Lai vīrietis virtuvē justos kā dievs: receptes pamestam vīrietim

vīrietis virtuvē

Piedāvājam īso apmācības kursu Vīrietis virtuvē tiem, no kuriem aizgājusi sieva vai draudzene un arī mammas ķēķis ir tāls un nesasniedzams brīdī, kad gribas ēst.

Jūs beidzot esat pamests! Pamests savas mazās omulīgās virtuves varā. Vairs nekāda mammas, draudzenes vai sievas autoritārisma pie mājas pavarda. Nost ar “tu taču gribi izaugt liels un stiprs” vai “mums tagad atslodzes nedēļa” teroru! Beidzot jūs pats varat noteikt ko, kad un cik daudz ēst. Palicis vairs tikai tāds nieciņš – iemācīties gatavot! Un ticiet, tas ir daudz vieglāk, nekā sākumā varētu šķist. Arī vīrietis virtuvē var justies kā dievs, tā nebūt nav tikai sieviešu privilēģija. Steidzamies palīgā, lai jau pavisam drīz jūs varētu orientēties virtuves darbarīku un garšvielu pasaulē ne sliktāk kā vectēvs savā garāžā.

Daži ievadvārdi, ieejot virtuves labirintos

Protams, mēs sāksim ne jau ar sarežģītām receptēm, kuru realizēšanai vajadzīgās lietas var iegādāties vienīgi specializētajos veikalos. Soli pa solim dosimies iekšā brīnišķīgajā gatavošanas pasaulē, bruņojušies ar parastā lielveikalā atrodamiem produktiem, kuru nosaukumu izrunājot mēle nav jāmežģī.

Ja pagaidām jūtaties kā viesis pats savā virtuvē, tas nekas. Iepazīšanās tūre būs īsa. Lai sāktu gatavot ēdienu pašam ar savām rokām, jūsu virtuves arsenālā vajadzētu būt pāris pamata lietām:

1.Diviem katliņiem ar vāku, vienam lielākam, otram mazākam. Jo trīs olas vārīt zupas katlā ir ūdens un laika šķērdēšana, toties makaronus mazajā katliņā vāra vecmeitas ar 10 kaķiem, jo tikai viņām nav ne jausmas, ka pasta ar labu mērci ir garda gan karsta, gan auksta, tikpat labi kā tikko no katla ņemta vai stāvējusi ledusskapī kopš vakardienas. Un tas nozīmē tikai vienu, ka tai ir jābūt daudz.

2. Vēl jūsu darba rīku klāstā vajadzētu būt vienai pannai, vēlams – vidēja izmēra un ar vāku, jo gaļa un tās pašas olas cilvēkam ir jācep uz tādas pannas, kuras rokturi var ērti saņemt rokās.

3. Nepieciešams būs arī caurduris – lieta, ar ko nokāst makaronus, kartupeļus un citas lietas.

4. Nepieciešams arī koka dēlītis griešanai, turklāt nederēs kaut kāds plastmasas pārpratums, bet nopietns un kārtīgs dēlis, pa kuru var sist ar gaļas āmurīti karbonāžu gadījumā un sakapāt dārzeņus tā, lai visi zina, kurš te ir saimnieks.

5. Normāls nazis. Te vajadzētu veikt mazu izpēti, kas un kā, jo nažu ir vesela pasaule. Tos var iegādāties par pāris eiro vai pat ap tūkstoš eiro un vairāk. Kādēļ tā, nav jāpaskaidro, vīrieši paši zina, cik svarīgs ir viņu darba rīks un kādai ir jābūt tā vērtībai. Tomēr, ja iespējas nesakrīt ar vēlmēm, tad pietiks ar normālu tā saucamo pavāra nazi.

6. Dārzeņu mizojamajam nazītis. Kartupeļus un burkānus ar mizu vienmēr neēdīsi.

7. Pa ķērienam ir jābūt arī vienai rīvei, ja nu gadījumā jāsarīvē siers vai kas cits.

8. Ja jūsu virtuvē atrastos arī virtuves kombains ar visādiem nažiem, rīvēm un kūlējiem, tas būtu jauki, jo šīs rīks krietni paātrina gatavošanas procesu, bet līdz tam ir jāizaug, tāpat kā no trīsriteņa lietošanas līdz traktoram – zāles pļāvējam.

