Kā saprast, ka dzīvo ar psihopātu un manipulatoru

manipulators

Dūres sažņaudzas, vaigi piesarkst, acīs sariešas asaras, kļūst grūti elpot… Kas noticis?

Frāze, kuras dēļ tas notiek, šķietami ir diezgan nevainīga, pat draudzīga. Bet mēs jūtamies slikti.

Bet, ja tas atkārtojas, visticamāk, mums ir darīšana ar ļaunprātīgu manipulatoru.

Visbiežāk tāds manipulators ir psihopāts – cilvēks, kuram raksturīga aukstasinība, nežēlība, varas kāre un aprēķins.

Dzirdot vārdu “psihopāts”, visticamāk, atcerēsimies Hannibalu Lekteru. Taču patiesībā lielākā daļa psihopātu nav bijuši vardarbīgi un neatrodas ieslodzījumā, bet gan mūsu vidū. Ļoti iespējams, ka vidējais statistiskais vērotājs atzīs viņus par ārkārtīgi altruistiskiem un jaukiem cilvēkiem.

Psihopāti galvenokārt ir sociālie plēsoņas. Viņi izmanto savu šarmu, lai saņemtu no citiem to, ko vēlas. Izņēmumu nav. Viņi vienādi nežēlīgi uzglūn un medī ģimenes locekļus, draugus, mīļotos, kolēģus. Viņi izmanto savas prasmes reliģijā un politikā. Viņi maina savu personību, lai padarītu tādu, kāda, pēc viņu domām, varētu patikt sabiedrībai. Un tas izdodas. Var būt tā, ka uzskatīsiet savu pazīstamo psihopātu – manipulatoru par jūtīgu un simpātisku cilvēku un no visas sirds pieķersies viņam. Līdz brīdim, kad viņam no jums neko nevajadzēs. Kad savajadzēsies, tad viņa uzvedība sāks jūs tracināt.

Ja kāds lieto vienu vai divas šīm frāzēm, tas nenozīmē, ka viņš noteikti ir psihopāts. Bet šādi izteikumi jāuzskata par iemeslu, lai izvērtētu jūsu attiecības.

1. “Tu visam piešķir pārāk lielu nozīmi”

Protams, ir cilvēki, kas jebkurā situācijā saskata slēptu nozīmi. Ir tikai viens veids, kā noskaidrot, vai šajā frāzē ir paslēpta manipulācija – retrospektīvi novērtēt, cik lielā mērā jūsu bailes bija pamatotas.

Manipulatori mērķtiecīgi dara to, kas liek jums justies uz paranojas robežas. Piemēram, sociālajos tīklos atklāti flirtē ar savu bijušo. Ja jūs par to pajautāsiet, tiksiet apsūdzēts pārāk lielas nozīmes piešķiršanā situācijai. Pēc mēneša izrādās, ka viņi patiešām krāpa jūs ar to cilvēku. Manipulācijas mērķis ir iedvest šaubas par jūsu intuīciju. Lai to izdarītu, viņi pastāvīgi sniedz dažādus mājienus un tā liek satraukties, pēc tam apsūdzot jūs par šo satraukumu.

2. “Neciešu drāmas”

Tomēr drīz uzzināsiet, ka viņi ir gluži vai drāmu epicentrs. Manipulatori vispirms liek justies pārākam par citiem, slavējot jūsu labo raksturu. Bet tas nebūs ilgi, jo viņiem viss apniks. Viņi ir pataloģiski meļi, krāpnieki un mūžīgie upuri. Drīz vien visas šīs īpašības sāk uzpeldēt virspusē un novedīs jūs briesmīgā apjukumā.

Katru reizi, kad pieminēsiet savas bažas vai neapmierinātību, manipulators paziņos, ka tā ir drāma, kuru viņš necieš, lai jums kļūtu slikti no tā, ka reaģējat uz viņa nepieņemamo uzvedību. Viņi nevēlas mainīt savu uzvedību.

3. “Tu esi pārāk jūtīgs (-a)”

Manipulatori izraisa citos cilvēkos emocijas – jā, tas ir tas, ko viņi dara! Noslīcinot jūs pateicības un glaimu ūdenskritumā, viņi drīz vairs nepievērš jums uzmanību, lai redzētu, kā jūs uz to reaģējat. Un, kad jūs reaģēsiet, viņi apsūdzēs par pārmērīgu jūtīgumu vai prasīgumu. Viņi apvainos, pazemos un kritizēs jūs (parasti it kā pa jokam, ķircinot), kamēr jūs pārņems sašutums.

Tad viņi pavērsīs pašu provocēto reakciju pret jums, lai tieši jūs būtu tas, kurš ir traks. Manipulatori var padarīt cilvēku neaizsargātu un nepārliecinātu – tam nepieciešams tikai laiks.

4. “Tu mani nepareizi saprati”

Protams, arī veselīgiem pāriem gadās kļūdas un pārpratumi. Bet manipulatori provokācijas organizē mērķtiecīgi. Kad jūs reaģējat, viņi visu pavērš otrādi un apsūdz jūs(!) par to, ka visu esat nepareizi sapratis. Bieži viņi pat noliedz, ka vispār ko teikuši.

To sauc par “gazlaitingu” (gaslighting) – kad kāds apzināti kaut ko saka vai dara, lai vainotu pārējos nepareizā saprašanā (vai pilnīgi noliedz, ka vispār tika teikts vai darīts). Patiesībā jūs visu sapratāt pareizi. Manipulators vienkārši cenšas piespiest apšaubīt jūsu prāta skaidrību.

5. “Tu neesi pie pilna prāta/esi greizsirdīgs/esi piedzēries/esi iemīlējies”

Šādu frāžu bārstīšana parasti sākas, kad viss sāk iet šķērsām. No manipulatora viedokļa visi viņu bijušie mīļotie, kolēģi un draugi ir traki, greizsirdīgi, maniakāli depresīvi, piedzērušies vai viņos iemīlējušies. Ir iespējams pilnīgi apjukt, kad viņi sāk cildināt tos cilvēkus, kurus pirms tam noniecināja. Tad viņi iemet jūs tajā pašā “trako” grozā, turpinot bezgalīgu idealizācijas un noniecināšanas ciklu, kurā nonāk ikviens nelaimīgais, kurš gadījies viņu ceļā.

Vienīgais veids, kā izkļūt no šīs postošās dinamikas, ir pārtraukt visus kontaktus. Nekādu ziņu, zvanu, e-pastu vai draudzības sociālajos tīklos! Pretējā gadījumā varat būt pārliecināts, ka viņi darīs visu iespējamo un neiespējamo, lai jūs zaudētu prātu.

Labā ziņa – ja manipulators mēģina likt jums šaubīties par savu intuīciju, tas nozīmē – tā viņam rada problēmas. Manipulatori mēģina psiholoģiski iznīcināt visus, kas var apdraudēt viņu ilūziju par normālu dzīvi pasaulē.

Tāpēc, kad viņi sāk spēlēt ar jums “prāta spēles”, tas ir netieši atzinīgs novērtējums jūsu spējai pamanīt, ka ar viņiem kaut kas nav kārtībā.

Bezspēcība, aizvainojums, pazemojums, nomāktība, kauns… Visas šīs jūtas dažreiz izraisa it kā nevainīga frāze.

Kāpēc tas notiek, skaidroja  Džeksons Maknezijs (Jackson Mackenzie), sociālo psihopātu un manipulatoru  upuru tiešsaites atbalsta sadraudzības  PsychopathFree.com  izveidotājs.  

Avots: powerofpositivity.com

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar