Jurģis Liepnieks. KNAB piespiež tiesnesi atstatīties, jo tas nelemj par labu KNAB

KNAB

Šī gada 7. septembrī Liepājā tiesnesis Renars Jūrmalis atstatīja sevi no tā dēvētās “Latvijas dzelzceļa” amatpersonu krimināllietas skatīšanas “KNAB procesuālā huligānisma dēļ”, kā tas tika raksturots tiesas sēdē. Šajā krimināllietā apsūdzēti ir Edvīns Bērziņš, Ēriks Šmuksts, Uģis Magonis un Aivars Strakšas. 

Savu lēmumu tiesnesis pamatoja šādi: “KNAB ieskatā, izskatot administratīvā pārkāpuma lietu un pieņemot lēmumu par KNAB sākotnējā lēmuma atcelšanu, tiesnesis esot iestājies pretējās puses interesēs, un minētais radot pamatotas šaubas par tiesneša objektivitāti.” 

Šāds apgalvojums tiesiskā valstī izklausās pilnīgi absurds. Nav taču iespējams iedomāties, ka valsts iestāde, kuras mērķis, uzdevums un pastāvēšanas jēga ir likumības ievērošana, tiesiskās kārtības stiprināšana, iestāde, kurā strādā profesionāli juristi, varētu apgalvot, ka, ja kāds tiesnesis lemj kādā lietā pretēji viņu pozīcijai, tad tas nozīmē neobjektivitāti. Ja tā uzskatītu prokuratūra, tad valsts paliktu bez tiesnešiem dažu mēnešu laikā. (Patiesību sakot, dzīvē nācies redzēt prokurorus, kas tā domā, un pat ģenerālprokurors ir izteicies divdomīgi, bet tas cits stāsts).

Tātad, vai tiešām KNAB uzskatījis, ka, ja lēmums nav viņiem labvēlīgs, tad tiesa ir neobjektīva, kas liecinātu par pilnīgu tiesisko nihilismu un juridisko analfabētismu vai arī vienkāršu visatļautību un uzspļaušanu jebkādam tiesiskumam?

Lai saprastu, nepieciešams atkāpties ārpus konkrētās krimināllietas rāmjiem.

Šī gada sākumā ar KNAB priekšnieka lēmumu konkrētajam tiesnesim ir uzlikts administratīvais sods. (Viņš atvaļinājuma laikā neatļauti strādājis, guvis ienākumus, un tie ir jāatmaksā, kaut kas tāds). Tiesnesis šo lēmumu ir pārsūdzējis, un par to šobrīd notiek tiesvedība. Tas notika maijā. Kopš tā brīža tiesnesis ir skatījis KNAB lietas, lemjot KNAB labvēlīgi, bet vienā no tām lēmums tomēr nebija par labu KNAB – proti, kā jau tiesnesim pienākas, izvērtējot katras konkrētās lietas apstākļus.

Viss bija labi, kamēr tiesnesis lēma KNAB labvēlīgi. Taču tiklīdz citā administratīvajā lietā tiesnesis pieņēma KNAB nelabvēlīgu lēmumu, tā KNAB pieteica viņam noraidījumu, jo šis lēmums liecinot par to, ka tiesnesis ir neobjektīvs, un tāds viņš esot tāpēc, ka pašam norit iepriekš aprakstītā tiesvedība strīdā ar KNAB.

Saņemot noraidījumu ar šādu KNAB argumentāciju administratīvajā lietā, tiesnesis loģiski secina, ka viņš ”pēc definīcijas” tiek uzskatīts par neobjektīvu visās lietās, kurās iesaistīts KNAB, un tāpēc atstata sevi arī dzelzceļa amatpersonu krimināllietā. Tiesneša rīcība vismaz cilvēciski ir saprotama. Tas, kas rada daudz jautājumu, ir KNAB rīcība. Ja jau KNAB uzskata, ka jebkurš tiesnesis, kuru viņi ir administratīvi sodījuši, nevar skatīt lietas, kuras izmeklējis KNAB, tad viņiem būtu šāds noraidījums ar minēto argumentāciju jāpiesaka uzreiz, vēl pirms jebkāda nolēmuma pieņemšanas, cenšoties atstatīt tiesnešus, tiklīdz viņi atļaujas demonstrēt objektivitāti, nevis jāpriecājas, neko nedarot, ja lēmums ir KNAB labvēlīgs.

Šāda KNAB rīcība, manuprāt, ir uzskatāma nevis par vienkāršu procesuālo huligānismu, bet gan par klajiem, neslēptiem mēģinājumiem izdarīt spiedienu uz tiesu. Ja šādu praksi atzītu par tiesisku un pieņemamu, tad tādā veidā KNAB varētu turēt iespaidojamā stāvoklī objektīvi lemjošus tiesnešus ar pret viņiem ierosinātām administratīvām lietām (cik tā vispār pamatota, piemēram, konkrētajā gadījumā, mēs nezinām, jo tiesvedība tajā ir tikko uzsākta) un, kā minimums, censties atstatīt viņus no savām lietām, novirzīt savas lietas pie sev vēlamiem tiesnešiem utt.

Ja kaut ko šādu vai kaut attāli tam līdzīgu censtos darīt KNAB procesuālie oponenti, tādu darbību klaji nelikumīgais raksturs būtu acīmredzams. Tad jautājums ir – kā un kāpēc kaut kas tamlīdzīgs tiek pieļauts KNAB izpildījumā?

Un visbeidzot, kad galu galā mēs nonāksim pie izpratnes, ka ar nelikumīgām un netīrām metodēm nav iespējams panākt taisnīgu un labu rezultātu, ka ar nelikumīgām un netīrām metodēm nav iespējams veidot tiesiskāku un labāku valsti. Vēl vairāk, paļaujoties uz nelikumīgām metodēm, aizstājot izmeklētāju kompetenci, skrupulozu, kvalitatīvu darbu ar brutālu varas izmantošanu un nelikumīgām vai puslikumīgām metodēm, nav iespējams panākt pat to pašu visu slikto puišu notiesāšanu, kuru tik ļoti gribējās panākt. Vai pēdējo divdesmit gadu pieredze tiešām nevienam neko no šī nav mācījusi? 

Lai vai kā, gadījums ar tiesneša Renara Jūrmaļa atstatīšanos dzelzceļa amatpersonu lietā man šķiet sīkākas izpētes vērts, un es ceru, ka tas pievērsīs juristu un atbildīgo amatpersonu uzmanību.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


6
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
zinis
zinis

Bezjeedziigi ir stuteet un attiistiit vienu pretkorupcijas iestaadi kaa knab, ja korumpeetiibas midzenis kaa tieslietas jau gadiem nav pamatiigi iztiiriits, nu nevarees nevienu notiesaat jo tiesas no laika gala ir korumpeetas, tas pats ar prokuratuuraam un tas pats ar iekslietaam, taa ir elles mashineerija kurai gadu desmitiem visi skataas caur pirkstiem un nekaadas masiivas reorganizaacijas netika veiktas. Kas darbojas nozaree tie zin ka tur var visu sarunaat, bet tiiriishana iet secen…absurdi leemumi beidzas ar neko, gadiem ejot mees avaram atrast desmitiem ja ne simtiem absurdu spriedumu, kur pat par tik bezceriigaam un triviaalaam lietaam attaisno dzeeraajshoferus domniekus, policistus utt, tad… lasīt vēl »

Vots
Vots

Kāpēc tiesas priekšsèdis viņam tādu lietu iedalīja?

gleznotājs
gleznotājs

Nekas jauns, VID bieži dara to pašu tikai nevis nomaina tiesnesi, bet stimulē tiesu spriest par labu VID.

Elementāri
Elementāri

Stukāns taču atklāti saka, ka tiesneši pa lielam nav vajadzīgi. Prokurors zin kurš ir vainīgs.
No otras puses kā lai citādi virza politiski un mantiski pasūtītas lietas? Ja nevar tiesnešus ietekmēt viss bizness var aiziet pa pieskari. Kādreiz bija mapītes uz dažiem tiesnešiem. Tagad laikam tiesneši ir kļuvuši godīgāki un mapītes ir retums.

Pateicīgā latvāņu tauta
Pateicīgā latvāņu tauta

Bet ja komunistu smerdelis un antilatvietis levits saliek par tiesnesēm visādas krievu okupantes un antilatvietes sukinas un sosipovas. Ko tad?

Putlerkucei
Putlerkucei

Kas tev pret labāko Latvijas prezidentu kopš Ulmaņa, putlerkuce ?