SAB nelaiž VDK izpētes komisiju pie dokumentiem, aizbildinās ar datu aizsardzību

SAB priekšnieks Maizītis

Divarpus gadu laikā padomju Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija nav pavirzījušies uz priekšu sadarbībā ar Jāņa Maizīša (attēlā) vadīto Satversmes aizsardzības biroju (SAB).

Tieši SAB telpās glabājas pētniekiem visinteresantākie materiāli par VDK aģentiem. Taču specdienests atsaka piekļuvi daudziem dokumentiem, aizbildinoties ar personu datiem. Par to svētdien stāstīja LTV raidījums “de facto”.

Maizītis vēstulēs komisijai atzinis, ka VDK lietas, kartotēkas, rakstītie dokumenti un citi materiāli nav valsts noslēpums. Īpašā pielaide esot nepieciešama SAB telpu dēļ. Maizītis norāda – komisija nerespektē prasības, kā varot iepazīties un strādāt drošības iestādes telpās. Pētniekiem esot jāaizpilda anketas un jāsaņem pielaide darbam ar valsts noslēpumu.

Komisijas locekļi anketas nav aizpildījuši. Komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris skaidro, ka, pirmkārt, dokumenti nav valsts noslēpums. Otrkārt, SAB direktors nepārprotami pateicis, ka daudzi materiāli pētniekiem tik un tā netiks doti, jo satur fizisku personu datus.

Pētnieki, piemēram, lūguši ļoti konkrētu informāciju no SAB rīcībā esošās VDK elektroniskās datu bāzes “Delta” par VDK lomu pretpadomju jaunatnes organizāciju likvidācijā. Šī informācija iepriekš pētījumam bijusi pieejama bijušam SAB darbiniekam Indulim Zālītim un advokātam Andrim Grūtupam, kurš par VDK aģentu ar segvārdu “Jēkabs Smiltnieks” rakstījis grāmatā “Observators”.

Taču VDK izpētes komisijai Maizītis atbildēja, ka informācija netiks izsniegta, jo tā “satur ziņas par konkrētām fiziskajām personām”. SAB direktors “de facto” šādus pat ierobežojumus min attiecībā uz VDK aģentu kartotēku. Uzsverot, ka Latvijā nav pieņemts likums par aģentu kartotēku publisku pieejamu, toties spēkā esot arhīvu likums un likums par personu datu aizsardzību. “Mēs ievērojam šos likumus. Visādi citādi zinātnieki var pētīt,” saka SAB direktors.

VDK izpētes komisijas loceklis, tiesnesis Juris Stukāns uzskata, ka SAB vairākus gadus rupji nepilda citu likumu – par VDK dokumentiem. “Pilnīgi nelikumīga šī interpretācija,” raidījumam atzina Stukāns. Uzsverot – likums nosaka, ka ar valdības rīkojumu izveidotajai komisijai jāveic gan datu bāzes “Delta”, gan aģentu kartotēkas izpēte.

Komisija apņēmusies lūgt politiķu atbalstu, lai izkļūtu no strupceļa.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: deFacto

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar