8 pārtikas produkti, kas nogalina suni

produkti, kas nogalina suni

Produkti, kas suni var nogalināt, atrodami ikvienā virtuvē. Ar tiem mielojamies ikdienā vai svētku reizēs un dažreiz arī četrkājaino mīluli gribas palutināt ar kaut ko garšīgu – šajā grēciņā droši vien atzīsies teju ikviens saimnieks. Un tikai retais atceras, ka ir pārtikas produkti, kas suni nogalina.

Bieži vien mājdzīvniekam pasniegtais kārums ir tas pats, kas garšo saimniekam, piemēram, šokolādes gabaliņš, vīnogas vai rozīnes. Taču veterinārārsti brīdina: “cilvēku” pārtikas produkti mūsu četrkājainos mīluļus var nogalināt.

Daudzi suņi mēdz būt kā īsti „virtuves putekļu sūcēji” – atliek tikai nokrist kaut kam no galda uz grīdas, kad astainis zibens ātrumā ir klāt un ar gardu muti to notiesā. Šādas „uzkodas” izskatās pavisam nevainīgas, jo mēs paši taču tās lietojam uzturā, tomēr apzinīgam saimniekam ir jāņem vērā, ka ir vairāki produkti, kas ir pavisam nekaitīgi cilvēkam, bet nāvējoši mājdzīvniekiem.

Lūk, astoņi produkti, kas nogalina suni un arī kaķiem tos nevajadzētu dot:

1.Avokado

produkti, kas sunim ir nāvējoši

It kā nekaitīgais auglis satur vielu – persīnu. Tā ir nekaitīga cilvēkam, ja vien viņš necieš no alerģijas, turpretī sunim – it sevišķi maza auguma – šī viela var izraisīt saindēšanos. Ja avokado audzējat mājās, suni turiet pa gabalu no augiem – persīns ir ne vien augļos, bet arī avokado lapās, sēklās un mizā. Ja suns notiesās avokado, viņam var piemesties sirdslēkme.

2. Sīpoli un ķiploki

produkti, kas sunim ir nāvējoši

Sīpoli un ķiploki jebkurā veidā – svaigi, cepti, vārīti, kaltēti vai samalti pulverī – var iznīcināt suņa sarkanos asins ķermenīšus – eritrocītus un pat izraisīt anēmiju jeb mazasinību. Bēdīgs rezultāts būt pat tad, ja mājdzīvnieka vēderā nokļūs sīpolu pulveris, kas ir daudzos zīdaiņu pārtikas produktos. Ja suns apēdīs kādu zemē nokritušu sīpola krikumiņu, visticamāk, nekādu ļaunumu nenodarīs. Taču lielas sīpolu vai ķiploku devas apēšana vienā reizē vai mazas devas uzņemšana regulāri ilgstošā laika periodā var beigties ar saindēšanos. Sunim parādīsies anēmijas simptomi: vājums, vemšana, intereses zudums par ēdienu un elpas trūkums. Sīpoli un ķiploki ir sevišķi bīstami kaķiem.

3. Vīnogas un rozīnes

8-partikas-produkti-kas-sunim-ir-navejosi-03

Šīs ogas, kā brīdina zinātnieki, satur mikotoksīnus, kas kaitīgi iedarbojas uz aknām un nierēm. Sunim, kas būs pamielojies ar vīnodziņām, prieki var beigties ar pēkšņu asinsspiediena paaugstināšanos un var pat iestāties koma. Ikvienam mājdzīvnieka saimniekam ir jāatceras, ka vīnogas un rozīnes suņiem var izraisīt nieru mazspēju. Turklāt pat neliels daudzums šo ogu var padarīt suni slimu. Pirmā pazīme ir atkārtota vemšana. Dienas laikā suns kļūst miegains un nomākts. Ēdot vīnogas un rozīnes uzmaniet, lai kāda no tām nenokļūst arī suņa mutē.

 

4. Makadāmijas rieksti

8-partikas-produkti-kas-sunim-ir-navejosi-04

Suņiem, kas pamielojušies makadāmijas riekstiem vai produktiem, kuru sastāvā tie ir, var saasināties iekaisumu procesi, ekstremitāšu tūska un iestāties nāve. Pat seši makadāmijas rieksti var padarīt suni slimu. Saindēšanās simptomi ir muskuļu trīce, vājums, pakaļkāju paralīze, vemšana, paaugstināta ķermeņa temperatūra un paātrināta sirdsdarbība. Vēl trakāk, ja suns ēdīs šokolādi ar šiem riekstiem – simptomi var būt vēl smagāki un, ļoti iespējams, suns var doties uz labākiem medību laukiem.

 

5. Termiski apstrādāti kauli, treknumi

8-partikas-produkti-kas-sunim-ir-navejosi-05

Asie un smalkie vārītie kauli, sunim tos norijot, var iedurties rīklē un barības vadā. Arī pie kauliem palikušas vai no gaļas nogrieztas tauku strēmeles, gan jēlas, gan ceptas vai vārītas, suņiem var izraisīt pankreatītu jeb aizkuņģa dziedzera iekaisumu. Lai gan kopš bērnības pasakām pieņemts uzskatīt, ka sunim dot kaulus ir normāli, nevajadzētu to darīt, jo suns var nomirt.

 

6. Šokolāde un kafija

8-partikas-produkti-kas-sunim-ir-navejosi-07

Šokolāde un kafija satur teobromīnu, kas uz četrkājainajiem draugiem iedarbojas toksiski. Šī viela ir visos šokolādes veidos, arī baltajā. Tomēr suņiem visbīstamākā ir tumšā šokolāde. Mielošanās ar šokolādi vai kafiju sunim var izraisīt vemšanu, caureju un neciešamas slāpes, kā arī sirds ritma traucējumus, trīci, krampjus un pat nāvi.

 

7. Konfektes un košļājamās gumijas ar mākslīgo saldinātāju

8-partikas-produkti-kas-sunim-ir-navejosi-08

Konfektes, košļājamās gumijas, zobu pastas, smalkmaizītes un daļa diētisku produktu ir saldināti ar ksilitolu (xylitol), sauktu arī par ksilītu. Šī viela var izraisīt insulīna līmeņa paaugstināšanos suņa organismā. Tas savukārt var novest pie cukura līmeņa pazemināšanās un aknu mazspējas, kā rezultātā var iestāties dzīvnieka nāve. Pirmie simptomi ir vemšana, miegainība un koordinācijas traucējumi. Sunim var būt arī krampji. Aknu mazspēja var attīstīties ļoti ātri – dažu dienu laikā.

 

8. Cilvēku medikamenti

Ibuprofen tablets

Cilvēkam paredzētu medikamentu došana sunim ir viens no biežākajiem mājdzīvnieku saindēšanās iemesliem. Tāpat kā no maza bērna, arī no suņa medikamenti ir jāpaslēpj viņam nesasniedzamā vietā. Un nekad nedodiet savam mīlulim papildu arī dzīvniekiem domātu medikamentu devu, ja vien tā nav ieteicis veterinārārsts. Tādas vielas kā acetaminofēns un ibuprofēns ļoti bieži ir iekļautas pretsāpju un medikamentos pret saaukstēšanos, taču sunim tās var izrādīties nāvējošas.

Saimnieki, esiet atbildīgi!

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Avots: The Huffington Post

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Marga
Marga

Kauli – jā, var sadurties.’Medikamenti – jā, mākslīgas lietas – jā. Bet kafija un normāli saldumi, maizītes – blefs. Mani suņi visi ir dzēruši kafiju (ne jau nu krūzi dienā, bet simboliski) un saldumus arī nogaršojuši.