Kā nodzīvot ilgu mūžu? Atbild tie, kam pāri 100

kā nodzīvot ilgu mūžu

Kā nodzīvot līdz 100 gadiem? Un vēl maķenīt. Jautājums, uz kuru, esot pusmūžā, atbildi meklē teju ikviens.

Ārsti zina  – lai sasniegtu 85 gadu vecumu, ir jādzīvo veselīgi. Tomēr uz jautājumu, kā nodzīvot vēl garāku mūžu medicīna joprojām nav atbildējusi.

Amerikāņu Forbes aptaujāja cilvēkus, kas nodzīvojuši ilgāk par 100 gadiem, lai atklātu ilga mūža noslēpumu. Lūk, kādi ir viņu ieteikumi.

 

1. Ēdiet graudaugus, dārzeņus un zivis

kā nodzīvot ilgu mūžu

Visvairāk veselīgu simtgadnieku ir Japānā, Okinavā. Kāpēc tieši tur? Iespējams, ka ilga mūža noslēpums meklējams pārtikā. Okinavā cilvēki ēd daudz graudaugu, dārzeņu un zivju. Savukārt olu, gaļas un piena produktus viņi patērē mazāk. Deizija Makfaldena no ASV, kas drīz svinēs savu 101. dzimšanas dienu, rīkojas tāpat. Brokastīs viņa regulāri ēd auzu pārslas un augļus, pusdienās – salātus ar vistas gaļu vai zivīm, bet vakariņās – tvaicētus dārzeņus un liesu gaļu.

 

2. Izvairieties no gāzētiem dzērieniem

kā nodzīvot ilgu mūžu

To jau mēs visi zinām, ka gāzētie dzērieni (pat diētiskie) ir bīstami, un ieteicams dzert ūdeni vai svaigas sulas. 101 gadu vecā amerikāniete Makfadena arī visa sava mūža garumā reti dzērusi gāzētos dzērienus, bet tagad pat nepieskaras tiem. Arī kafija un vīns nekaitē veselībai, ja lieto ar mēru. Ārsts Deivids Prinss uzskata, ka divas vai trīs porcijas vīna nedēļā uzlabo veselību.

 

3. Ļaujiet sev pa retam uzdzīvot

kā nodzīvot ilgu mūžu

Mediķi ne vien iecietīgi izturas pret to, ka viņu pacienti laiku pa laikam atļaujas apēst kaut ko ne īpaši veselīgu, bet pat iesaka viņiem tā rīkoties. 101 gadu vecā Makfadena šad tad uzēd cepumus ar šokolādes gabaliņiem, labprāt iedzer sarkanvīnu un savu iecienīto kokteili „Asiņainā Mērija”. Viola Krousone, kas arī vada mūža 101. gadu, dažkārt izcep sev šokolādes kūku vai nopērk hamburgeru. To pašu iesaka arī dakteri. Piemēram, dr. Prinss uzskata, ka cukura un sarkanās gaļas patēriņš ir jāierobežo līdz vienai vai divām reizēm nedēļā, taču nelielā daudzumā šos produktus lietot drīkst.

 

4. Katru dienu jāceļas un jākustas

kā nodzīvot ilgu mūžu

Ja jums patīk skatīties televīziju, kad vēl esat ģērbies pidžamā, tad simtgadnieki teiks – šis ieradums var pāragri novest kapā. 101 gadu vecā Viola Krousone no ASV, kopš pensionēšanās jau 41 gadu no ik rītu pamodusies rūpīgi sapucējas. Viņa visu dienu ir aizņemta: apmeklē baznīcu, dodas pie frizieres vai manikīres, trīs reizes dienā gatavo sev ēdienu un pati uzkopj māju un pagalmu. Turklāt viņa katru dienu vingro, lai trenētu rokas, kājas un muguru.

 

5. Dodieties pastaigās

kā nodzīvot ilgu mūžu

Ārsti uzskata, ka veikt fiziskus vingrinājumus nebūt nenozīmē katru dienu smagi trenēties dārgā fitnesa centrā. Vairāk ir jādodas pastaigās, jākāpj pa kāpnēm un jācenšas pašiem nest savas iepirkumu somas, nogādāt veļu uz mazgātavu vai atkritumu maisus līdz miskastei — tas viss padarīs jūs fiziski stiprākus. Elmers Īstsons, kam drīz apritēs 102 gadi, pēc aiziešanas pensijā katru dienu, ja vien ir piemēroti laika apstākļi, dodas pastaigāties. No medicīnisko pakalpojumu firmas Evercarе pētījuma ietvaros aptaujātajiem simtgadniekiem 41% sacīja, ka joprojām dodas tālākās vai tuvākās pastaigās, lai uzturētu sevi tonusā.

 

6. Risiniet krustvārdu mīklas

kā nodzīvot ilgu mūžu

Dakteris Ēriks Rakovs teic, ka ne vien fiziskie, bet arī prāta treniņi palīdz nodzīvot līdz 100 gadiem. Smadzenes var trenēt, risinot krustvārdu mīklas. Turklāt, ja jau jaunībā sāksiet atminēt pa vienai mīklai nedēļā, tad dažādās prāta spēlēs vai matemātikas uzdevumu risināšanā pārāks izrādīsities tieši vecumdienās. Eksperti pierāda, ka, piemēram,smadzeņu darbības stiprināšanai lieti noder sudoku. Turklāt dažādi pētījumi liecina, ka smadzeņu darbību veicina arī muzicēšana.

