70 miljoni no Latvijas pircēju kabatām

pircēji

Pavisam drīz Latvijā veikalos cenas kāps vēl augstāk. Un iemesls tam — kases aparāti, kas jānomaina ar jauniem.   

Kā aprēķinājusi Latvijas Tirgotāju asociācija, šis pasākums veikaliem izmaksās 70 miljoni eiro. Un par to, bez šaubām, maksāsim mēs – pircēji. Tirgotāji ir apņēmušies vākt parakstus pret šo reformu, trešdien vēstīja Latvijas Radio-4 raidījums „Домская площадь” (Doma laukums).

Kā raidījumam skaidroja Valsts Ieņēmumu dienesta pārstāve Inese Bindemane, šogad noteikta obligāta prasība tirdzniecības uzņēmumiem – otrās paaudzes kases aparāts ar fiskālās atmiņas bloku, kas līdz minimumam samazina krāpšanās iespēju ar čekiem.

„Tika konstatēts, ka esošie kases aparāti ir ļoti viegli modificējami. Šobrīd nav nekādu problēmu reģistrētos datus izdzēst, lai slēptu ienākumus. Kā zināms, Latvijā ēnu ekonomikas līmenis jau tāpat ir augsts un šī ir viena no tās komponentēm. Šīs jomas slēptie ienākumi veido 44% ”, — norādīja Bindemane.

Raidījums izvaicāja uzņēmēju Kristapu Lūsi, kurš ir 16 veikalu īpašnieks. Lai ievērotu jaunās prasības, viņam nāksies nomainīt katrā no tiem kases aparātu. Domājot par to, uzņēmējs šausmās saķer galvu. Izdevumi būšot tik milzīgi, ka nekādi nebūs iespējams izvairīties no produktu cenu paaugstināšanas.

„Pirmkārt, es nesaprotu – kāda tam jēga? Neeksistē tāda sistēma, kuru nebūtu iespējams uzlauzt.  Tad kāpēc mums ir jātērē tik daudz naudas? Izdevumi būs gigantiski. Un jāsaprot, ka mazajiem uzņēmumiem tas nebūs pa spēkam.  Man nāksies celt cenas precēm. Tas ir vienīgais veids, kā vismaz kaut kā kompensēt izdevumus”, — komentē Lūsis.

70 miljoni eiro — šāda summa būs jāiztērē tirgotājiem, lai nomainītu visus kases aparātus. Tā aprēķinājusi Latvijas Tirgotāju asociācija. Un šie septiņdesmit miljoni eiro, bez šaubām, tiks izvilkti no Latvijas iedzīvotāju kabatām. Katrs pircējs samaksās vidēji 35 eiro.

„Valsts, protams, šos izdevumus nekompensēs. Šo naudu mums vajadzēs nopelnīt. Bet apgrozījums buksē, ienākumi ar katru gadu samazinās”, — skaidro asociācijas pārstāvis Henriks Danusēvičs.

Savukārt VID ir neizpratnē, no kurienes tirgotāji rāvuši tādus milzīgus ciparus. Lielākajai daļai jau tagad esot samērā mūsdienīgi kases aparāti, kurus pavisam vienkārši varot aprīkot ar fiskālo bloku. Un tas izmaksāšot ne vairāk kā 70 eiro.  Tirdzniecības vietās, kurās kases aparāti ir pavisam novecojuši, jauna iegādei nāksies iztērēt vien 250 eiro. Kases sistēma ir dārga — tā maksā vairāk nekā 1000 eiro. Taču tā ir nepieciešama tikai nelielam skaitam uzņēmēju.

Tomēr tirgotāji neizpratnē rausta plecus — kāpēc viņiem būtu jāmaksā tik liela nauda, ja pēc kāda laika arī šos jaunos kases aparātus nāksies nomainīt pret citiem? Finanšu ministrija jau tagad gatavo noteikumus trešās paaudzes kases aparātu ieviešanai. Lielajiem tirgotājiem prasības izpilde ir atlikta uz trim gadiem.  Kāpēc ne mazajiem uzņēmumiem?

„Sistēma, kas šobrīd tiek ieviesta, izstrādāta pirms četriem gadiem. Šobrīd visiem lietotājiem ir skaidrs, ka tā jau ir novecojusi. Bez tam, jaunā sistēma, kuru plāno ieviest VID, ir bāzēta uz tiešo čeku reģistrāciju pirkumu kopējā datu bāzē internetā. Tāpēc lielajiem tirdzniecības tīkliem ieviešana atlikta uz trim gadiem, lai viņi varētu izvairīties no šī lieko un nevajadzīgo tēriņu etapa. Viņi varēs uzreiz pāriet uz jaunās paaudzes pārdošanas uzskaites sistēmu bez papildu izmaksām. Bet visiem pārējiem nāksies izdot lielu naudu un kompensēt jauninājumu ieviešanu uz pircēju rēķina”, raidījumam stāsta Danusēvičs.

Tirgotāji uzsver, ka krāpšanās ar čekiem nenotiek tik milzīgos apjomos, lai tāpēc būtu nepieciešams pakļaut tādiem tēriņiem visu nozari. Pērn konstatēti tikai astoņpadsmit tādu gadījumu. Tāpēc asociācija apņēmusies jau tuvākajā laikā uzsākt parakstu vākšanas kampaņu pret šo reformu. Tirgotāji aicinās akcijai pievienoties arī pircējus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: Latvijas Radio-4

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Aija
Aija

Ha- ha. Krāpšanās notiek milzīgos apmēros. Visi jau aizmirsuši Gan Bei? Tas pats notika Gerkens impērijā neskaitāmus gadus, nešaubos, ka arī citviet.

Jonas
Jonas

Būtu jāpapēta, kas būs kases aparātu piegādātāji. Droši vien, ka varēs tos ņemt tikai no nedaudzām firmām, kas noteikti kādam labam cilvēkam pieder. Tāpat kā bija ar PVN biežo mainīšanu – 18-20-22-21. Viena kases aparāta pārprogrammēšana katru reizi izmaksāja ap Ls200. Un tādu kases aparātu pa visu valsti n-tie tūkstoši. Tad var parēķināt kādu piķi šie labie cilvēki ķipa nopelna.

bet
bet

Parspilet tak nevajag. :) Max 30,- ne 200,- Ls.