Pensiju piramīda brūk no visiem stūriem

pensionāri

Arnis Kluinis, Neatkarīgā

Valsts uzspiestajos pensiju fondos ieguldītās naudas vērtības zudums inflācijas dēļ sacenšas ar ieguldījumu zudumu pensiju fondu īpašumu cenu krituma dēļ. Līdzšinējo iemaksu vērtības lielākā daļa jau pazudusi un atlikušās daļas pazušana ir neizbēgama pārskatāmā nākotnē.

Paldies valstij vismaz par iespēju sekot pensiju fondos iemaksātās naudas pazušanai un savlaicīgi gatavoties iztikt bez tās. Portāls “manapensija.lv” rāda pensiju fondos ieguldītās naudas pieaugumu pēdējo piecpadsmit gadu laikā caurmērā par 2-3% gadā. Summā tas dotu 30-40%, kas pirmajā brīdī varbūt pat izklausās labi. Taču Centrālās statistikas pārvaldes oficiāli paziņotā inflācija tikpat ilgā laika posmā no 2008. gada janvāra līdz 2023. gada februārim bijusi 65%. Tādējādi katrs 2008. gadā iemaksātais lats tagadējam vai nākotnes pensionāram nav devis nekādu pieaugumu, bet viņš ir pazaudējis gandrīz pusi no iemaksu vērtības. Vai šī vērtība tiešām izkūpējusi gaisā, vai arī kāds to pievācis?

Šaušalīgi skaitļi sabiksta deputātus

Pēdējo gadu jaunums ir tāds, ka pensiju fondos ieguldītā nauda pazūd ne tikai kā naudas pirktspēja, bet arī nomināli kā ieguldījumu izteiksme kaut mazvērtīgos eiro. Nomināla zuduma bedres koordinātas ir pēdējie 12 mēneši, kuru laikā ieguldītāji pazaudējuši vidēji 7-8% no pensiju uzkrājumiem. Bedres tālākā mala ir lēzenāka, jo caurmēra zaudējumi divos gados kopā veido ap 3-4% no ieguldījumiem atkarībā no pensiju plāna. Tuvākā bedres mala ir stāvāka un ved uz augšu. Pensiju fondi iegrāmatojuši ienesīgumu ieguldījumu vērtības pieaugumu par 3-4% pēdējā pusgada laikā. Tas izklausās cerīgi, ja vien nepaturam vērā, ka nominālais ienesīgums atspoguļo naudas drukājamo mašīnu darbināšanas jaudas un inflācijas kāpinājumu.

Publiski pieejamie dati likuši sarosīties Saeimas deputātiem. Vakar viņi sarīkoja Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas un Sociālo un darba lietu komisijas kopsēdi ar vienu vienīgu darba kārtības punktu “Par valsts fondēto pensiju 2. līmeņa uzkrājuma pārvaldību”. Lēmumu līmenī viņi nonāca tikai līdz norunai, ka Sociālo un darba lietu komisija kaut kad rudenī palūkosies, vai situācija nav uzlabojusies pati no sevis. Ja tas nebūs noticis, naudas zudumu nāksies kārt pie lielā zvana kaut vai valsts budžeta veidošanas dēļ. Latvija taču ir apņēmusies nodrošināt saviem iedzīvotājiem izdzīvošanas minimumu. Ja no pensiju 2. līmeņa ienākošā nauda neļaus sasniegt šo minimumu tiem pensionāriem, kuriem jau ir pienākušas tiesības uz pensiju 2. līmenī ieguldīto naudu, tad viņu uzturēšanai naudu nāksies meklēt valsts budžeta ieņēmumos.

