Vai nākamais prezidents arī dalīs ordeņus savējiem un garāmgājējiem?

Bijušais Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš un Valsts prezidents Egils Levits

Elita Veidemane, Neatkarīgā

“Nav īstais brīdis eksperimentiem ar koalīciju,” teic Uldis Pīlēns, Valsts prezidenta amata kandidāts, skaidrodams savu pārliecību par to, ka pēc prezidenta ievēlēšanas nevajadzētu veidot citu koalīciju. To viņš uzsver “Neatkarīgās” raidījumā, kurā piedalās visi trīs prezidenta amata kandidāti un kā eksperts – bijušais Valsts prezidenta kancelejas šefs Mārtiņš Bondars (Vairas Vīķes-Freibergas laiki). “Prezidenta dēļ koalīcija sastrīdas? Tas nav nopietni,” Pīlēns pabeidz domu.

Visticamāk, neviens negrasās strīdēties, jo lielos vilcienos un tvērienos viss jau ir sarunāts. Jautājums ir tikai par to, kurš politiskais spēks savā pusē ir dabūjis “zaļzemniekus” un kas šim spēkam ir piesolīts par iespējamo atbalstu vienam vai otram prezidenta amata kandidātam. Solītāju lomā šobrīd ir “Jaunā vienotība” un “Apvienotais saraksts” (AS). Un, protams, Uldim Pīlēnam negribētos eksperimentēt ar koalīciju: ja notiks eksperimenti, AS pavisam viegli var izkrist no aptveres.

Ievērojiet, visas kaut cik inteliģentās sarunas par prezidenta amata kandidātiem notiek tikai par diviem cilvēkiem – par Edgaru Rinkēviču un Uldi Pīlēnu. Kaut arī Elīna Pinto izrāda atzīstamu erudīciju valstiskās un individuālās drošības, ekonomikas un investīciju jautājumos, viņu gandrīz neviens neredz kā prezidenta amata kandidāti: viņas aktivitātes, braukājot pa Latviju un piedaloties pasākumos, visticamāk, ir “veltītas” nākamā gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kurās viņa startēs jau kā pazīstama kandidāte. No kuras partijas? Tas ir atklāts jautājums. Jo startēt no “progresīvistiem” – tas nav nopietni, kā teiktu Pīlēns.

Protams, neviens no kandidātiem neatklāj politiskā tirgus aizkulises, vien mēģina pārliecināt skatītājus, ka tāds tirgus neeksistē. Bet šī atturība skatītājus nepārliecina, un tirgus ir vieta, kur var kaut ko izdevīgi iemainīt, ne tikai nopirkt vai pārdot.

Kaut arī prezidenta pilnvaras nav diez ko plašas un varenas, viņa rīcībā tomēr ir iespējas ietekmēt procesus. To, ko nedarīja (vai tieši otrādi – darīja) aizejošais Egils Levits, varētu darīt ikviens no atnākošajiem prezidentiem. Piemēram, Levits karsti atbalstīja partiju finansēšanas likumu, jo “partijas tiek finansētas visur”. Kāpēc? Lai oligarhi tās nefinansētu. Nu nav mums oligarhu. Ja būtu – tad gan jau viņi atrastu iespējas finansēt “savas” partijas par spīti visiem likumiem. Bet ne jau par to runa: cilvēkiem nav nekāda prieka finansēt politpulciņus, kuri to tik vien zina kā bāzt roķeles nodokļu maksātāju kabatās.

Un kur tad vēl pagaidām esošā prezidenta nekritiskā attieksme pret valsts budžeta parakstīšanu – tā vietā, lai to atsviestu atpakaļ Saeimai, sak, pārstrādājiet! Vai arī pilnīgi neizprotama valsts augstāko apbalvojumu dalīšana garāmgājējiem un “pareizo” pīlīšu pūtējiem. Vai arī – prezidenta medaļu piešķiršana no politisko ratu pakaļas izkritušajiem, jo viņi, raugi, ir “sadarbojušies”. Nez, ar ko?

