Vai “latviešu zinātnes brīnumlīdzeklis” var palīdzēt atmest dzeršanu?

Nils Sakss
Savā doktordarbā, ar kuru nodarbojos Lielbritānijā, Kembridžā, pētu atkarības problēmu un terapijas iespējas palīdzēt, raksta  konsultants Nils S. Konstantinovs.
.
Reizēm par šīm lietām konsultēju arī Rīgā, privātpraksē. Tad nu pēdējās nedēļas laikā man šeit jau vairākas reizes ir prasījuši par jauno latviešu zinātnieku brīnumlīdzekli, kas ļaujot atmest dzeršanu. Tā kā ar līdzekļa reklāmām ir pilni mediji, pieņemu – jautājums aktuāls daudziem. Īsi padalīšos ar viedokli.
.
Īsumā: pazīstamais latviešu zinātnieks, Mildronāta tēvs, profesors Ivars Kalviņš ir pieteicis jaunu produktu – augu maisījumu “Faccex”. Zinātnieks respektabls, produkts profesionāli un glīti iepakots. Izskatās dārgi. Maksā arī. Mēneša kurss – 117 eiro. Reklamējas visos portālos. Starp reklāmas sejām arī Latvijā zināmi psihiatri-narkologi.
.
Sastāvs: citronmētra, mārsils, piena dadža sēklas, reiši sēnes un leizejas saknes, kas visas ir pārtikas piedevu tirgū diezgan populāras lietas. Kalviņš apgalvo, ka tieši šajā kombinācijā augiem piemītot spēja normalizēt miegu, noņemt trauksmi, iedvest optimismu, attīrīt aknas, stiprināt sirdi un imūnsistēmu…. Bet pats svarīgākais – līdzeklis atgriezīšot cilvēkā laimes izjūtu. Tādēļ cilvēks vairs nedzers. Citējot prominento latviešu zinātnieku: “Tā ir pavisam jauna pieeja.”
.
atmest dzeršanu
.
Vai būtu prātīgi pirkt šo līdzekli? Nē.
.
Kāpēc? Pirmkārt, cena ir nesamērīgi augsta pret sastāvu. Visus šos augus pērkot atsevišķi, jūs neiztērētu vairāk par 20 eiro (Reiši sēņu pulveris maksā Eur 14.00, bet Melisas lapas – Eur 1.50). Protams, varbūt mūsu zinātnieki ir spējuši šos augus atjaukt kādā ļoti īpašā, iedarbīgā kombinācijā. Taču, kā atzīst pats profesors: tam pagaidām nav nekādu pierādījumu.
.
Diez vai tādus jebkad izdosies iegūt. Realitātē diemžēl šādas “laimes zāles” vienkārši nepastāv. Ja ar kādu tējiņu cilvēki pēkšņi varētu justies laimīgi, tad to dzertu ne tikai atkarīgie. Taču laimes mehānismi ir krietni sarežģītāki. Pretēji bieži sastopamam pārpratumam, smadzenēs nav iespējams vienkārši papildināt pozitīvās “laimes hormonus”, liekot cilvēkam atkal justies gaiši (vairāk par to varat izlasīt manā rakstā par depresiju šeit: http://www.punctummagazine.lv/2016/…).
.
Turklāt, smadzeņu ķīmijas – serotonīnu un dopamīnu -, ko “pavisam jaunā pieejā” piedāvā regulēt brīnumlīdzeklis, jau gadu desmitus medicīnā regulē ar antidepresantiem. Saprotams, ka medikamenti šos “laimes hormonus” regulēs krietni efektīvāk nekā melisas tēja un sēnīšu ekstrakts. Taču, ja šāda pieeja darbotos, tad alkoholisms vairs nepastāvētu – pietiktu izrakstīt antidepresantus, cilvēks justos laimīgs un beigtu dzert. Kā mēs zinām, tad dzīvē tā parasti nenotiek.
.
Kādēļ ar dzeršanu notiek tā, kā parasti notiek – to gan mēs nezinām, raksta Nils S. Konstantinovs. Uzskati un teorijas par atkarībām ir ļoti dažādas (par to drīzumā uzrakstīšu vairāk). Arī šobrīd medicīnā valdošā ideja par atkarību kā slimību ir vairāk tēlaina metafora, kas reālajā dzīvē maz ko palīdz saprast vai ārstēt. Tāpat jāņem vērā, ka vairumam atkarīgo (vismaz 50% pieaugušo un ap 80% pusaudžu) līdzās atkarībai ir diagnosticējama vismaz viena garīgās veselības problēma. Īsāk sakot, kādēļ cilvēki dzer un ko ar to darīt – mēs īsti nezinām. Bet pavisam noteikti, iemesli ir ļoti dažādi, un arī risinājumi katram būs individuāli. Katrā gadījumā, apgalvot, ka dzeršanas iemesls ir laimes trūkums, un visiem var palīdzēt viens augu uzlējums – tas ir, teiksim tā, naivi.
.
Secinājums: vēl viens līdzeklis neregulētajā pārtikas piedevu tirgū, kas piedāvā cilvēkus ātri un nesāpīgi padarīt laimīgus – šoreiz gluži burtiskā nozīmē. Latvijas zinātnieku vārdi te vairāk kalpo kā attaisnojums nesamērīgajai cenai, norāda Nils S. Konstantinovs.
.
Ja vēlaties uzzināt vairāk par atkarībām un atbalsta iespējām, Nils S. Konstantinovs gaida Jūs uz konsultāciju Geštalta terapijas un konsultāciju privātpraksē. Informācija un pieraksts zvanot pa telefonu 28882141.
.
Izsakiet savu viedokli un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

19 Komentāri on "Vai “latviešu zinātnes brīnumlīdzeklis” var palīdzēt atmest dzeršanu?"

avatar
Kārtot pēc:   jaunākie | vecākie | populārākie
DuDū
DuDū

Atbildes, kuras arī narkologi tik ļoti meklē, atrod un atkal pazaudē, ir šajā rakstā : http://puaro.lv/interesanti/slimiba-atkapjas-kad-zud-nepieciesamiba-pec-tas-jeb-viss-sakas-galva/

..par deformētajiem laimes mehānismiem mūsu galvās tai skaitā

Pats par daudz dzeru
Pats par daudz dzeru

Šis produkts Nilam nepatīk, jo dārgs. Toties antidepresanti tiek ieteikti. Man lielāka ticība tam augu maisījumam. Brīnumlīdzekļu diemžēl nav, bet ja kādam palīdz, tad labāk, lai kaut ko dabīgu lieto, ne indējas.

Mārtiņš
Mārtiņš

Super produkts!

wpDiscuz