Igauņi rādot, kā nevajag rīkoties

Bez jau sagatavota lēmuma projekta apspriešana nevarēja dot nekā vairāk par pašu apspriešanu. Tās virzību diktēja kaut nostāstu līmenī zināmais par Igauniju, kas atļāvusies pensiju 2. līmeni pārvērst no obligāta par brīvprātīgu, turklāt ar atpakaļejošu spēku. Proti, igauņiem tika dotas tiesības izvākt no pensiju fondiem naudu, kas tur ieskaitīta laikā, kad fondi bija obligāti. Šādu fondu izveidošana bija viens no obligātajiem priekšnosacījumiem, lai Baltija valstis drīkstētu pretendēt uz uzņemšanu Eiropas Savienībā. Latvija sāka ieskaitīt naudu pensiju fondos 2001. gada 1. jūlijā, bet savienībā tika uzņemta 2004. gada 1. maijā. Tādējādi Latvijai ir ticami dati par pensiju fondu reālo darbību. Bet vēl svarīgāk, ka Latvijai kā ES dalībvalstij ir lielākas tiesības nekā bija Latvijai kā ES kandidātvalstij. Igaunijas piemērs rāda, ka ES nav normu un nav gribas sodīt ES dalībvalsti par atteikšanos no savulaik obligātas prasības.

Latvijas valsts aparāts paliek pie pārliecības, ka Igaunijas mācība Latvijai ir igauņu rīcību neatkārtot. “Es neesmu dzirdējis labas atsauksmes par pensiju fondu iztukšošanu,” apgalvoja Budžeta komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs, atsaucoties uz igauņiem, ar kuriem daudzu gadu laikā iepazinies Baltijas asamblejā. Viņš turpinot sazināties ar saviem paziņām arī tad, kad viņi vairs nav valsts amatpersonas ar ierobežojumiem savu personisko uzskatu paušanā.

Ārzemnieki ņem mūsu naudu un pasmejas

Ierēdniecības vārdā komisiju kopsēdē uzstājās Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietniece finanšu politikas jautājumos Līga Kļaviņa. Viņa atsaucās uz neapstrīdamo faktu par Latvijas darbspējīgo iedzīvotāju skaita samazināšanos un pensionāru skaita pieaugumu. Aizvien mazāk nodarbināto tiešām nespēs samaksāt aizvien lielākus nodokļus, lai uzturētu aizvien vairāk pensionāru. Pensiju 2. līmenis tiek uzskatīts par iespēju palielināt pensijas ar naudu no ārzemēm.

Diemžēl tagad jau vairāk nekā 20 gadus krāta statistika apliecina, ka ārzemnieki naudu neatdod. Ja rēķina pēc iemaksātās un atpakaļ saņemtās naudas pirktspējas, tad vairāk nekā puse naudas ārzemēs tiek pazaudēta. Latvijas iedzīvotāji atdod naudu labā ticībā, ka ārzemnieki par Latvijas naudu būvēs rūpnīcas un attīstīs infrastruktūru, kas kopā ģenerēs peļņu, no kuras Latvija atgūs savu daļu. Reāli ārzemnieki Latvijas naudu paņem, bet peļņas vietā atdod ieguldījumu pārpalikumus, cik nav spējuši nozagt vai notrallināt.

Latvijas kopējo ieguldījumu mazo atdevi no ārzemēm var izskaidrot kā kārtējo liecību, ka pensiju fondi ir piramīdas. Tās neuztur ienesīgi ieguldījumi dimantu raktuvēs. Fondus uztur maksājumi no tiem, kuri tikko kā iesaistīti piramīdas zemākajos līmeņos. Latvijai nav izredžu nonākt piramīdas augstākajos līmeņos, jo pasaulē vairs nav cilvēku jeb valstu, kuras alktu šai piramīdai pievienoties tā, kā Latvija to alka 2001. gadā.

Nespējam nest smago nauda nastu

Bēdīgā pieredze ārzemēs mudina atkal un atkal pārdomāt, vai tiešām nav iespējams apsaimniekot naudu tepat Latvijā. Tas būtu iespējams četros veidos, kādi izskanēja Saeimas komisiju kopsēdē.

Pirmais – igauņu variants, pārliekot visu atbildību par saprātīgu, uz nākotnes ieņēmumiem vērstu brīvo līdzekļu izmantošanu uz iedzīvotājiem. Nē, igauņu pieredze rādot, ka vairums iedzīvotāju ne uz ko tādu neesot spējīgi. Tie, kuri spējīgi naudu ieguldīt saprātīgi, ir jau ieguldījuši, savus uzņēmumus izveidojuši vai vēl kādus citus veidus atraduši, lai vecumdienās dzīvotu, cepures kuldami jeb valsti neapgrūtinādami. Pārējie būs valstij kā vēl smagāks akmens kaklā.

