Stukāns sniedzis paskaidrojumus prezidentam par maigo sodu valsts nodevējam

Stukāns, Rinkēvičs
Foto: Valsts kanceleja

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs turpinās diskusiju par sodu politiku Nacionālās drošības padomes sēdē augustā, tā norādīja valsts pirmās personas padomnieks Mārtiņš Drēģeris.

Taujāts, vai Valsts prezidents ir guvis pārliecību, ka Krievijas propagandistam Maratam Kasemam piespriestais sods ir atbilstošākais lietas apstākļiem, Drēģeris skaidroja, ka prezidents ir iepazinies ar ģenerālprokurora Jura Stukāna skaidrojumu Kasema lietā un diskusijas par soda politiku turpinās Nacionālās drošības padomes sēdē augustā.

Norādot uz valsts drošību, prokuratūrā skaidro, ka detalizēti nevarot komentēt apsūdzību un iemeslus izvēlētajam sodam Krievijas propagandistam, kurš tika apsūdzēts par nelikumīgu intelektuāla un fiziska atbalsta sniegšanu Krievijai.

Prokuratūra pagājušajā nedēļā paziņoja, ka prokurors, ņemot vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu un bīstamību, radīto kaitējumu, apsūdzētā personību un mantisko stāvokli un apstākli, ka apsūdzētais izmeklēšanas laikā gandrīz četrus mēnešus bija apcietinājumā, piemēroja Latvijas pilsonim 15 500 eiro sodu. Krimināllikums par šādu nodarījumu paredz brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu, vai naudas sodu.

Tagad, lūgti komentēt detalizētāk izvēlēto soda mēru, prokuratūrā norādīja, ka, ievietojot prokuratūras mājaslapā informāciju par sodu, sabiedrība tika informēta par krimināllietas pabeigšanu un personas sodīšanu par palīdzību ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā, kas šī brīža ģeopolitiskajos apstākļos neapšaubāmi raisa sabiedrības interesi un diskusijas.

“Paziņojumā netika atklāta informācija, kas šajā lietā ir būtiska un skar valsts drošību, bet kuras esamība papildus citiem apsvērumiem arī ietekmēja soda veida izvēli. Ne vienmēr ir iespējams sabiedrībai atklāt visus faktus un apstākļus tādās lietās, kas izraisa ne tikai mūsu sabiedrības, bet arī citu valstu drošības iestāžu pastiprinātu interesi, īpaši, ja tiek skarti ar valsts drošību saistīti jautājumi,” norādīja prokuratūrā.

Procesa virzītājam, apsverot jautājumu par informācijas sniegšanu, jāizvērtē, vai netiks pieļauts pierādījumos minēto personu pamattiesību apdraudējums, jānodrošina sabiedrības interešu aizsardzība un kriminālprocesa mērķu sasniegšana, pavēstīja prokuratūrā.

3.jūlijā stājies spēkā Ģenerālprokuratūras pieņemtais priekšraksts par sodu, ar kuru persona ir atzīta par vainīgu un sodīta par palīdzību ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā. Kasema aizturēšana gan tika veikta kriminālprocesā par Eiropas Savienībā noteikto sankciju iespējamu pārkāpšanu, taču vēlāk lieta kvalificēta kā palīdzība ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā.

Latvijas pilsonis laikā no 2017.gada līdz 2022.gada novembrim personisku apsvērumu un mantkārīgu tieksmju nolūkā sniedza intelektuālu un fizisku atbalstu Krievijai.

Apsūdzētais apzinājās, ka viens no Krievijas uzdevumiem ir stiprināt un paplašināt tās ietekmi Baltijas un citās Eiropas Savienības valstīs, tai skaitā vēršoties pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu, valsts iekārtu un valsts drošību kopumā.

Apsūdzētais pilnībā piekrita viņam inkriminētā noziedzīgā nodarījuma apjomam un juridiskajai kvalifikācijai, kā arī atzina savu vainu noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā un to nožēloja.

Rinkēvičs pēc šī prokuratūras lēmuma publiskošanas paziņoja, ka “pēdējā laika atsevišķi prokuratūras lēmumi raisa vairākus jautājumus”. Tikmēr Tieslietu padome vērtēs esošo sodu politiku korupcijas un valsts drošības lietās.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Mikelsons
Mikelsons

Kapec tads -minimals sods krievu agentam? un vel Stukans nav atkapies?

Ome
Ome

Toties tam kas nogāza stārķa ligzdu ar stārķiem no sava skusteņa arī sods 15 000,nu var pārdot māju ,samaksāt sodu un braukt uz Angliju.

Izlūks
Izlūks

Gan jau Kasemu savervēja stučīt. Citu iemeslu neredzu.

Anita
Anita

Pēc tik “barga” soda piespriešanas spiegam, jādomā, vai visa prokuratūra nav pilna ar krievu aģentiem.

Kaža
Kaža

Ja ņem vērā tradīcijas,kuras varēja rasties iegūstot okupantu īpaši uzraudzīto un atlasīto juridisko izglītību un šò tradīciju iepotēšanu jaunajai juristu paaudzei ar šo pašu tradīciju nesējiem,tad šāds spriedums ir saprotams un iespējams.

Janīnas tante no Dagdas
Janīnas tante no Dagdas

Krievijas aģenta Reira ausis ar visur klāt.

donc
donc

Drēģeris visur līdzi edgaram. Sakritība?