4 situācijas, kad melot priekšniecībai ir obligāti

melot priekšniecībai

„Melot nav labi”, — bērnībā mācīja mamma. Tagad esam izauguši un sapratuši, ka viņai nebija taisnība. Pieaugušo dzīvē melot nākas diezgan bieži, un pat tiem, kam melošana riebjas.

Jāpiebilst, ka mūsdienās bieži vien taisnība pārvēršas par nāvējošu ieroci: mēs mēdzam teikt taisnību tieši acīs cilvēkiem, kurus gribam nāvīgi sāpināt. Bet ir arī cita veida taisnība. Taisnība, kas spēj ievainot mūs pašus. It īpaši, ja runājam par situācijām darba vietā un attiecībām ar priekšniecību.

Tātad, kādās situācijās taisnību nedrīkst teikt nekādā gadījumā, it īpaši priekšniecībai.

 

1. Ja esat cita darba meklējumos

Jūs esat pateicis šefam, ka meklējat citu darbu (jūs droši vien gribējāt būt godprātīgs un pateicāt to, lai jums pagūtu atrast aizvietotāju?), bet priekšniecība ķer pie sirds un piedāvā jums divreiz lielāku atalgojumu, lai tikai jūs neaizietu – šāda situācija mēdz būt ja nu vienīgi pašvakās filmās. Tā vietā šefs, pat ja jūs viņam ļoti patīkat, nopūtīsies, paraustīs plecus un tūlīt pat cels telefona klausuli, lai jūsu amatu piedāvātu citam cilvēkam.

Ja priekšniecībai par jūsu cita darba meklējumiem taps zināms vēl pirms jūs būsit atradis jaunu darbavietu, šefs būs pārliecināts ne tikai par to, ka jūs savus tagadējā amata pienākumus vairs neuztverat nopietni, bet nav arī izslēgts, ka centīsies jums likt sprunguļus ritenī jaunā darba meklējumos.

Lai kādā nozarē jūs strādātu, cilvēki visbiežāk pazīst savus kolēģus ne tikai savā darba vietā, bet arī citos uzņēmumos.

Nedodiet priekšniecībai šo trumpja dūzi. Un ja nu jūs piepeši pārdomājat? Bet šefs jau būs paaugstinājis amatā nevis jūs, bet kolēģi, jo jūs taču teicāt, ka meklējat citu darbu?

Šo pašu iemeslu dēļ par jauna darba meklējumiem nedrīkst stāstīt arī saviem kolēģiem, lai cik labās attiecībās jūs ar viņiem būtu un lai cik uzticami viņi jums šķistu. Kad atradīsiet darbu, tad arī stāstīsiet. Un lai tad šefs ķer pie sirds un piesola jums divtik lielu algu.

 

2. Ja jums ir paģiras

Tā nu tas pie mums mēdz būt, ka uz cilvēku, kurš pirmdien no rīta ierodas darbā un paziņo, ka viņam pēc nedēļas nogales ballītes ir nežēlīgas paģiras, kolēģi pārsvarā raugās ar līdzjūtīgiem skatieniem un steidz no ledusskapja izņemt ledusauksta minerālūdens pudeli, lai atvieglotu kolēģa ciešanas. Tomēr tas nav gluži tas, ko vajadzētu paziņot kolēģiem un it īpaši priekšniecībai, paģirainam ierodoties darbā.

Pat tie, kuri alkoholu praktiski nelieto, kaut reizi dzīvē ir piedzīvojuši situāciju, kad pēc ieilgušas ballītes darba dienas rītā nācies pamosties vēl vieglā žvingulī vai, nedod dies’, smagās paģirās.

Lieciet lietā visus sev zināmos tautas līdzekļus, lai atgūtu skaidru prātu un dodieties uz darbu, bet atbildot uz jautājumiem, kāpēc izskatāties kā caur gaļas mašīnu izlaists, melojiet.

Jūsu kaķenei dzima bērni – un jūs sēdējāt līdzās viņai visu nakti, ne aci neaizvēris. Sabojājās ūdenskrāns, un jūs visu nakti vaktējāt, lai neappludinātu apakšējos kaimiņus. Izdomājiet kaut ko, kāpēc jūs neesat gulējis un tāpēc izskatāties tik zaļš un saņurcīts.

Paģiras — tas ir neprofesionāli. Tas ir kaut kas tāds, kas nedrīkst notikt ar jums. Jūsu priekšniecība pat domāt nedrīkst, ka jūs varētu ierasties darbā paģirains. Ja kaut reizi dzīvē kļūdīsities – paziņosiet, ka jums ir paģiras, gadiem ilgi, ja kaut reizi atnāksiet no rīta uz darbu saguris, visi nospriedīs, ka atkal esat uzdzīvojis. Tas ir traips jūsu biogrāfijā, ko nomazgāt praktiski nav iespējams.

 

3. Ja priekšniecība joko

Nekas tik klaji neatklāj, ka cilvēks ir idiots, kā stulbi joki. Ko lai dara, ja arī muļķiem šķiet, ka viņiem piemīt lieliska humora izjūta, it sevišķi, ja šis muļķis kādam ir priekšnieks. Un jā, šī anekdote ir pavisam stulba un pavisam nav smieklīga, bet, ja to stāsta jūsu šefs, jums ir jāsmejas. Tāpēc, ka nesmiešanās par priekšnieka stāstītajām anekdotēm liecina par to, ka šefu neciešat ne acu galā. Vismaz priekšnieks tā domā.

Un pat tad, ja jūsu šefs nav muļķis, bet, gluži pretēji, ļoti gudrs un patīkams cilvēks ar satriecoši labu humora izjūtu (kā jums ir paveicies!), un ja jūs kopā strādājat jau ilgu laiku, var gadīties, ka šo pirmajās trīs reizēs ļoti smieklīgo anekdoti jūs dzirdat jau četrdesmit piekto reizi, un smiekli vienkārši vairs nenāk.

Esiet stiprs — un jā, anekdotei tik un tā ir jāraisa jūsos smieklus. Tādi nu ir tie nerakstītie likumi.

Starp citu, lai kā jums to gribētos, neuzdrošinieties pārtraukt šefa stāstīto, lai pabeigtu anekdoti viņa vietā, jo tas jums iznāk smieklīgāk. Un nesāciet smieties pirms laika, iekams šefs ir nonācis līdz „smieklīgākajai vietai” savā stāstā. Nezaudējiet savaldību. Mēs esam gatavi cilvēkiem piedot daudz ko, bet ne to, ka viņi nesmejas par mūsu jokiem.

 

4. Ja vēlaties kaut ko iegūt

Esot pārrunās ar priekšniecību, un jūsu mērķis kaut ko iegūt vai kaut ko panākt, ja nepieciešams, ir jāmelo. Ja jums tiek uzdots jautājums, tas vēl nenozīmē, ka uz to ir jāatbild pavisam godīgi vai vispār kaut kas jāsaka. Jūsu mērķis – uzvarēt. Tas nozīmē, ka jums sevi ir jāprezentē vislabākajā veidā.

Un ja šī mērķa sasniegšanai nākas šo to mazliet izpušķot vai kaut ko nedaudz noklusēt – dariet to. Darba pārrunās nepiešķir balvu par otro vietu.

Ja jūsu priekšniecības viedoklis atšķiras no tā, ko domājat pats, jūs varat vai nu pārrunās uzvarēt, vai neiegūt to, ko vēlējāties panākt. Nav īstais laiks būt kristāltaisnam cilvēkam (te nu jāapzinās, vai situācija patiešām nepieļauj iespēju nemelot, aizstāvot savu viedokli). Jūsu uzdevums – panākt savu. Nav svarīgi, ka jums tāpēc nedaudz nākas sameloties.

BRĪDINĀJUMS: Neaizmirstiet, mēdz teikt – meliem īsas kājas…

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: Work Chron

Populārākie raksti



1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
solaris
solaris

Zinātāji mēdz teikt – meliem īsas kājas…