Otrais – mikroskopiskais variants, par kādu ieminējās savulaik labklājības ministres amatā bijusī, tagad Aināra Šlesera grupas “Latvija pirmajā vietā” locekle Saeimā Ramona Petraviča. Tas būtu atļaut iztukšot pensiju uzkrājumus nevis visiem pēc vēlēšanās, bet pēc vajadzībām, sākot ar medicīnas pakalpojumu apmaksāšanu.

Trešais – globālais variants atzīt, ka “otrais pensiju līmenis ir neveiksmīgs eksperiments un tas ir jāpārtrauc”. Tā sacīja Latvijas Zemnieku savienības aktīvists Raimonds Krūmiņš, kura partijas biedrs, Saeimas opozīcijas veidojuma ZZS deputāts Uldis Augulis tūlīt precizēja, ka tas nav ZZS viedoklis. R. Krūmiņa domu gaita ir tāda, ka atsevišķi cilvēki tik tiešām nav spējīgi veikt pareizos ieguldījumus, bet Latvijas valstij tie kalpotu “ekonomiskajai transformācijai”. Šajā reizē R. Krūmiņš bija ar mieru lietot terminu, ar kādu valsts 2023 gada budžetu reklamēja ZZS konkurente “Vienotība”. Transformācijas budžets tad būtu seši miljardi jau uzkrāto eiro un gada pienesums, kas pagājušā gadā varētu būt ap 600 tūkstošiem eiro (pensiju fondi vēl nav sagatavojusi visas atskaites par pagājušo gadu).

Ceturtais – daudziem alerģiju raisošā valsts uzņēmumu privatizācija ar to akciju pārdošanu biržā. Pensiju fondi pirktu akcijas uzņēmumos, kuru monopolstāvoklis nodrošina lielu un garantētu peļņu. L. Kļaviņa informēja, ka ierēdņi sacerot projektus dokumentiem, ar kuriem šādu sen pieteiktu plānu novest līdz īstenošanai. Daudzās valstīs šādas naudas dzirnavas tik tiešām griežas. Mazajā Latvijā tās iegriezt izrādās grūtāk, jo šeit skaidrāk redzams, cik šāda naudas pārmalšana bezjēdzīga. Priekšlikuma būtība taču ir vēlreiz dubultot elektrības cenu pret solījumu sadalīt elektrības lietotāju naudu pensionāriem. Tātad, lai atdotu pensionāriem to pašu pensionāru naudu, cik tās būs palicis pāri pēc tam, kad šo naudu būs apgrozījuši biržas spekulanti un citi starpnieki.

Avots: nra.lv

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


24
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Ivars
Ivars

Kamēr netiks neželīgi ar augstāko soda mēru tiesāti lielie ekonomiskie noziedznieki , virs 100t ūkstoši eur, kaut vai sākot ar Šķeli, Usakovu , …, tagadējie 220 milj. afēristi, ne kas nemainīsies un būs tikai sliktāk! Visatļautība gavile , likumi ir tikai pakartoti lai varetu nesodīti zagt lielos apmēros!!! Kad sāks sodīt lielzagļu atvases, tad zagsana ir beigsies.

March
March

Latvijā pirms finansu krīzes diezgan intensīvi tika izlaupīti amerikāņu pensiju fondi, ieguldot milzu summas bezvērtīgos nekustamajos īpašumos. Nav nekādu šaubu par šeit pausto informāciju.
Tai pašā laikā pat norvēģu Oljefondet nav spējis izvairīties no mega zaudējumiem neveiksmīgi ieguldot.

Eriks
Eriks

Beigās nāksies spiest strādāt nevis vecos ļaudis ilgāk, bet jaunos agrāk.

Uldis
Uldis

Sen jau vajadzēja. Izglītības sistēma kalpo tikai ierēdņiem un pasniedzējiem. Papildus tam – veicinātu agrāk veidot ģimenes, kas tieši palīdzētu.

Flegma
Flegma

Tas 2. Līmenis gadījumā arī nav aizsūtīts jurašam uz ukrainu?

