēra – profilaktiski lietot joda tabletes nedrīkst. Savukārt aptiekās nopērkamajos uztura bagātinātājos ar jodu šī viela ir ļoti niecīgā apmērā. Tos var lietot ikdienā, ja ar saturu netiek uzņemts jods pietiekamā apmērā, taču pirkt, krāt un krīzes gadījumā dzert desmitiem un simtiem šo uztura bagātinātāju tablešu noteikti nedrīkst.

Farmācijas fakultātes prodekāne arī atgādināja – lietojot jodu lielās devās profilaktiski bez vajadzības, var iedzīvoties veselības problēmās. “Jods piedalās organismā pietiekami daudz dažādās lietās tieši saistībā ar vairogdziedzeri. Un ar joda preparātiem jebkurā gadījumā jābūt uzmanīgiem.

Ja lieto tabletes, kur ir lielā joda deva, tad, protams, ir daudz dažādu blakus parādību,

kas ir no kuņģa–zarnu trakta puses, kas ir arī saistībā ar citām orgānu sistēmām. Tā kā tas tiešām pilnīgi noteikti nav nepieciešams,” skaidroja Mauriņa.

Arī civilajā aizsardzībā joda tabletēm ir atvēlēta sava loma. Civilās aizsardzības eksperts, Rīgas Stradiņa universitātes darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš līdzīgi norādīja – ir labi, ja šādas tabletes ir pieejamas, taču tās jālieto vien nepieciešamības gadījumā, ja ir saņemtas tādas norādes. Turklāt svarīgi, lai tās mērķa grupām būtu pieejamas jau pirms negadījuma.

“Tas ir potenciāli efektīvs, bet ir vairākas lietas. Pirmā lieta, ka tās ir mērķa grupas. Tie ir zem 40 gadus veci cilvēki, grūtnieces primāri un arī bērni. Respektīvi, ir ļoti, ļoti konkrētas mērķa grupas, kur tas ir pamatots. Otra lieta – jēga tās lietot ir tikai un vienīgi diennakti pirms vai 4 stundas pēc ekspozīcijas. Respektīvi, ja ministrija nopērk, bet ja tā [tablete] nav pie iedzīvotāja uz galda kopā ar skaidru indikāciju un veidu, kā viņš saņem ziņu, ka tā jālieto, tad faktiski tam tādas īstas jēgas nav,” pauda Vanadziņš.

Savukārt Veselības ministrijas pārstāve Barbara Ālīte Latvijas Radio informēja, ka Valsts kancelejā šobrīd ir pieņemts informatīvais ziņojums par minimālajiem pasākumiem gatavībai iespējamiem kodolapdraudējumiem. Šobrīd norisinoties speciālistu diskusijas, un ministrija sola informēt sabiedrību, tiklīdz būs pieņemti kādi konkrēti lēmumi.

Vēl par šo tēmu:

“X stundā” būtu problemātiska iedzīvotāju apgāde ar pārtiku un citu palīdzību – Puaro.lv

Aptuveni puse Latvijas iedzīvotāju nezina, kā rīkoties valstiska mēroga krīzes situācijā – Puaro.lv

Tallinā izvieto ceļa norādes uz bumbu patvertnēm, Rīgu evakuēs ar trolejbusu? – Puaro.lv

Ne tikai sakravāt somu – AM papildinājusi bukletu “Kā rīkoties krīzes gadījumā” – Puaro.lv

Iedzīvotājiem ieteiks sagatavot “kara laika somu” – Puaro.lv

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: lsm.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


8
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Špala
Špala

Ozola te pārspēj sevi- ar sabiedrisko transportu izvedīs? Uz kurieni? Pa kuru maršrutu? Tramvajā? Varbūt kāda bērna prāts var iegriesties arī Rīgas domē?

aa10aa
aa10aa

nedos jums neviens tās joda tabletes un nekur nevedīs – esiet mierīgi un paļaujieties tikai uz sevi

J13
J13

Pie šī brīža valdibas, mums atliek tikai apsegties ar baltu palagu un lēnām līst uz kapiem

Reāli
Reāli

Beidziet vienreiz nodarboties ar muļķībām.

RPal.
RPal.

Diez, uz kurieni tramvaji vedīs cilvēkus ar tām 72 stundu somām?

rīgas dome
rīgas dome

Mums naudas nav visādām muļķībām. Visa nauda aiziet cirka un zooloģiskā dārza remontiem. Tās ir galvenās lietas

progresīvie deģenerāti
progresīvie deģenerāti

Jāiepērk ekstazī tabletes. Problēmas uz kādu laiku vnk pazūd

Daunis Pauļuts
Daunis Pauļuts

Gultas jāsapērk