Norvēģijas lasis – masu iznīcināšanas ierocis (+video)

Vairākus mēnešus franču žurnālisti Nikolā Daniels un Luijs de Barbeiraks veica žurnālistisko izmeklēšanu – pētīja zivju industrijas aizkulises. Žurnālisti no Norvēģijas devās uz Vjetnamu, pabija Zviedrijā un Dānijā. Žurnālistiskās izmeklēšanas rezultāts – dokumentālā filma, kas atklāj šokējošus faktus par to, kādu cilvēces iznīcinošu „misiju” patiesībā veic Norvēģijas lasis. Filma atklāj faktus, kurus cenšas slēpt „zivju lobiji”.

Masu iznīcināšanas līdzeklis  – Norvēģijas lasis

Žurnālisti savu pētniecisko darbību sāka Norvēģijas rietumos, kur lauku apvidū ir daudz zivjaudzētavu. Šajās fermās laši tiek audzēti mākslīgā vidē. Žurnālisti tikās ar norvēģu aktīvistiem, ekologiem un Norvēģijas Dabas aizsardzības biedrības dibinātāju Kurtu Oddekalvu, kurš uzskata par ārkārtīgi satraucošu to, ko slēpj ūdens fjordos.

Kurts Oddekalvs jau sen ir pieteicis karu zivju fermām, kurās tiek ražoti Norvēģijas laši. Viņš atklāj šokējošus faktus par to, kā tās darbojas.

„Norvēģijā zivju rūpniecība ir katastrofālā stāvoklī. Zivju ir pārāk daudz: vienā tādā mazā fermā ir līdz pat diviem miljoniem zivju! Tās mēdz slimot, un šobrīd jau var to nosaukt par pandēmiju: lašveidīgo aizkuņģa dziedzera nekroze un infekciozā anēmija jau ir pārņēmusi visu Norvēģiju. Taču tas patērētājiem netiek atklāts” – stāsta Kurts.

Vides aktīvists jau vairāk nekā desmit gadus novēro lielākās zivju saimniecības un vāc pierādījumus. Kurtam ir videoieraksti, kuros redzams, kā zivju fermu strādnieki pievieno ūdenim speciālus neirotoksiskus pesticīdus.

„Strādnieki paši ir spiesti valkāt gāzmaskas un aizsargtērpus, lai paši neciestu no ķimikālijām, kuras pievieno ūdenim ar mērķi iznīdēt parazītus. Un to šajās fermās ir milzums. Norvēģijas lasis ir pilns ar ķimikālijām!  Cilvēki to nedrīkst lietot uzturā, šīs zivis ir indīgas”,  — brīdina Oddekalvs.

Kurts runā skarbu valodu: „Norvēģijas lasis ir pats toksiskākais produkts pasaulē”. Zivju rūpniecība Norvēģijas kasi papildina par 4 miljardiem dolāru gadā un ieņem otro vietu tūlīt aiz naftas.

Lai atklātu zivju fermu aizkulises, Kurts Oddekalvs izmanto kuģi, kas aprīkots ar spiegošanas aparatūru. „Zem zivju fermām jūras dibenu sedz 15 metrus biezs atkritumu slānis, kurā čum un mudž baktērijas. Tās ir zivju barības atliekas un atbiras no ķimikālijām, kas tiek pievienotas ūdenim zivjaudzētavās parazītu iznīcināšanai. Piesārņojuma līmenis ir ārkārtīgi augsts. Toksiskas vielas, zivju ekskrementi… Jūras dibens ir pilnībā iznīcināts, tas ir kā gāzes kamera. Metāna burbulīši un tā tālāk, bet pesticīdi ir identiski vielām, kas Pirmā pasaules kara laikā tika izmantotas gāzes uzbrukumos.”

Norvēģijas zvejnieku galvenā problēma — tā dēvētās zivju utis, kas, parazitējot uz zivju ķermeņiem, spēj tās nogalināt.  Zivju utis spēj pielāgoties, tāpēc zvejnieki pielieto pesticīdus, kuru pielietojums dod vislielāko efektu.

