Daloties ar viltus ziņu, būs risks nokļūt aiz restēm – TM gatavo grozījumus Krimināllikumā

Twitter

Tieslietu ministrija gatavo jaunus grozījumus krimināllikumā, lai par viltus ziņu izplatīšanu pienāktos kriminālatbildība. Ministrija Saeimas deputātiem solījusi drīzumā tos iesniegt apstiprināšanai parlamentā, taču pagaidām detaļas par ieceri ministrija sīkāk neskaidro.

Nepatiesa informācija par Covid-19 un vakcīnām ir drauds sabiedrības veselībai, uzskata Saeimas deputāts un ārsts Andris Skride (“Attīstībai/Par!”). Viņš norāda, ka īpaši strauji meli izplatās sociālajos tīklos, tādā veidā ietekmējot sabiedrības viedokli.

“Mēs zinām – ja kāda ziņa, kura ir nepatiesa, piemēram, vedina nevakcinēties vai nelietot maskas, vai neievērot drošības noteikumus, – ja to pavairo vairāki simti tūkstoši cilvēki, līdz ar to šī epidemioloģiskā drošība mums strauji krītas. Faktiski cilvēki no šādām ziņām īstenībā mirst,” viņš sacīja.

Skride rosināja epidemioloģiskās drošības likumā noteikt, ka par nepatiesas informācijas paušanu un izplatīšanu, kas var radīt risku cilvēku veselībai un negatīvi ietekmēt epidemioloģisko situāciju valstī, jāpiemēro administratīvais sods. Tomēr diskusijā Saeimā deputātu atrunāja Tieslietu ministrija.

Ministrijas pārstāvji komisijā skaidroja, ka administratīvajā procesā viltus ziņu izplatīšanu būtu gandrīz neiespējami pierādīt, turklāt ministrija šobrīd gatavo jaunus grozījumus Krimināllikumā, lai par viltus ziņu izplatīšanu pienāktos kriminālatbildība.

Iespējas esot divas – vai nu viltus ziņām izveidot jaunu pantu vai papildināt huligānisma pantu.

Tieslietu ministrijā norādīja: “Tā būtu atbildība par huligānismu, kas izpaužas apzināti nepatiesu ziņu vai izdomājumu publiskā izplatīšanā, un ar šādu izplatīšanu ir jābūt traucētam sabiedriskajam mieram, kārtībai, cilvēku mieram vai organizāciju un iestāžu darbam.”

Saeimas krimināltiesību apakškomisijas vadītājs Andrejs Judins (“Jaunā Vienotība”) stāstīja, ka pēc huligānisma panta viltus ziņu izplatītājus sodīt var jau šobrīd. Tomēr, viņaprāt, būtu vērts skaidri likumā norādīt, ka sodāma ir arī viltus ziņu izplatīšana. Judins arī uzsvēra, ka kriminālatbildībai jābūt tikai gadījumā, ja personai ir nodoms izdarīt ko sodāmu.”

“Ja kāds sacer tādu informāciju, jā, mēs varam saukt viņu pie atbildības. Bet, ja kādam cilvēkam nepiemīt kritiskā domāšana, viņš redz informāciju, izplata tālāk un pēc tam stāsta, ka es tam ticu, es to izplatu tālāk, viņu nevajadzētu saukt pie atbildības,” teica Judins.

Tieslietu ministrijas pārstāvji deputātiem solīja jau drīzumā grozījumus Saeimā iesniegt kā priekšlikumus uz otro lasījumu. Tomēr sīkāk ieceri izklāstīt intervijā ministrija nepiekrita, jo darba grupa pie grozījumiem tikko kā sākusi strādāt.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Antons Mikoss
Antons Mikoss

Krievijā par tādu pantu jau sēž labs 1000režīma pretinieku. Sarauj, sarauj. Nedrīkst atpalikt.

Elementāri
Elementāri

Jaunie komunisti iet tēvu un vectēvu pēdās. Anekdošu stāstīšana par Brežņevu arī bija sodāma. Malači puikas! Vosa skola. Īsti boļševiki. Ļeņins ar jums lepotos. (Šī nav viltus ziņa)

Labba
Labba

Laba doma, jo tad aiz restēm aizies pirmajās rindaš visi žurnālisti no sabiedriskajiem medijiem. Nebūs te murgainas atrunas par “informācijas lamatām”, komunikāciju kļūdām utt.
Sāks at to vietu kur kājas aug

nagla
nagla

Šis pants akurāt derēs valdībai, jo lielākā daļa no paziņotā par covid tēmu ir izrādījusies nepatiesība, un traucēšana sabiedriskajam mieram, kārtībai, cilvēku mieram vai organizāciju un iestāžu darbam pat nav jāpierāda.

reņģe
reņģe

Jā, bet “viņiem” pieder “patiesības” ministrija. Tautas ienaidnieki darbībā.

Stienis
Stienis

Un tagad mēs paši ar savām (mūsu pašu ievēlēto nolādēto tautas kalpu rociņām) noraksim paši savu zemi, valsti un tautu. Katrs var brīvi runāt, ko vien vēlas, lai cik tas kādam nepatiktu. Tas, ka panorāma kaut ko apgalve, nenozīmē, ka tā ir patiesība augstākā pakāpē. Un kādas sankcijas būs deputātiem, ja izrādīsies, ka šīs vakcīnas tomēr nedarbojas? Pakārt?

reņģe
reņģe

Uzvaras laukumā.