“Vienotība” cer izkļūt no auzām, saucot palīgā citas partijas

Vienotība

Partijas “Vienotība” dome sestdien vienbalsīgi apstiprināja jaunu vērtību deklarāciju un lēma par jaunas politiskās apvienības izveidi.

“Mēs braucam auzās!” Ar šādu “Vienotības” domes priekšsēdētāja Krišjāņa Kariņa saucienu tika atklāta partijas domes sēde Ķīpsalas konferenču centrā “Ostas skati”. “Braukšanu auzās” Kariņš pirmkārt attiecināja pats uz savu partiju, kuru pamet arvien vairāk biedru un pat veselas nodaļas.

“Tā problēma ir tā, ka mēs neesam pietiekami skaidri pauduši, kādas vērtības mēs pārstāvam. Politikā ienākuši pārāk daudz cilvēku, kas domā tikai par sevi nevis vērtībām,” teica Kariņš. Viņš uzsvēra, ka “Vienotība” pieļāvusi muļķīgu kļūdu, uzņemot savās rindās biedrus, kuri domā tikai par savu interešu apmierināšanu nevis kopīgo vērtību aizstāvēšanu. Tas novedis partiju krīzes situācijā.

Tieši tādēļ arī tika organizēta šī “vienotībnieku” sanākšana – lai izvērtētu partijas līdera Arvila Ašeradena piedāvājumu “izkļūšanai no auzām”, pieļauto kļūdu labošanai, partijas atjaunošanai un startam rudenī gaidāmajās Saeimas vēlēšanās. Ašeradena piedāvājums sastāv no diviem etapiem – pirmkārt, partijas domnieku izvērtēšanai tika piedāvāta jauna, jau kārtējā, “Vienotības” vērtību deklarācija. Savukārt otrais etaps būs jaunas politiskas apvienības veidošana uz šīs deklarācijas bāzes.

Jaunā vērtību deklarācija nosaka, ka “Vienotība” ir patriotiska, globāliem izaicinājumiem atvērta partija, kura vēlas veidot Latviju par nacionālu, eiropeisku un demokrātisku valsti. Kā galvenās vērtības minēts: cilvēks (ikvienam jābūt iespējai brīvi, radoši un veiksmīgi piepildīt savus dzīves mērķus), patriotisms (nacionāla un globāli konkurētspējīga valsts), uzņēmīgums (uzņēmējdarbību atbalstoša vide, kvalitatīva izglītība, godīga konkurence), moderns latviskums (nacionālās identitātes saglabāšana tiecoties uz Eiropu un globālu konkurētspēju nevis dzīvojot “kā noslēgtam etnogrāfiskajam muzejam”) un taisnīgums (neatkarīgas tiesas, likuma vara, atbildīga un profesionāla valsts pārvalde).

Īsumā šis dokuments zīmē “Vienotību” kā labēji centrisku un liberālu partiju, mazdrusciņ pieķerot klāt arī nacionālu uzstādījumu. “Vienotības” dome ar nelieliem redakcionāliem precizējumiem šo dokumentu vienbalsīgi atbalstīja.

Deklarācija vēl atradās tikai tapšanas stadijā, kad “Vienotības” valdes priekšsēdētājs Ašeradens jau sācis sarunas ar citiem politiskajiem spēkiem, lai uz šī dokumenta pamata veidotu jaunu politisko apvienību. Pagaidām šādai iecerei piekrituši pašreizēji “Vienotības” reģionāli partneri – “Valmierai un Vidzemei”, “Kuldīgas novadam” un “Tukuma pilsētai un novadam”. Sēdes starplaikā Ašeradens informēja, ka sarunas vēl plānotas ar Venta Armanda Kraukļa vadīto Vidzemes partiju, Jāņa Lāčplēša vadīto Latgales partiju, kā arī “Latvijas Attīstībai” un “Kustību Par”. Iespējams varētu parādīties arī vēl kādi domubiedri. Konsultācijas esot notikušas arī ar Jauno konservatīvo partiju un Latvijas Reģionu apvienību, bet tās izvēlējušas startēt atsevišķi. Galīgais jaunās politiskās apvienības sastāvs, kā arī nosaukums un zīmols varētu tapt zināmi marta beigās.

Epitetu “brauc auzās” Kariņš veltīja ne tikai paša partijai, bet arī valstij kopumā. Kaut arī “Vienotība” darbojas valdošajā koalīcijā, sanākušie partijas biedri veltīja nesaudzīgu kritiku saviem valdības partneriem – galvenokārt Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS). Kariņš žēlojās, ka valsti vadot neizlēmīgs premjers un vāji ministri, tādēļ lēmumus pieņemot un reformas virzot nevis politiķi bet gan ierēdņi. Īpaši viņš uzsvēra Finanšu ministrijas un Veselības ministrijas neveiksmes.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar