Politiķu algu pieaugumam nākamā gada budžetā atvēlēti trīs miljoni eiro

2023. gada valsts budžets plānots ar deficītu 3,3% apmērā no IKP. Finanšu ministrs Jānis Reirs to dēvē par tehnisko budžetu, jo aizejošā valdība nekādas jaunas iniciatīvas tajā neesot iekļāvusi. Tomēr pērn pieņemtās atlīdzības reformas rezultātā budžeta izdevumos papildu aptuveni trīs miljoni eiro novirzīti algu celšanai politiskajiem amatiem. Savukārt ierēdņu algām naudas trūkst, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

No nākamā gada premjera alga pieaugs par 52%, bet pārējiem ministriem – par 42%, savukārt Saeimas priekšsēdētājam pat par 75%.

Tikmēr ministriju ierēdņu algām, kuru celšana bija atlīdzības reformas galvenais mērķis, budžetā nauda nav iedalīta.

Ar atlīdzības reformu cer piesaistīt darbiniekus valsts pārvaldē

Valsts pārvaldē trūkst labu speciālistu, ir liela kadru mainība, labākie aiziet pēc lielākas algas uz privāto sektoru, atzīst Valsts kanceleja. Tāpēc valdība un Saeima pagājušajā gadā pieņēma atlīdzības reformu. Tā stājās spēkā pirms trim mēnešiem un deva tiesības iestādēm celt algas.

Piemēram, zemākajiem amatiem alga šogad drīkst būt robežās no 543 līdz 799 eiro, savukārt augstākajā līmenī, kas atbilst iestāžu vadītājiem, alga drīkst būt robežās no 3898 līdz 6403 eiro.

Ministrijām uzdots piecu gadu laikā obligāti sasniegt vismaz minimālo slieksni katrā amatu līmenī. Taču nauda algu celšanai piešķirta nav. Ministrijām tā jārod pašām, piemēram, likvidējot vakances vai kādu atlaižot.

“Iestādes katra rēķina savu atlīdzības budžetu, cik viņš viņiem liels ir budžetā paredzēts. Un viņi skatās, kā viņi var manevrēt ar šiem izdevumiem,” skaidro Valsts kancelejas konsultante un atlīdzības politikas grupas vadītāja Laila Ruškāne.

Raidījuma ievāktā informācija no ministrijām liecina, ka atsevišķos gadījumos nauda ierēdņu algu celšanai atradusies. Piemēram, Aizsardzības ministrijā kopš reformas algas augušas vidēji par 25%. Izglītības un zinātnes ministrijā – par nepilniem 15%.

Pārējās ministrijās situācija nav tik mainīga. Vai nu kopējā nauda atlīdzībai pieaugusi par dažiem procentiem, kas ļauj algu paaugstināt nelielai daļai darbinieku, vai arī darba samaksa pieaugusi nav – tikai regulārās piemaksas iekļautas mēnešalgā.

Finanšu ministrijā visu līmeņu darbiniekiem algas jau tagad sasniedzot attiecīgā amata minimālo algas slieksni, savukārt Kultūras ministrijā minimālo slieksni sasniedz tikai trešdaļa darbinieku. Tikmēr Labklājības ministrijā amatalgas ir mazākas nekā amatam atbilstošais minimālais apjoms pusei darbinieku.

No likumā ieteiktā minimuma atpaliek arī algas gandrīz visās Labklājības ministrijas iestādēs. Pārdalīt naudu atlīdzībai nevar, skaidro ministrijas valsts sekretāra vietniece Aija Grīnberga:

“Nav jau to pozīciju, no kā pārdalīt, jo mēs zinām, ka energoresursu [cenas] aug. Mūsu nozarē arī nav tādu pozīciju, ko mēs varētu, teiksim, nedarīt, jo mūsu nozarē pārsvarā tas lielākais finansējums, kas ir, tas ir uz dažādiem pakalpojumiem kā pabalstu izmaksas.”

Trūkst naudas ierēdņu algu celšanai, tomēr politiķiem tā jau iedalīta

Ministrijas kopumā gan savu, gan iestāžu algu pieaugumam nākamā gada valsts budžetā pieprasījušas virs 200 miljoniem eiro, norāda Finanšu ministrijā. Tas vairāk nekā divas reizes pārsniedz budžeta iespējas jeb tā saukto fiskālo telpu. Vai kādam naudu piešķirt, lems jaunā valdība un Saeima. Savukārt pavisam cita situācija ir ar politiskajiem amatiem, kuriem reforma arī cels algas, lai saglabātu hierarhiju.

Piemēram, tā kā ministrs ir augstāks amats nekā jebkurš ierēdņa amats, reforma nosaka, ka ministra algai jābūt lielākai par maksimālo slieksni, ko teorētiski drīkstētu maksāt ierēdnim, kaut vai praksē neviens ierēdnis šādu algu nesaņem.

Aatšķirībā no ierēdņiem, politiskajiem amatiem algu pieaugumam nauda jau ierēķināta nākamā gada valsts budžeta bāzē. Kāpumu īpaši strauju padarīs arī tas, ka aprēķins piesaistīts vidējam algas kāpumam valstī.

Rezultātā nākamgad Valsts prezidents, premjers un Saeimas priekšsēdētājs saņems gandrīz astoņus tūkstošus eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas.