 

7. Elpojiet svaigu gaisu

kā nodzīvot ilgu mūžu

Sasniedzot pensijas vecumu, daudzi cilvēki lielāko tiesu laika pavada mājās. Tas nozīmē, ka viņi nesaņem pietiekamu daudzumu D vitamīna. Pētnieki secinājuši, ka tieši skābekļa trūkums izraisa nopietnas saslimšanas, to skaitā sirds nepietiekamību, dažāda tipa vēzi, osteoporozi, diabētu, Alcheimera slimību un vairākas autoimūnās slimības. Turklāt veco ļaužu aprūpes speciāliste Klaudija Faina norāda, ka pat pāris saules staru jūtami uzlabo garastāvokli un dzīves uztveri.

 

8. Saglabājiet saikni ar ģimeni un citiem cilvēkiem

kā nodzīvot ilgu mūžu

Pētījumi liecina, ka precēti cilvēki dzīvo ilgāk. Iespējams, tas ir tāpēc, ka laulātie atbalsta viens otru, piespiež apmeklēt ārstu, ja neliek miera kāda kaite. Cieši un draudzīgi sakari ir tikpat svarīgi kā romantiskas attiecības. Kā liecina Evercare veiktā aptauja, 82 % aptaujāto simtgadnieku regulāri komunicē ar draugiem un radiem, bet 79 % uzskata, ka veselību uzlabo aktīva iesaistīšanās sabiedriskajā dzīvē. Simt gadu vecā Opāla Preitere, kas nesen nosvinēja savu kāzu 75. gadadienu, joprojām bauda dzīvi un labprāt kopā ar saviem draugiem spēlē datorspēles.

 

9. Neaizmirstiet par garīgumu

kā nodzīvot ilgu mūžu

101 gadu vecā Krousone, kā visu mūžu ierasts, reizi nedēļā apmeklē baznīcu. 102 gadus vecais Īstsons labprāt dodas makšķerēt, lai gūtu iespēju „mierīgi padomāt”. Savukārt 104 gadus vecā Mērija Maleča, cik vien sevi atceras, ik rītu un vakaru nododas lūgšanām. Evercare pētījums liecina, ka 62 % cilvēku, kas pārsnieguši 100 gadu vecumu, katru dienu lūdzas, meditē vai nododas kādām citām garīgām nodarbēm. Zinātnieki uzskata, ka nomierinošas darbības palīdz dzīvot ilgāk.

 

10. Mīliet savu darbu

kā nodzīvot ilgu mūžu

Mūsdienās, kad trešdaļu dzīves pavadām darbā, ir īpaši svarīgi, lai tas, ko mēs darām, mums patiktu. Gerontologs un psihologs Harijs Kenedijs apgalvo, ka jaunas nodarbošanās un vispār nodarbinātība kā tāda palīdz saglabāt veselību ilgāk. 102 gadus vecais Īstsons savulaik bija Hārvardas universitātes pasniedzējs, bet 1948. gadā kļuva par Rutgeras universitātes inženieru fakultātes dekānu. Viņš teic, ka darbs sniedzis viņam lielu gandarījumu.

 

11. Atrodiet sev kādu nodarbošanos

kā nodzīvot ilgu mūžu

102 gadus vecais Īstsons ir pārliecināts, ka viņa ilgās dzīves noslēpums ir tas, ka viņš pastāvīgi kaut ko dara. Viņš ir bijis ļoti aktīvs visa mūža garumā: nodarbojies ar boksu, makšķerējis, bijis novadnieku biedrības dalībnieks un radioamatieris. Īstsons  saglabājis aktīvu dzīvesveidu arī pēc pensionēšanās un aiziešanas no akadēmiskā darba 1974. gadā. Viņš brīvprātīgi palīdz skautiem un vāc līdzekļus Centrālās Džersijas fondam „Kopceļš”.

 

12. Lietojiet zobu diegu

kā nodzīvot ilgu mūžu

Jūsu māmiņai bija taisnība: tīrīt zobus ir daudz svarīgāk, nekā jums šķiet. Senioru aprūpes speciālists Fains saka: „Mute ir viena no netīrākajām ķermeņa vietām. Paradontozes rezultātā baktērijas no mutes var iekļūt asinsrites sistēmā un sasniegt sirdi, izraisot sirds nepietiekamību un pat mikro insultu, kas savukārt var izraisīt plānprātību.

 

13. Izvairieties no negatīvām emocijām

kā nodzīvot ilgu mūžu

101 gadu vecā Makfadena stāsta: „Es cenšos izvairīties no nepatīkamiem cilvēkiem, netīkamām vietām un lietām. Es vienmēr esmu apmierināta un pateicīga pasaulei par to, kas man ir.” Psihiatrs Harijs Kenedijs piekrīt viedoklim, ka optimisti parasti ir veselīgāki, un teic, ka depresija, negatīvas emocijas un noslēgtība bieži noved pie priekšlaicīgas apdzišanas.

 

14. Uzturiet attiecības ar jauniešiem

kā nodzīvot ilgu mūžu

Psihiatrs Harijs Kenedijs apgalvo, ka veci cilvēki, kas uztur attiecības ar jauniešiem vai audzina jauno paaudzi, izjūt savu vērtību un gūst papildu dzīves jēgu. 101 gadu vecā Makfadena stāsta, ka viņa draudzējas ar vairākas paaudzes jaunākiem cilvēkiem, un tas palīdz viņai justies jaunākai. 102 gadus vecais Īstsons brīvprātīgi strādā ar skautiem, daloties ar jauniešiem savā pieredzē.

 

Un kā domājat jūs? Rakstiet komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: Forbes

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar