Satversmes aizsardzības biroja direktora amatā apstiprināts Egils Zviedris

Foto: LTV

Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktora amatā ar Saeimas vienbalsīgu lēmumu 20.janvārī apstiprināts Egils Zviedris, kurš līdz šim birojā ieņēma direktora vietnieka posteni.

Satversmes aizsardzības biroja vadītāja pilnvaru termiņš ir pieci gadi. Pilnvaru termiņu skaits vienai personai nav ierobežots.

Saeimas Nacionālās drošības komisijas (NDK) vārdā deputāts Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) norādīja, ka komisijā Zviedra kandidatūra atbalstīta vienbalsīgi.

Savukārt Saeimas deputāts Valērijs Agešins (“Saskaņa”) vērsa uzmanību, ka SAB ir iestāde, kas nodarbojas ar nopietniem jautājumiem, tāpēc ir svarīgi, ka amatā nonāk politiski neitrāls profesionālis.

“Viens no draudiem nacionālajām drošībām ir pļāpīgas amatpersonas, kas neizmanto savas iespējas paklusēt,”

par to, ka Zviedris līdz šim bija sabiedrībai nezināms, sacīja Agešins, vērtējot šo faktu pozitīvi. “Man nav informācijas, ka Egils Zviedris simpatizētu kādai konkrētai politiskai partijai,” pauda Agešins.

Deputāte Inese Voika (“Attīstībai/Par!”) norādīja, ka viņas pārstāvētā frakcija balsos par Zviedra kandidatūru, skaidrojot, ka viņa darbs nekad nebija publisks, bet viņš kā savas jomas speciālists bijis cienīts.

Zviedris valsts drošības iestādēs strādā kopš 1992. gada, SAB kopš 2000. gada. Patlaban viņš ir SAB direktora vietnieks un Izlūkošanas pārvaldes priekšnieks.

Rīgas Tehniskajā universitātē Zviedris ieguvis inženierzinātņu bakalaura grādu būvniecībā, bet Biznesa augstskolā “Turība” maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā.

Viņš strādājis Valdības apsardzes dienestā, Valsts Ekonomiskās suverenitātes aizsardzības departamentā (VESAD), Drošības policijā, 2000. gadā kļuvis par SAB Izlūkošanas pārvaldes sevišķi svarīgu lietu inspektoru, 2011. gadā par SAB Izlūkošanas pārvaldes NVS nodaļas priekšnieku, bet kopš 2014. gada ir SAB direktora vietnieks un Izlūkošanas pārvaldes priekšnieks.

Kopš pagājušā gada augusta Zviedris pārstāvējis SAB vadību Eiropas Savienības (ES) un NATO izlūkošanas un drošības dienestu starptautiskajās sanāksmēs, informē Valsts prezidenta kanceleja.

SAB bija nepieciešams jauns vadītājs, jo 60 gadu vecumā mūžībā pērn novembrī devās līdzšinējais biroja direktors Jānis Maizītis. Nacionālās drošības padome lēma par SAB direktoru virzīt Egilu Zviedri, kurš līdz šim birojā ieņēmis direktora vietnieka amatu un ir Izlūkošanas pārvaldes vadītājs. Koalīcijas partijas sliecās atbalstīt Zviedra kandidatūru.

Valsts prezidents Egils Levits iepriekš norādījis, ka iespējamo kandidātu loks amatam ir ļoti šaurs. Atsevišķi uzrunātie iespējamie kandidāti uz SAB vadītāja amatu no šī piedāvājuma esot atteikušies. Iespējamo kandidātu vidū izskanēja arī virsprokurora Jura Jurisa vārds, bet tobrīd vienprātības nebija.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: lsm.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar