Bijušais NBS komandieris par Trampa draudiem izstāties no NATO

Graube

ASV izstāšanās no NATO radītu milzīgas pārmaiņas pasaules drošībā, uzskata  bijušais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube.

Taču jāšaubās, vai šāds lēmums reāli varētu tikt pieņemts, piebildis Graube, komentējot ASV prezidenta Donalda Trampa it kā piedraudēto par izstāšanos no alianses, ja sabiedrotie nekavējoties nepalielinās aizsardzības izdevumus.

Neskatoties uz Trampa aso un emocionālo reakciju citos jautājumos, redzams, ka vēlāk situācija mainās, līdz ar to diezin vai šāds lēmums ir reāls, norāda bijušais NBS komandieris.

“Gribētos cerēt, ka šis arī būs tas gadījums un šādi aicinājumi nebūs tik radikāli ar lielu globālu stratēģisku ietekmi,” pauž Graube.

ASV izstāšanās no NATO radītu neprognozējamas sekas, turklāt šāda lēmuma pieņemšana izveidotu “milzīgu drošības pārbīdi kopējā drošības arhitektūrā”.

ASV no NATO iegūst tikpat daudz, cik NATO no ASV. Pirmais un Otrais pasaules karš apliecināja, ka transatlantiskā saikne ir svarīga, lai nodrošinātu uzvaru, un šī savienība ir globāla, skaidroja bijušais NBS komandieris.

Graube arī vērsis uzmanību, ka Tramps nav visa ASV valsts. Prezidents var ierosināt šādu lēmumu, taču likumdošanas sistēma neļautu Trampam vienpersoniski izstāties no NATO.

Bijušais NBS komandieris gan atbalsta Trampu jautājumā, ka visām dalībvalstīm nepieciešams palielināt izdevumus aizsardzībai. “Ņemot vērā, ka pasaulē ir dažāda veida apdraudējumi un jau iepriekš bijusi politiska apņemšanās, ka valstis aizsardzībai velta 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP), tad šāds princips ir jāievēro visiem. Svarīgākais ir, ka 2% no IKP ir minimālā robeža, ko veltām aizsardzībai,” norādīja Graube.

Briselē, turpinoties NATO samitam, Tramps ceturtdien piedraudējis izstāties no alianses, ja sabiedrotie nekavējoties nepalielinās aizsardzības izdevumus, ziņu aģentūrām paziņojuši avoti, kas informēti par sarunu gaitu.

Pats ASV prezidents gan atteicies apstiprināt ziņas, ka viņš būtu piedraudējis izstāties no alianses.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
A. D.
A. D.

Krijevija šogad it kā Latvijai neuzbrukšot, rindas kārtībā esot Jemena (Radio Svoboda).

Ella
Ella

ASV izstaasies arii ja tas nebuus izdeviigi. Tas buutu lieliski. Tik taadiem idiotiem kaa Graube , Pabriks, Rinkevich, Bergmanis bikses buutu pilnas ! :)