Nākamais prezidents varētu pievērsties būtiskām valsts problēmām, piemēram, rosināt diskusiju par investīcijām cilvēkos – kā minēja Elīna Pinto, – investēt veselībā, izglītībā, jaunradē. Ir jau, protams, skaisti atklāt ceļa zīmes lībiešu valodā vai parakstīt vēsturisko zemju likumu, taču – varbūt tomēr ir svarīgākas problēmas mūsu valstī?

No nākamā prezidenta gribētos sagaidīt skaidru vēstījumu par Latvijas latviskumu. Edgars Rinkēvičs ironiski izteicās, ka tagad nav tas laiks, lai izteiktos “dzīvosim draudzīgi” un “viss nav tik viennozīmīgi”. Ja kādam ir pretenzijas pret Latviju un pret sabiedrības centieniem veidot mūsu valsti latvisku, ja kāds vēlas šeit redzēt Krieviju, tad – lai ceļš kā galdauts, dodieties uz to valsti, kas atbilst jūsu ideāliem.

Šo domu atmiekšķēja Mārtiņš Bondars, runča Leopolda balsī tomēr aicinādams visus dzīvot draudzīgi un domāt pozitīvi: nav ko te, kā mēdz teikt, dzīvot pagātnē! Lai vēsture paliek vēsturei, dzīvosim nākotnei! – tāda bija biedra Bondara doma. Jā, kāpēc gan ne? Tikai jāatceras tas viedais teiciens: kurš pagātni pieminēs, tam aci izdauzīšu, bet kurš pagātni aizmirsīs – tam abas. Tas jāatceras tiem, kuri 31. maijā balsos par savu prezidentu.

Avots: Neatkarīgā

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


13
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Vai tā bija labāk?
Vai tā bija labāk?

Vaira, ienākot amatā, tūlīt piešķīra visaugstāko ordeni sev un vīram.

Lezbiete
Lezbiete

Viņš ordeņs man nedeva, pat prezervatīvu noskauda.

Sise
Sise

bet kā savādāk? KNABis to neatzīst par politiskās ietekmes veidu un kukuli- tā ka var jau rindā stāties alkatības nomocītie dakteriši un sabiedrisko mediju figuranti, iztapoņas un roklaizās un kas par fotosesijām!

Lapsu mednieks
Lapsu mednieks

Atceroties kā visi prezidenti kopš 1991. gada dalīja ordeņus veciem komūnistiem un paši sev (Vīķe-Freiberga), tad Levitu labāk liksim mierā. Īpaši tādēļ, ka Kremlis viņu ienīst.

Dirty money
Dirty money

Kuram vel vajag to triszvaigznu metala gabalu? Kurs vel grib but viena kompanija ar atkarigo Kaiminu un vel baru nevienam nepazistamu garamgajeju? Tpo apbalvojumu vertiba ir nokritusies lidz diplomu papira vertibai. Daliet tik vel vairak!

Gan jau būs tā
Gan jau būs tā

Katram kurš iznāk no skapja pa ordenim?

Haha
Haha

No tā jau nekas nemainās, tāpat vien sanāk, gan savējiem gan garāmgājējiem (pāri gājējiem)

Brūnā tumsa
Brūnā tumsa

Ordeņus jau var spraust gan priekšā gan *akaļā.

Ušakovs
Ušakovs

Atbalstu tavu dupsīgo domu.

Čudars (Brīnumdaris)
Čudars (Brīnumdaris)

Valsts vērtīgākos uzņēmumus smerdeļu bariņš grib izpārdot kā lētas maukas. Bet visi tēlo, ka tā nav. He he

Lielrīgas Psihoneiroloģiskā slimnīca
Lielrīgas Psihoneiroloģiskā slimnīca

Bondars – eksperts.

Pateicīgā latvāņu tauta
Pateicīgā latvāņu tauta

Latvijas Ceļš pret Tautas Partiju. Tālu esam tikuši pa 30 gadiem. Nu, nekas. Vēl 10 gadi pa tuksnesi. Un tad Baltkrievijā iekšā

latvietis
latvietis

Kam tu gribi “pateikties” — saviem boļševiku/krievnacistu masu slepkavām?