Sasistā sile
Sasistā sile

Nea. Krievija, Baltkrievija un Ukr visus savus 2. un 3. līmeņus pirms kara caur Latkrieviju un Estiju aizsūtīja uz Luksemburgu un Šveici. Kad tas tika izdarìts, tad aizkraukles burka un Danske bank Estijā tika aizvērtas.

jokdaris
jokdaris

Pensiju fondu par lielu naudu izvieto mūsu bankas, sīkbodītes un tāpēc nav ko brīnīties par skaitļiem. Var vienīgi pateikties tam, ka bankas nav nolīferējušas visu. Vēl ir jautājums – vai no šā fonda Godmanis pagrāba priekš Parex glābšanas un vai tā nauda ir nolikta atpakaļ.

Pensionārs
Pensionārs

Ir vienkāršs risinājums – samazināt pensijas griestus. Piemēram ne vairāk kā 1500 eur/mēnesī. Tie visi ierēdņi, izbijušie valdības vīri, kas to ievārījuši nav pelnījuši ar savām darbībām savas milzīgās pensijas. iVarbūt daži uzņēmēji. tomēr jādomā par sabiedrību kopumā. Jāpensionējas vēlāk un jāsamazina lielās pensijas. Daudz svarīgāk vecumā ir adekvāta veselības aprūpe. Nav ko sapņot par dīku liekēžu tipa dzīvi. Sabiedrības vērtībām ir jāmainās.

sviesta ģenerātors
sviesta ģenerātors

Daudz svarīgāk ir labāk iekasēt nodokļus, (piem. igauņiem no mazākas ekonomikas sanāk par 2.mljd. vairāk) un neizgudrot jau sen pasaulē zināmas lietas. Pabalstus pie pabalstiem – izmaksā atbilstoši vajadzībai un pensijas – tieši atbilstoši iemaksu lielumam darba mūžā un veselības aprūpi no nodokļiem ar pamatotu līdzdalības maksājumu 2-3%. Nav neviena racionāla iemesla , lai tā nebūtu, izņemot korupcija , ļaušanās politiskām manipulācijām un ticība brīnumdariem.

krītošu *ūdu ventilators
krītošu *ūdu ventilators

Tad jāsāk ar nodokļu samazināšanu. Ja cilvēki viņus varēs samaksāt tad viņus arī maksās, viss tik vienkārši. Less is more! Jo savādāk kāda jēga sākt maksāt to ko tāpat nevar samaksāt?

Uldis
Uldis

Tas ir riņķa dancis, tad jāsāk ar valsts aparāta samazināšanu, bet tie cilvēki kaut kur būs jāliek, bet tad vēl vairāk aizbrauks, utt., utjp. Bet kaut kur IR jāsāk un nodokļu samazināšana palīdzētu.

vietējais pingvīns
vietējais pingvīns

Nu neliek mieru tie valsts uzņēmumi, vai ne?
Lipīgie pirksteļi atkal sāk rosīties.
Ja reiz tie fondi bija obligāta prasība no EU puses, tad mums tokš ir pietiekami činavnieki, pietiekami resnos amatos Briselē. Lai kustina pakaļas un meklè kompensācijas iespējas, kàdu vietējo pingvīnu glābšanas fondu.

Uldis
Uldis

Konsolidovskis jau strādā. Lai gan viņam kā tukšziedim ir kaut kāds nesaprotams nicinājums pret vecāko paaudzi. Atcerēsimies tikai pensionāru apzagšanu Parex kontekstā.

subj. viedoklis
subj. viedoklis

Man patīk, kā rakstā manipulē ar skaitļiem, visādiem transformācijas budžetiem, kā jau politikā. Paskatamies kristiski, kas ir Latvija un piemēram Vācija? Pat Āfrikas valstis no savas peļņas te neko nemaksātu. Kāpēc šodien tāda problēma ar pensionāriem, strādājošajiem un demogrāfiju? Pirmkārt visi 90tie bija liela dzimstības bedre. Un 2008/09 gada krīzē, kad arī es beidzu studijas un meklēju darbu, mana vecuma jauniešus nekur nevajadzēja. No manas skolas tajos krīzes gados kādi 80% klasesbiedru, itsevišķi meitenes (no manas pamatskolas klases pilnīgi visas, tagad dažas atgriezušās) aizbrauca uz ārzemēm. Puiši, kā es, varēja arī kādu prasto darbu, par tā teikt vēdera tiesu kādu… lasīt vēl »

Kaža
Kaža

Tikai šaušalīgā pensiju fonda izlaupīšana ar mega pensijām turpinas un rinda ar jauniem izlaupītajiem aug.Nabadzīgās valsts vara nespēj noteikt pensiju griestus atbilstoši pāris tūkstiešiem eirām,nespēj izbeigt izlaupīšanu,konsekventi audzē jau tā samilzušo sociālo nevienlīdzību un badainās mediķu un pedagogu pārbagatās naudas koka vārnas ķērc no visiem mediju kaktiem.

kā tad
kā tad

Lembergs jau arī pensiju 6 000 EUR apmērā nopelnīja, sēdēdams mēra krēslā. Nez kāda zelta dzīsla bija tam 19 000 EUR saņēmējam?

Klimata minitrs Brīnums (Čudars)
Klimata minitrs Brīnums (Čudars)

To, ka viss salaists pilnīgâ meņģelsonē, saprot katrs. Bet ko darīt? Nāksies vien privatizēt Rīgas satiksmi, Latvenergo, Air Baltic, Latvijas valsts mežus u.c. Nav citas izejas. Var protams konfiscēt Avenam porcelânu, bet pēc maniem aprēķiniem tas neglābs

vietējais pingvīns
vietējais pingvīns

Noprivatizēs, un ko tālāk?

Irma
Irma

Pašsaprotami, ka četrus gadus petravičai saimniekojot ir kādam par to jāmaksā, pašreizējā soctīklu dižpētniece jau arī zvaigzne. Ir gan otra puse – un tā ir pasu auseklīšu nevadamā alkatība un naudas kāre kā inflācijas pamata avots- un tik pat skaidrs, ka pensionāriem tas jānomaksā. Valsts regulējusi tikai straujo algas kāpumu pašam treknākajam galam, kuram goda lieta ir sekot līdzi arī privātajam sektoram. Ja reizi vadoņi izcilības izrāvienu te rāda kā piemēru un tad vel likumīgi atbirumi simtiem politpadomju, valžu utt. tā ka kā inflācijas uzturēšanai te tāds solīds pamats un pensionāri ir tur kur tie ir

Kariņš no Delavēras
Kariņš no Delavēras

Priekš kam Latvijā vajadzīga Latvijas Banka? Tikai lai ekonomiskās prognozes dotu Rìta panorāmā Hosama Abu Meri sieviņai?

Lamata
Lamata

Latvijas Valsts banka ir piereģistrēta ASV. Pasaules komercreģistrā Latvija ar savu banku ir SIA, nevis kat kāda valsts.

ragutiņu meistars
ragutiņu meistars

Tik nervoza reakcija? Pensiju 2. līmenis tika veidots, lai glābtu no “demogrāfiskās bedres”. Kad iepriekšejā krīzē samazināja 2.līmeņa iemaksas un pēc tam “neatlika atpakaļ” iepriekšejā apjomā un tad sākām kaut ko mantot no šī 2.līmeņa, viss bija jauki. Kad kāds finanšu fantasts un padomdevējs ieraudzīja/aicināja izmantot, arī bija super. Tas, ka visas šis darbības reflektēsies vajadzībā pēc būtiski lielāka nodokļu maksātāju skaita, bija skaidrs (izņemot dažiem NA demogrāfijas fantastiem). Lielākā cūcība ir vismaz 10 gadu garā politiķu klusēšana un saprātīgas imigrācijas politikas neesamība. Cerēt uz augusti kvalificētiem, kas lauzīsies uz LV ar komisku sociālo paketi (iesk. veselības aprūpi) ir vismaz… lasīt vēl »

Uldis
Uldis

Augļošana – mums, lētticīgajiem ieskaidroja, ka tā vajag, bet pēc būtības tā ir primitīva piramīdshēma. Bet varbūt labi, jāpārslimo arī šis naivums.

Evika Aļeksandrovna Siliņa
Evika Aļeksandrovna Siliņa

Lunis