Iedzīvotājiem ieteiks sagatavot “kara laika somu”

soma

Sekojot Igaunijas piemēram, arī Latvijā aicinās iedzīvotājus sarūpēt sev personiskās rezerves vismaz nedēļai krīzes situācijām.

Valdība janvārī akceptējusi, ka par to atbildēs Aizsardzības ministrija. Ir izveidota speciāla darba grupa, kas to uzraudzīs.

Igaunijā valdība aicinājusi iedzīvotājus nodrošināties ar pārtiku un citām pirmās nepieciešamības lietām krīzes gadījumam. Nedēļas komplekts četriem cilvēkiem izmaksā 260 eiro. To pašu darīs arī Latvijas valdība.

“X stundas somā” liekamo mantu sarakstu izstrādās aizsardzības ministra vadībā

Apzinoties mūsdienu drošības situācijas izaicinājumus, Aizsardzības ministrija rosinājusi visaptverošās valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu visā Latvijā. Šīs ieviešanas koordinācijai tiks izveidota ministru līmeņa darba grupa aizsardzības ministra vadībā, skaidro Aizsardzības ministrijā.

Jautājums par iedzīvotāju apgādi ar pirmās nepieciešamības precēm un pārtiku krīzes situācijā ir viens no būtiskākajiem civilās aizsardzības sistēmas elementiem, kas regulāri ticis izspēlēts arī Ministru kabineta krīzes mācībās, tādēļ tas būs viens no visaptverošās valsts aizsardzības starpresoru darba grupas pamatjautājumiem.

Pašreiz iedzīvotāju apgādi krīzes situācijās regulē Ministru kabineta 2007. gada 28. augusta noteikumi Nr. 585 “Noteikumi par iedzīvotāju nodrošināšanu ar pārtiku valsts apdraudējuma gadījumā” un 2015. gada 22. decembra noteikumi Nr. 755 “Noteikumi par iedzīvotāju nodrošināšanu ar pirmās nepieciešamības rūpniecības precēm valsts apdraudējuma gadījumā”, kuri ir attiecīgi Zemkopības ministrijas un Ekonomikas ministrijas atbildībā. Tomēr minēto noteikumu izpildei nav piešķirts nepieciešamais finansējums, tādēļ šīs normas, kas nosaka, ka valsts nodrošina pilnībā pārtiku un pirmās nepieciešamības preces visiem iedzīvotājiem, pagaidām ir tikai deklaratīvas un sistēma eksistē tikai “uz papīra”.

Aizsardzības ministrijā uzskata, ka mums būtu jāseko daudzu valstu, tai skaitā Igaunijas, Somijas un Zviedrijas, paraugam, kas paziņojušas un informējušas iedzīvotājus par nepieciešamību veidot uzkrājumus, lai nodrošinātu gatavību dažādām krīzes situācijām. Šī gada sākumā Ministru kabinetā tika atbalstīts Aizsardzības ministrijas informatīvais ziņojums par visaptverošas valsts aizsardzības ieviešanas nepieciešamību, kas tostarp paredz izveidot nepieciešamo preču sarakstu, kuru izplatīt Latvijas iedzīvotājiem, lai viņi varētu savlaicīgi sagatavot personīgos krājumus krīzes gadījumiem.

Lai nodrošinātu reālistisku pieeju iedzīvotāju nodrošināšanai ar pirmās nepieciešamības precēm un pārtiku krīzes situācijā, ir nepieciešams pārskatīt esošo sistēmu un grozīt normatīvos aktus par nodrošinājumu ar pārtiku un pirmās nepieciešamības precēm, tostarp paredzot nepieciešamību iedzīvotājiem veidot personīgās rezerves, lai nodrošinātu iztiku vismaz vienas nedēļas garumā.

Civilā aizsardzība ir Iekšlietu ministrijas atbildība un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) pirms pāris gadiem jau sagatavojis bukletus par sagaidāmo rīcību ārkārtas gadījumos – ārkārtas gadījumu somas saturu, kas var būt noderīga visa veida krīzēm.

Kara laika komplekts

Jaunizstrādātais Aizsardzības ministrijas ziņojums par nepieciešamību ieviest visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu tapis balstoties uz pirms diviem mēnešiem apstiprinātās Krišjāņa Kariņa valdības deklarācijas 202. punktu: “Veidosim visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu. Līdz 2022. gadam izstrādāsim un noteiksim katras nozares ministrijas lomu valsts aizsardzības sistēmā, nodrošinot atbalstu Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem valsts militārās aizsardzības īstenošanā, kā arī sabiedrības funkcionēšanai krīzes un kara laikā. Aizsardzības ministrija koordinēs sadarbību starp visām ministrijām, lai nodrošinātu darbu pie visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas. Stiprināsim sabiedrības psiholoģisko noturību”.

Tātad no šī deklarācijas punkta izriet, ka pirmās nepieciešamības preču sarakstu Latvijas cilvēkiem izplatīs arī tādēļ, lai viņi nedēļu bez citu palīdzības varētu izdzīvot arī kara laikā.

Jau tagad ir izstrādāti materiāli par rīcību ārkārtas gadījumos, tai skaitā par to, kas jāliek „ārkārtas gadījumu somā”. To var izlasīt VUGD mājas lapā. Mūsu ārkārtas gadījumu somas saturs ne ar ko īpaši neatšķiras no igauņu rekomendācijām.

Ārkārtas gadījumu somas saturā ir: svarīgu dokumentu (pase, ID karte, autovadītāja apliecība u.c.) kopijas ūdens necaurlaidīgā polietilēna iesaiņojumā; neliela naudas summa; portatīvais radioaparāts, sērkociņi vai šķiltavas, lukturītis, baterijas; saliekamais nazis, neplīstoša bļodiņa un karote; līmlente, aukla; diegs, adata, šķēres, papīrs, rakstāmpiederumi; pirmās palīdzības aptieciņa; apģērbs, rezerves apakšveļa, ērti apavi; guļammaiss vai sega, tūristu paklājiņš (vēlama telts); higiēnas piederumi (dvielis, tualetes papīrs, vienreiz lietojamās salvetes); pārtika, ko var lietot bez termiskas apstrādes un ar ilgu derīguma termiņu (sausās zupas, konservi, sausiņi, saldumi ar augstu kaloriju saturu); dzeramais ūdens vairākām dienām (vēlams plastmasa pudelēs).

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,TwitterYoutube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Jansons
Jansons

Izskatās mūs gatavo karatehnikas ievešanai Latvijā pie Krievijas robežas. To kaut kā jāpamato. Amerikai svarīgi palikt malā un lai asinis līst šeit.

HAx2
HAx2

4-vietīga telts = €200+, guļammaiss = €50+ uz deguna, par pārējo nemaz nerunājot. Kā tur kādam var sanākt €260 uz 4 cilvēkiem? Diez, kura deputāteļa ģimenes uzņēmums dabūs monopolu uz “kara somu” piegādi?

Starp citu, mudīgi vajag izdot likumu, ka valsts nesniedz nekādus pakalpojumus (medicīna, auto TA utt) tiem, kuri nevar uzrādīt uz sava vārda izrakstītu čeku par šitās somas iepirkšanu! :D

Kārlēns
Kārlēns

Sausām zupām vajadzīga termo apstrāde – respektīvi karsts ūdens.