Aknas sūta SOS: 10 signāli, kurus nedrīkst ignorēt

aknas

Bieži vien aknas ilgi cieš klusu un darbības traucējumi, kas pāraug nopietnās kaitēs, attīstās nemanāmi. Cilvēks pat gadiem ilgi nenojauš, ka ar aknu darbību viss nav tik labi, kā vajadzētu būt.

Tomēr ir vesela virkne pazīmju, kas brīdina, ka vajadzētu steigšus konsultēties ar ārstu, jo aknas ir sākušas „buksēt”.

Mūsdienās dzīves temps kļūst arvien ātrāks, un cilvēki ēdienreizēs vairs nesēžas pie pusdienu galda, lai bez steigas ieturētu maltīti. Tā vietā darba dienas steigā tiek ieķerts kāds hamburgers, cīsiņš mīklā vai vēl kāds ātrās ēdināšanas piedāvāts brīnums tuvējā ieskrietuvē vai kioskā. Arī nedēļas nogalēs ieturēšanās bieži pārvēršas īstās dzīrēs, kur kuņģī tiek likts „viss, kas nekustas”. Turklāt noskalots ar kādu saldi lipīgu gāzētu dzērienu un pilnai laimei vēl „uz veselību” ierauts mēriņš. Un kad vairs nevar kustēt, norīta tablete „labākai kuņģa darbībai”. Pazīstama situācija?

Kurš gan tādā brīdī domā, ko par šīm gastronomiskajām izpriecām „saka” aknas! Tas, kādu kaitējumu mēs nodarām šīm organisma nerimtīgajām strādniecēm, kas uzmana tīrību mūsu organismā, nerimtīgi filtrējot un izvadot no ķermeņa toksīnus, ar kuriem esam bagātīgi piestūķējušies paklausot mirkļa iegribām vai smaržu vilinājumam no tuvējās pončiku bodes, mums nerūp, jo, raugi, – nekas taču nesāp. Mēs pat neapzināmies, cik svarīgs orgāns organisma funkcionēšanā ir  aknas – tās nodrošina mūsu spēju izdzīvot.

Tomēr arī aknas var sabuntoties. Ja toksīnu ir pārāk daudz, aknu darbība sāk buksēt, tās vairs netiek galā ar savām funkcijām. Pirmkārt, aknas var salīdzināt ar akumulatoru. Kad cilvēks ir paēdis, viņš uzlādē aknas ar vajadzīgajām uzturvielām, un tad, kad viņš neēd, uzņemtās uzturvielas tiek izmantotas. Proti, ja nebūtu aknu un nebūtu šo uzkrājumu, cilvēkam visu laiku vajadzētu ēst, tādā veidā uzturot organismu pie dzīvības. Otrkārt, aknās tiek sadalītas olbaltumvielas, tauki un ogļhidrāti, un no uzņemtajām pamata pārtikas vielām organisms veido to, kas viņam tajā brīdī ir vajadzīgs.

Bieži vien brīdi, kad aknas saka „pietiek!” mēs nepamanām, jo tās pieklājīgi čukst, bet mums nekas nesāp. Tomēr ir vesela virkne pazīmju, kas sūta nepārprotamu brīdinājumu, ka ar aknām tomēr viss nav tik labi, kā vajadzētu būt.

Lai neattaptos tikai tad, kad aknu kaite ir jau ielaista, tātad daudz grūtāk, ilgāk un sarežģītāk ārstējama (ja vispār vēl kaut kas ir glābjams!), aknu raidītos SOS signālus nedrīkst ignorēt.

Pazīmes, ka ir traucēta aknu darbība

1. Vispārējs vājums un apetītes zudums.

2. „Lielās darīšanas” – jāiet uz tualeti bieži un izkārnījumi ir bālgani.

3. Strauji pasliktinās ādas stāvoklis: tā kļūst pārlieku sausa vai taukaina, uzrodas sīkas pūtītes un apsārtumi, āda un gļotāda kļūst dzeltenīga.

4. Mutē pēc ēšanas ir rūgta garša.

5. Sāpes kuņģa rajonā pēc trekna ēdiena notiesāšanas, gremošanas traucējumi (un nelāpieties ar „Mezim”!).

6. Sāpes vai diskomforta sajūta labajā paribē.

7. Palielinās vēdera apmērs (uzkrājas šķidrums).

8. Slikta dūša.

9. Aplikta mēle.

10.Dzelteni acu āboli (te nu aknas kliedz pilnā balsī!).

Pārbaudīji sevi? Izsaki viedokli komentāros un seko mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar