Stukānam nāksies sniegt skaidrojumus par „pārdomāšanu” Jēkabpils zemessarga Kalves un padomju lielgabala lietā

Juris Stukāns
Ģenerālprokurors Juris Stukāns

Vēl tikai šā gada janvārī Jura Stukāna vadītā Ģenerālprokuratūra cēla apsūdzību Jēkabpils zemessargam Gundaram Kalvem par okupācijas režīma „pieminekļa” – lielgabala „nolaupīšanu”, bet tagad, septiņus mēnešus vēlāk tā pārdomājusi un kriminālprocesu izbeigusi uz nereabilitējoša pamata, kas nozīmē, ka G. Kalvem ir liegta darbošanās zemessardzē un ir noteikta virkne citu ierobežojumu.

Pietiek publicē Lato Lapsas iesniegumu ar jautājumiem, uz kuriem J. Stukāna vadītajai Ģenerālprokuratūrai nāksies atbildēt.

Iesniegums LR Ģenerālprokuratūrai

Šā gada 15. augustā informācijas aģentūra LETA ir publicējusi šādu informāciju:

„Izbeigta krimināllietu pret zemnieku par lielgabala aizvākšanu no padomju memoriāla Jēkabpilī

Rīga, 15.aug., LETA. Prokuratūra izbeigusi krimināllietu pret zemnieku un uzņēmēju Gundaru Kalvi par lielgabala nolaupīšanu no padomju memoriāla Jēkabpilī.

Prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka aģentūrai LETA pavēstīja, ka krimināllieta par lielgabala nolaupīšanu un koku bojāšanu ir izbeigta.

Prokuratūra sākotnēji apsūdzētajam cēla apsūdzības par iepriekš minētajiem noziedzīgiem nodarījumiem, taču apsūdzētais daļā par koku bojāšanu ir noslēdzis izlīgumu ar Jēkabpils novada pašvaldību un atlīdzinājis tai nodarīto kaitējumu pilnā apmērā, un uz šī izlīguma pamata lieta daļā ir izbeigta.

“Apsūdzība daļā par kapu apgānīšanu arī izbeigta, jo netika konstatēts, ka apsūdzētais apzinājās vai uztvēra pieminekļa uzstādīšanas faktu kapa vai apbedījuma vietā, nevis piemiņas vietā, memoriālā vai citās vietās, kas nav uzskatāms par kapu vai apbedījuma vietu Krimināllikuma izpratnē,” norādīja prokuratūrā.

Izvērtējot apsūdzētā sniegtās liecības kopsakarībās ar citiem pirmstiesas izmeklēšanā iegūtajiem un nostiprinātajiem pierādījumiem, secināts, ka viņa darbībās objektīvi nav konstatējama konkrētā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīme – subjektīvā puse.

Katrā konkrētā gadījumā ir nepieciešams konstatēt pilnīgi visas likumā paredzētās noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes. Ja trūkst kaut vai viena šāda pazīme, kas ietilpst noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmju kopumā, tad nav pamata atzīt, ka personas darbībā vai bezdarbībā ir noziedzīga nodarījuma sastāvs, skaidroja prokuratūrā.

“Krimināllikuma paredzēto kapa apgānīšanu var izdarīt tikai ar tiešu nodomu. Vainīgais apzinās, ka ar savām darbībām apgāna kapu, apbedījuma urnu, apbedītu vai neapbedītu līķi, un apzināti tā rīkojas. Nodarījuma motīvi kvalifikāciju neietekmē, izņemot mantkārību, kad attiecībā pret kapa apgānīšanu pieļaujams arī netiešs nodoms,” norādīja prokuratūrā.

Pierādījumi, ka apsūdzētais nepārprotami apzinājās, ka konkrētajā memoriālā Jēkabpilī veikti apbedījumi, pirmstiesas kriminālprocesā nav iegūti un izsmeltas visas iespējas attiecīgu pierādījumu iegūšanai, tādējādi prokuratūra šo lietu izbeidza.

Jau ziņots, ka 76,2 milimetru divīzijas lielgabals “ZIS-3” bez lafetes, kas bija uzstādīts virs kapa, kurā apbedīti Otrā pasaules karā kritušie padomju armijas karavīri, tika demontēts 2021.gada 24.februārī pēc plkst.2 naktī. Izmantojot frontālo iekrāvēju “Cheng Gong”, lielgabals tika aizvests uz Krustpils novadu un iemests Daugavā.

Lielgabala zādzības laikā ar trosēm sabojāti trīs Jēkabpils parka teritorijā augoši koki, kā rezultātā Jēkabpils pilsētas pašvaldībai nodarīti materiālie zaudējumi 287,54 eiro vērtībā.

Lielgabalu tā arī neizdevās atrast.

Jēkabpils mājaslapā sadaļā pie apskatāmām piemiņas vietām minēts, ka Otrā pasaules kara memoriāls tika atklāts 1976.gadā. Tas veltīts deviņu Padomju Savienības karavīru piemiņai, kas krituši cīņās nacistiskās Vācijas karaspēku. Lielgabals bija uzstādīts pie karā kritušo padomju armijas un latviešu strēlnieku korpusa virsnieku apbedījuma.

“Firmas.lv” informācija liecina, ka Kalve ir zemnieku saimniecības “Kalves” un uzņēmuma “Krustpils enerģija” īpašnieks. Tāpat viņš kopā ar Atmodas laika līderi Daini Īvānu un citām personām darbojas Jēkabpils latviešu biedrības valdē.

Kalve ir arī zemessargs, tomēr ņemot vērā prokuratūras celto apsūdzību viņš tika atstādināts no zemessarga amata pienākumu pildīšanas.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka toreizējais nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” saraksta līderis Kalve 2013.gada jūnijā kļuva par Krustpils novada domes priekšsēdētāju un šo amatu ieņēma līdz 2015.gada janvārim.

Kalve ir arī viens no brīvprātīgajiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri karo Ukrainas pusē.

Publicēta: 15.08.2022 13:34

Gatis Kristovskis, LETA”

Kā Latvijas Žurnālistu savienības biedrs, gatavojot mediju publikācijas un vācot materiālus pētnieciskai grāmatai ar darba nosaukumu „Koruptais Tukāns”, vēlos šai saistībā no Jūsu iestādes saņemt šādu informāciju un atbildes uz šādiem jautājumiem:

1) kādu iemeslu dēļ aģentūras LETA publicētā informācija, kuras avots ir Jūsu iestādes darbiniece A. Eiduka, nav publicēta Jūsu iestādes interneta mājas lapas sadaļā „Aktualitātes”?

2) kura tieši Jūsu iestādes amatpersona ir atbildīga par šīs informācijas nepublicēšanu?

3) vai pašreizējais Jūsu iestādes vadītājs J. Stukāns ir devis kādas norādes saistībā ar šīs informācijas nepublicēšanu Jūsu iestādes interneta mājas lapā?

4) šā gada 12. janvārī Jūsu iestādes darbiniece A. Eiduka publiski sniedza šādu informāciju Jūsu iestādes vārdā: „Prokuratūra pagājušā gada nogalē cēlusi apsūdzību kriminālprocesā par lielgabala nolaupīšanu no padomju memoriāla Jēkabpilī. Vienai personai apsūdzība celta pēc diviem Krimināllikuma pantiem, proti, koku bojāšanu parkā un par kapa apgānīšanu, nolaupot uz tā novietoto pieminekli, apliecina prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka.” Sniedziet skaidrojumu:

a) kādi tieši jaunatklāti fakti bija pamatā Jūsu iestādes viedokļa maiņai par it kā notikušo noziedzīgo noziegumu? Kas, kad un kādā veidā šos faktus atklāja? Kādu iemeslu dēļ šie fakti nebija atklāti iepriekš?

b) nosauciet prokuroru, kas pieņēma lēmumu par apsūdzības celšanu.

c) nosauciet virsprokuroru, kas veica šīs lietas uzraudzību.

d) nosauciet prokuratūras amatpersonu vai amatpersonas, kuras piedalījās lēmuma maiņā saistībā ar it kā notikušo noziedzīgo nodarījumu.

e) nosauciet prokuratūras amatpersonu, kas pieņēma lēmumu izbeigt kriminālprocesu, kurā jau bija celta apsūdzība.

f) sniedziet atbildi, kādi norādījumi vai cita veida iesaiste šī kriminālprocesa sakarā tika saņemti no Jūsu iestādes pašreizējā vadītāja J. Stukāna.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: Pietiek

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
virgo
virgo

Tam Stukačam vajag ar celi pa pakaļu, bet Kalvem pienākas medālis.

Latvietis
Latvietis

Latvijā likumdošana nepastāv. Par saslimuša kaķa noslīcināšanu iespundēs uz pāris gadiem cietumā. Par milzīgu summu nozagšanu no valsts vai privātpersonas drusku ”oškurit” un palaidīs brīvībā stingri piesakot nākamreiz zagt vairāk.

kuska
kuska

ko padarīsi, ja 100 kāpostgalvas nemaina likumus attālinājumā paši visi esot daz”adās tiesvedībās…. mainiet likumu un prokurors drīkstēs tad savadāk rīkoties. Nac murmuļi un zaļie jau bloķē tur jebkuras kustības