„Zivis tas iespaido pavisam nelāgi. Piemēram, 50% mencu mazuļu jau piedzimst ar mutāciju. Tie nespēj aizvērt muti. Tā ir gēnu mutācija, un tā izzūd tikai pēc astoņām paaudzēm. Ja cilvēks ieraudzīs tādu zivi, viņš, bez šaubām, to neēdīs. Taču, ja uz letes tā nonāk bez galvas, nevienam tas pat prātā neienāks”, — norāda vides aizstāvis.

Arī laši ir pakļauti mutācijai. Kurts demonstrē, kā, uzšķēržot svaigu lasi, tā gaļa izirst.

„Tā tam nav jābūt, zivs gaļai ir jābūt elastīgai. Kā zināms, savvaļas lasim ir 5–7% tauku, turpretī mākslīgi audzētajiem lašiem 15–34% tauku. Un tieši tauku slānī uzkrājas visas toksiskās vielas. Tātad, attiecīgi – šādas zivis ir pašas toksiskākās pasaulē”- uzsver Kurts.

lasis
Pa kreisi –  mākslīgi audzēts, pa labi – brīvā dabā audzis lasis

Savukārt franču toksikologs Žeroms Rūzens norāda, ka ekologa apgalvojumu patiesumu pierāda pētījumi.

„Jā, patiešām – mākslīgi audzētos lašos ir ārkārtīgi daudz toksīnu. Tie ir piecas reizes kaitīgāki un toksiskāki par jebkuriem citiem produktiem. Uzņemot tos ar pārtiku, cilvēks pats pakļauj sevi to iedarbības riskam. No toksīnu uzņemšanas ir jāizvairās,” brīdina Rūzens.

Satraukumam ir pamats, apstiprina arī Slow Food Riga prezidents, šefpavārs Mārtiņš Rītiņš, jo Norvēģijas audzētavu lasī ir daudz toksīnu, īpaši laša taukos un uzturā tos nevajadzētu lietot. Šefpavārs Rītiņš savu viedokli pauda raidījumā Bez Tabu. Sižetu var noskatīties ŠEIT.

Latvijas Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvis gan mierina, ka viss ir kārtībā. Piemetinot, ka Baltijas jūrā zvejotos lašus tomēr nevajadzētu lietot uzturā. Tie esot pilni ar dioksīnu.

Norvēģijā lašu audzēšana ir otrs lielākais peļņas avots pēc naftas biznesa. Audzētavās tiekot darīt viss, lai lasis augtu pat divas reizes ātrāk, nekā savvaļā.

Piedāvājam noskatīties šo video. Filmas ilgums ir gandrīz stunda, un tajā ir patiešām šokējoši kadri.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti47
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Alfs
Alfs

Samakasāju VIDam parādu, lai ierēdņiem nebūtu jāatsakās no šīs delikateses.

Insaiders
Insaiders

Viss tā arī ir.Pats strādāju tieši pie šo lāsu barošanas-piegādāju fermām barību.Tikai barības nosaukumi vairāk kā 100 un daudzi runā paši par sevi-,,Fast Grow,, ..,,Fast Grow Winter,,..,,Skin assistance,, ,,Extra Power,, utt,utt.
Ar ļoti stipriem pesticīdiem apstrādā ja iemetas zvīņu utis.Ir speciali kuģi pēc izskata kā mini tankerīšī-iepumpē sevī lašus ,apstrādā ar vajadzīgo ķīmiju un izdzīvojušos palaiž atpakaļ fermā.Gadās ka 1 reizē pēc tādas ķīmijas ap 200 tonnām nosprāgst-tos aizved uz rūpnīcu -vispirms izspiež eļļu no kuras taisa Omega 3 preparātus,pārējo uz miltiem un atpakaļ zivju paikā.

ХЕХ
ХЕХ

У латвийского лосося- вообще мясо светлое..Розовым никогда не было..Пичкают нас заморским го..м

LielākaisGudrinieks
LielākaisGudrinieks

Ferma ar atkritumiem, kā tas ir IESPĒJAMS :D Tāds murgs, salidziniet jebkuru audzētuvu vai audzētu citu produktu ar sauvvaļas un būs diena pret nakti, labrīt cilvēki, pat ja ņemat vērā bio un Eko, tas būs pavisma cits produkts :D Pluss fakti ar pārspīlēti īpaši par taukiem, ja pat salidzina nozvejas laiku, kuru tas gatavojas nārstam, līdz ar to met svaru nost un neēd lai tiktu līdz mazajiem strutiņiem, kur puncis traucētu :D
Sāciet barot Budistu ( jau 40 gadus vegānu) ar gaļu, nabadziņs atnirgsies pēc 5 min :D

zinātāja
zinātāja

Paldies, Dievam, kad šī informācija beidzot ir nonākusi atklātībā! To, kad būs cilvēki, kas to uzskatīs par ignorējamu, bet tas jau ir uz katras personas peronīgās atbildības!