9. Un visbeidzot – virtuvē ir jābūt konservu nazim, lai nesanāk tā kā trim vīriem laivā.
Vēl dažas citas pamata sastāvdaļas:

Sāls un melni maltie pipari, vai arī dzirnaviņas, kas melnos piparus samaļ. Dzirnaviņas ir foršākas, jo tikko malti pipari smaržo vairāk. Un cilvēks ēd ne tikai ar muti, bet arī ar degunu un acīm, tēlaini izsakoties. Sāli var izmantot, kādu vien sirds kāro. Jūras, Himalaju, rozā, ar jodu vai parasto vārāmo. Tēma, kurai vīrietis virtuvē var iziet cauri pats, lietošanas laikā, un palikt pie sev tīkamākā. Atšķirība tiem ir iegūšanas veidā un vietā, kā arī minerālvielu sastāvs, taču neskatoties uz to, tie visi ir vienkārši sāls.

Laba eļļa, cepšanai, salātiem un marinādēm. Jā, arī līdz tām mēs nonāksim uz grila laiku. Nav jāstāsta, kāda ir vīrieša reputācija, ja viņš uz grila pasākumu ierodas ar paša marinētu gaļu. Par to taču runās vēl ziemā! Turklāt,  tas ir mūsdienu ekvivalents sevis nomedītam mamutam. Līdzcilvēku apbrīna un sieviešu sajūsma garantēta. Eļļas pasaulē var nomaldīties vēl vieglāk nekā sāls alās. Ieteikums būtu sākt ar vidējo aritmētisko – virgine olīveļļu. Tā ir otrā spieduma eļļa, kuru iegūst no olīvu izspaidiem pēc tam, kad no mazajām treknajām odziņām ir iegūta extra virgine eļļa, kas pēc nosaukuma jau spriežot ir pirmais spiediens. To ne tikai var liet salātos un marinādēs, bet arī cept. Lai gan cepšanai labāk izmantot pomace, kas apzīmē karstā spieduma eļļu un ir bez smaržas un specifiskas garšas.

Etiķis. Arī šeit viegli var apjukt. Etiķi mēdz būt visdažādākie. Sākot no tā sliktā, kuru vecmāmiņa lietoja marinējot gurķus un kuru aizliedza tirgot, jo, redz, visādi cilvēki konstanti to atrada pieliekamo tumšākajā stūrī un dzēra, apdedzinot rīkli. Līdz tikai Modenas apgabalā gatavotam vīna etiķa balzāmam, kas pasakaini garšo ar salātiem, mocarelas sieru, tomātiem vai vienkārši uzliets uz pirksta. Mans ieteikums būtu sākt ar parastu ābolu etiķi, kas noderēs salātu mērcēs un marinādēs savas maigās garšas dēļ, un pamēģināt iegādāties Modenas etiķa balzāma pudelīti, lai paplašinātu savu redzes un garšas loku.

Cukurs. Nav pati veselīgākā lieta, bet jūs būsit pārsteigti, cik svarīgi ir rast ēdienā līdzsvaru starp sāļumu, skābumu un saldumu. Tas tad arī nosaka, “ņam” faktoru.

Viss pārējais klāt piepērkams laika gaitā gatavojot un veidos cienījamu kolekciju, kuru varēs izmantot savā radošajā procesā. Jo ēst gatavošana mājās, pirmkārt, ir jauni izmēģinājumi, eksperimenti, kas balstīti uz pieredzes un šādi tādi pamatlikumi, kurus var apgūt jebkurš, kam nav pataloģiskas bailes noindēties un ir laba apetīte.

 

“Kas šodien pusdienās?  jeb tā dēvētie viena katla brīnumi

Pirms mācīties pagatavot desertā croquembouche un pamatēdienā liellopa fileju Velingtona gaumē,  sāksim ar viena katla brīnumiem, kas tehniski ir visvienkāršākie. Tie arī ir gardi un nav obligāti jāapēd uzreiz. Tā tiks nošauti vairāki zaķi uzreiz. Iemācījies ko jaunu un esi paēdis divas dienas vai arī pabarojis sevi un savus drosmīgos draugus.

 

vīrietis virtuvē

Viena katla spageti

Veikalā jānopērk:

1 paciņa spageti (izmantosi trešo daļu);

1 bundža tomātu gabaliņos (400 grami);

1 sīpols;

3 svaigi tomāti vai iepakojums (250 grami) mazo tomātiņu;

1 ķiploka galviņa (izmantosi tikai 2 daiviņas);

1 paciņa garšvielu raudene, (izmantosi vienu ēdamkaroti), saukts arī par oregano;

1 paciņa garšvielu baziliks (izmantosi vienu ēdamkaroti), vasarā pērc svaigu, tad vajadzēs buntīti (garšvielas dos tipisko Itālijas virtuves garšu, var  pirkt arī Itālijas garšaugu maisījumu, noderēs daudzos ēdienos un vienkārši uz tomāt maizēm);

1 iepakojums dārzeņu buljona (izmantosi 1 kubiņu, tas domāts puslitram);

gabaliņš cietā siera (izmantosiet, lai pārrīvētu pastai). Vislabāk būtu parmezānveidīgie sieri, tie ir cieti un labi nogatavināti, kas ēdienam piešķir krēmīgu un piesātinātu sviesta un piena garšu. Ja tādu nevari atrast vai šķiet pārāk dārgs, lai pirktu tikai makaroniem, derēs arī citi parastie sieri. Lai gan cietie sieri ledusskapī mierīgi var gaidīt savu kārtu pat vairākus mēnešus, tā ka ieguldījums ir tā vērts.

Vēl būs vajadzīgs sāls, pipari pēc garšas un olīveļļa.

Gatavošana:

1. Uzgriež plītij vidēju uguni un ielej katlā šļuku olīveļļas. Lai gan šļukas izmērs nav oficiāls,  tas ir mērāms kā alkohola daudzums, kuru pieaudzis un skaidrā prātā esošs vīrietis pagaršošanas nolūkā ierauj mutē. Aptuveni 15 grami.

2. Nomizoto un sagriezto šķēlītēs sīpolu kopā ar divām sasmalcinātām ķiploku daiviņām met eļļā. Tam virsū arī garšvielas. To dara, lai tās “atvērtos”. Tas nozīmē, ka kaltēti augi tāpat kā tēja ir jāpakļauj karstuma iedarbībai, lai varētu sajust to garšu. Apmaisa un ļauj visam apcepties, lai sīpoli kļūtu viegli caurspīdīgi vai arī 2 līdz 3 minūtes apmaisot. Varētu jau visu samest kopā un uzvārīt, bet kam gan garšo vārīti sīpoli?.. Tad pievieno bundžu ar tomātiem, daivās sagrieztus tomātus vai mazos tomātiņus uz pusēm, buljonu, kas iejaukts karstā ūdenī. Pagaršo mērci, ja nepieciešams, pievieno sāli pēc garšas un piparus.

3. Ļauj visam uzvārīties un pievieno spageti. Ja katls ir liels, tos vienkārši iemet, ja katls nav tik liels, tad visu iepakojumu liek karstajā masā, un pieturot no augšas, stumj iekšā. Spageti saskaroties ar ūdeni kļūs mīkstāki un lieksies. Pēdējo galiņu iespiež ar vāka palīdzību. Nogriež mazāku uguni un ik pa brīdim apmaisot vāra 17 minūtes, vai arī līdz pasta gatava. Maisīšana ir ļoti svarīga, jo to nedarot pastai ir tendence salipt kopā un neizvārīties.

4. Liekam šķīvī un pārrīvējam sieru, lai tas izkūst.

5. Voila! Jūsu pirmais ēdiens ir gatavs!

 

Pēc tam, kad būsiet apguvis šo vienkāršo recepti, var sākt to uzlabot ar 300 gramiem maltas gaļas pēc jūsu gaumes, smalki sagrieztu papriku un cukīni. Šīs piedevas pievieno sīpolu cepšanas laikā.

Un vēl tikai vēlos piebilst, ka jūsu mērķis nav gatavot kā mammas mājās vai kā bijušajai draudzenei/sievai, bet gan izveidot pašam savu unikālo rokrakstu, lai draugi un radi turpmāk jūsu gatavoto arī sauktu jūsu vārdā.  Lai ir Jāņa spageti, Bruno steiks vai Pētera sautējums.

Lai veicas!

 

Autore: Gundega Lasmane

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


5
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
bb
bb

Forši un ar humoru! Patīk un der arī sievietēm. Malace!

Guncharez
Guncharez

Bet uz kuras plīts to vārīt? Elektriskās? Gāzes?

Gundega Lasmane
Gundega Lasmane

Vāriet kaut mežā uz uzgunskura. Galvenais, lai virums katlā, tiktu pakļaukts siltuma iedarbībai.

nazis
nazis

Ar eļļu gan autore ir nokļūdījusies. Vīrieši nelieto olīveļļu, viņi to ir mīļā miera labad spējīgi pieciest sievas gatavotajos salātos, bet neviens nav sajūsmā. Ja jau palicis viens, tad atradīs pareizo eļļu, visticamāk rafinēto saulespuķu cepšanai un nerafinēto salātiem. Tā noteikti nebūs rūgtenā olīveļļa.

Gundega Lasmane
Gundega Lasmane

Mana pieredze rāda – cik vīriešu, tik eļļu un tik pat patikšanu un nepatikšanu. Bet paldies par ieteikumu.