Pazemojums – turpināsi izlikties nemanām vai bliezīsi pretī?

Pati spēcīgākā psihotrauma ir pazemojums. Smadzenes daudz ko var pārdzīvot un saprast, bet pazemojumu – nevar, skaidro psihologi.

Pazemojums ar to arī atšķiras, ka tā ir bezatbildes reakcija. Pazemot var tikai tādā gadījumā, ja cilvēks nevar atbildēt. Tāpēc arī pazemo bērnus un tos, kuri kādu iemeslu dēļ ir spiesti klusēt un to paciest. Un pēc tam izraudāties tur, kur neviens viņus neredz. Vai arī gluži otrādi – neveikli smaidīt, kaut ko murminot, ar smagumu sirdī doties prom, kur deguns rāda.

Nekas, nekas…. Nu, un tad, ka pazemoja visu priekšā? Neiesita taču. Vai arī pazemoja, kad neviena cita nebija klāt – neviens jau to neuzzinās. Nekā briesmīga, viņi sevi domās mierina.

Nē!! Tas IR briesmīgi, jo tieši pēc pazemojuma bieži notiek pašnāvības un psiholoģiskas izmaiņas cilvēka personībā. Arī tad, ja ir vesela psihe, mieles dvēselē paliek uz mūžu. Cilvēks ir gatavs darīt jebko, lai tikai to aizmirstu, bet tas nav iespējams. Tieši tāpēc tā ir viena no vissāpīgākajām psihotraumām.

Pazemoja priekšnieks, pazemoja darba pārrunās, uzdodot pazemojošus jautājumus un izteica pazemojošas piezīmes. pazemoja veikalā, slimnīcā, valsts iestādē. Nācās pieciest, ko citu darīsi?

Vienīgais veids, kā tikt galā ar pazemojumu – ir atbildēt uz to.

Pat tad, ja esi no šiem cilvēkiem atkarīgs, vienalga, vajag atbildēt – nepaceļot balsi, mierīgi un adekvāti. Tāpēc, ka nekāda nauda, nekādas labas un mierīgas attiecības nekompensēs to psiholoģisko traumu, kas gūta tad, kad tevi pazemo.

Un, jo stiprāk tevi pazemo, jo augstāk ir jāceļ sava pašapziņa – kā šūpolēs, kur viens augšā, bet otrs lejā. Vajag atsperties un nomainīt pozīciju, jo citas izejas nav. Ir pretīgi saņemt bezkaunīgas vēstules, ir nepieņemami uzklausīt apvainojumus.

Kas būs pēc tam? Kā likums, nekas.

Tie, kuri citus pazemo, ir gļēvi cilvēki, un diezin vai viņi būs spējīgi turpināt pazemot, ja iebildīsi.

Tiklīdz būs atbildes reakcija, pazemojumu nebūs – lūk, kāda fīča. Sist nevajag. Un arī laist darbā smago vārdu artilēriju nevajag. Kā arī kaut ko paskaidrot vai taisnoties nevajag.

Izmēģini! Un tici – aiziesi ar augsti paceltu galvu, nevis šņukstot nēzdodziņā.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie rakstiLasītāju viedokļi

avatar