Gvontmahers A. G.
Gvontmahers A. G.

Tās bildītes ar audzēto un brīvdabas lasi vairāk izskatās pēc viena un tā paša laša dažādu vietu gabaliņiem. Tas, kurš esot “brīvdabas” ir muguras gabaliņš, savukārt “audzētais” ir vēdera gabaliņš ;)

Dfddd
Dfddd

Drusku bullshits sarakstits :)
Kur pieradijumi ka shi filma nav lobijs no ne-Norvegijas lashu audzetajiem?

mj no Norveegijas
mj no Norveegijas

Nav saprotams kaadam nolukam shi filma veidota, jo filmaa redzamaa zivju audzeetava jau nemaz nav norveegijai tipiska, lashi paarsvaraa tiek audzeeti atklaatas juuras piekrastee nevis kaadaa fjorda kaktaa, varbuut tur audzee mazuljus. Visi, kas makskjereejushi Norvegijaa droshi, ka to buus pamanijushi.
Otrkaart, kad filmaa tiek teikts, ka vienaa smirdiigaa aazijas dikjii ar zivju audzeeshanu viss ir kaartiibaa, tad saprotu , ka taalaak skatiities nav noziimes.

Hektors
Hektors

Kanaada savukaart audzee GMO lasi. Taa saucamo “Fankenfish”…:(

Dfddd
Dfddd

Un joprojam nav neviena neatkariga pieradijuma ka GMO augivai dzivnieki ir kaitiigi.

Ivars
Ivars

Viss ir piedirsts ar ķīmiju.Neviens nenes nekādu atbildību par to kas cilvēkiem tiek tirgots.Pilni plaukti ar produktiem kur E-621 iekšā,palmu eļļa,modificētā ciete,transtaukskābes un citi draņķi.Vistās pilns ar antibiotikām.Tas pats gaļā.Vispār ja sāksiet interesēties par şo tēmu tad nonāksiet pie secinājuma ka jākļūst par vegānu.

Gvontmahers A. G.
Gvontmahers A. G.

Ak, ja tu zinātu, cik daudz tā E-621 ir prastā tomātā, tu būtu ļoti pārsteigts :D

Veterinārārsts
Veterinārārsts

Šeit veterinārārsts: 1) Modificētā ciete nav tas pats, kas ģenētiski modificētā ciete – 2 dažādi termini. Ne viena, ne otra nav kaitīga. 2) Vistām Latvijā antibiotikas nelieto – PVD to stingri kontrolē – tirgū šādi – olas un gaļa ar AB – produkti nevar nonākt. 3) Gaļā, kurā ir risks būt antibiotikām, ir liellopu gaļa, jo liellopiem gan AB lieto uz urrā un var gadīties, ka kaut kas paiet garām kontrolei, kura šajā gadījumā nav tik bieža. 4) Runājot par lašu krāsu – dabiskie laši nav sarkani, tieši pretēji – dabiski augušam lasim ir maigi sārta nokrāsa. Spilgti sarkano krāsu… lasīt vēl »

zzz
zzz

Jau sen nelietoju uzturā Norvēģijas lašus

Peter B
Peter B

Ja Latvijas šprotes esot sliktas Eiropā,tad kāpēc šie laši ir tik labi un veselīgi ?

zvejnieks
zvejnieks

Jums tās krāsas sajukušas!!!!!
Ir otrādi!

Lasis
Lasis

Pilnigi piekritu , dabigai zivij ir balakas krasas , jo neuznjem tik daudz proteina un vitaminus .

jānis
jānis

a tā maizīte ko mēs ēdam nav indīga? cik ķimijas un minīšu uz lauka sagrūzts. lasis tur nemaz blakām nestāv

Ivars
Ivars

Maize jāpērk tikai bez rauga.Par laimi Latvijā tas ir tagad iespējams.Ķelmēni piemēram.

zigis
zigis

kas tad raugam vainas??!!

Lašēdājs
Lašēdājs

Režisors bija no Krievijas? Labākajās Krievijas tradīcijās izcili pasniegts tikai vienas puses “viedoklis”. Kur ir pašu fermeru viedoklis vai vismaz tiesām neatkarīgu ekspertu viedoklis? Izskatās, ka komentē tikai trakie eko-aktivisti, kuriem arī visticamāk ir savs lobijs. Iespējams, ka problēmas ir, bet pētījums galīgi nav objektīvs.

случайный посетитель
случайный посетитель

Ну конечно, снова Россия и Путин виноваты?!
просто какая-то параноидальная мания во всем искать российский след.
Может просто хочется обратно на Родину?!

Atbilde
Atbilde

Истеричка :-D

Xoxo
Xoxo

Hmm, tad jau Krievija laimīgi izbēgusi no mūsu Baltijas jūras indīgajām šprotēm. Ēdīsim paši.

IJa
IJa

Tieši jūrrā audzis esot gaišs, teica M.Rītiņš

Milda
Milda

Nu tā salīdzinošā bilde ir tiešām maldinoša. Tie ir 2 dazādi lašu veidi. Tie tumšie ir Kanādā un negaršīgi. Tie gaišie ir mūsu upēs attiecīgajā laikā…

zive
zive

Fuj, bet, toties, lēti!

zive
zive

Fuj, bet, toties lēti!

vaitad
vaitad

ļoti lēti, par vienu gabaliņu 5 eiro

Lapsene
Lapsene

vispār jau skumji, vēl viens iecienīts prodkts no ēdienkartes ārā.

žanna
žanna

Interesanti kur tad skatās Norvēģu dabas inspektori , mūsējie par katru govs pļeku skraida kā aptrakuši.

Alina
Alina

Ja lašu bizness ir 2.vietā pec naftas biznesa, Norvegu inspektori leka lai dabuut kaut ko labu un garshu sev ;)

Susurinsh
Susurinsh

Nja. Bet paldies.

Lasītājs
Lasītājs

Pārpublicējot rakstu, būtu jauki norādīt, no kurienes ņemts! Šobrīd lasu to pašu angļu valodā, tikai citā saitē. Vārds vārdā.

es ned
es ned

Kurts,laikam grib pa rīkli!!

Biruta
Biruta

Tukša brēka! Kādi toksīni? Cik daudz? Kādas ir normas?

QQQQQQ
QQQQQQ

Birutas tant. nebūsi naivi itvisa mūsdienu pārtikas industrija ir balstīta uz milzīgu toksīnu bazes,un jebkada norma ir kaitīga mūsu organismam.

jaja
jaja

hmm, nez vai tiešām Norvēģijas PVD ir tik korumpēts.

Georgs
Georgs

A kāda ir atšķirība starp pārējām valstīm, visi mīl naudu

Gunnsteins
Gunnsteins

Ir, ir! Esmu Norvegis, ez par to zinu…

Marts
Marts

nu, ko tad lai ēd??? zivis indīgas, cūkas slimas, liellops kaitīgs, alkohols bendē aknas, maize ar pesticīdiem, siers/piens pilns ar antibiotikām, dārzeņos nitrāti!!! atliek tikai kāsis, bet tas arī bendē centrālo nervu sistēmu! iesakiet kaut ko lūdzu!!! ļoti gribu ēst!!!

guntiņa
guntiņa

audzē pats!

Ilze
Ilze

Drīz arī pašiem aizliegs audzēt, kolīdz mūsu saimnieki, jeņķi, tā noteiks.
Dazos asv štatos jau aizliegts audzēt un krāt lietusūdeni laistīšanai.

hi hi
hi hi

Lasi vannā… :D

Liene
Liene

The pain brother..the pain..

Lasis
Lasis

Var ēst nātres pie Aināra šķūnīša, omes kartupeli un burkānu (neaizmirstiet aizbraukt vasarā palīgos ravēt), olas no Mildiņas vistām utt

Ivars
Ivars

Audzē pats.Un viss būs tīrs.