Visiem tas ir kāpums par vairākiem desmitiem procentu, salīdzinot ar šo gadu. Saeimas priekšsēdētājam pat par 75%, ņemot vērā, ka deputātu algas pēdējos gados ir iesaldētas.

Ministriem algas kāps no nepilniem pieciem tūkstošiem līdz septiņiem tūkstošiem eiro jeb par 42%. Deputātiem, ja vien Saeima atkal algas neiesaldēs, atlīdzība kāps no nepilniem trim līdz gandrīz četriem tūkstošiem eiro jeb par trešdaļu. Strauji algas kāps parlamentārajiem sekretāriem – par 63% jeb līdz 6256 eiro.

Algu pieaugums 2023. gadā (eiro):

  • Valsts prezidents no 6260 uz 7962 (+27%)
  • Saeimas priekšsēdētājs no 4565* uz 7962 (+75%)
  • Ministru prezidents no 5216 uz 7962 (+53%)
  • Saeimas deputāts 2963* uz 3981 (+34%)
  • Ministrs 4952 uz 7052 (+42%)
  • Parlamentārais sekretārs 3841 uz 6256 (+63%)

*Alga līdz 13. Saeimas beigām

Esošā valdība atbalsta augu pieaugumu 

Saeimas sabiedrisko attiecību nodaļa raidījumam atbildēja, ka nākamā gada budžetā deputātu algām paredzētā summa pieaugusi no 4 406 436 eiro līdz 6 482 055 eiro jeb par diviem miljoniem eiro, savukārt Valsts kancelejai ministru un premjera parlamentārā sekretāra algas kāpums izmaksās nepilnu pusmiljonu eiro.

Pieskaitot atlīdzības kāpumu pārējiem parlamentārajiem sekretāriem un Valsts prezidentam, sanāk, ka politisko amatu algu celšana nākamā gada budžetā izmaksās aptuveni trīs miljonus eiro.

Līdz ar politiskajiem amatiem jaunais likums paredz algas celt arī virknei citu amatpersonu, piemēram, prokuroriem, tiesnešiem un vairāku iestāžu vadītājiem. Pieskaitot tos, algu celšana nākamgad kopumā izmaksās aptuveni 11 miljonus eiro, norāda Finanšu ministrija. Uz jautājumu, vai esošajā situācijā to var atļauties, finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) vairākkārt atbildēja, ka lēmums pieņemts jau pērn, tādēļ tagad pieaugums esot tehnisks.

Algu kāpumu var koriģēt 14. Saeima

Gala lēmums par algu celšanu politiķiem būs jaunās Saeimas rokās, kura valdības apstiprināto budžetu varēs grozīt. Pieaugumu bremzēt vēlas Zaļo un zemnieku savienība, kas gan, visticamāk, būs opozīcijā. Politiskā spēka pārstāvis Viktors Valainis norāda: “Šādi pieaugumi absolūti neatbilst esošajai realitātei un mēs iestāsimies par šo pieaugumu būtiskiem samazinājumiem.”

Arī no “Apvienotā saraksta” ievēlētais deputāts Edgars Tavars uzskata, ka lēmumi par algu pieaugumu politiķiem būtu jāpārskata:

“Tas nešķiet taisnīgi. Es noteikti domāju, ka mums pie šī jautājuma būs kvalitatīvi jāatgriežas, vismaz uz krīzes laiku visnotaļ noteikti.”

Savukārt pozīciju pagaidām atteicās ieņemt “Nacionālās apvienības” vadītājs Raivis Dzintars: “Vai pašlaik pieņemtie lēmumi tiks kaut kā grozīti, nemāku teikt. Nav mums bijušu šādu lēmumu. Vispār līdz budžeta sarunām vēl ir jātiek, un pašlaik līdz ar to es neesmu pilnvarots nekādu viedokli paust.”

Ja gadījumā koalīcijas veidošana ievilksies un 14. Saeima līdz budžeta apstiprināšanai šogad netiks, algas politiķiem augs automātiski, jo tādā gadījumā valsts finansēšana balstīsies uz pērn apstiprināto budžeta ietvara likumu, kurā nauda algu celšanai jau iekļauta.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: LTV

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


9
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
kalašnikovs
kalašnikovs

Smadzeņu kropļiem un idiotiem nauda ir, pensiju palielināšanai naudas nav!

SALTS
SALTS

PRETĪGUMS,
ALKATĪGUMS,
NAFTALĪNS,
DEMAGOĢIJA,
SILE
CŪKA

prioritāte
prioritāte

Man tā liekas rijība.

Strādnieku arodbiedrība
Strādnieku arodbiedrība

Kapēc nevar palielināt algas skolotājiem, policistiem, mediķiem? Ko lai viņi ziemā dara?

divsejainais kariņš
divsejainais kariņš

Lai sūkā lāstekas

Jenotība
Jenotība

Bet viņi tak balsoja par Vienotību? Ziemā varēs sildīt doma ka vienotība savāca visvairāk balsis. Personīgi es pieļauju, ka liels procents balsu ir nozagtas.

progresīvie deģenerāti
progresīvie deģenerāti

Ļoti taisnīgi. Katram jāsaņem pēc nopelniem un atbildības, ko prasa ieņemamais amats.

levitkucins
levitkucins

Man pilnīgi pajāt. Lai plebeji mani uztur.

Miķelis
Miķelis

Ja nav ko teikt, turi muti!