Lietuvā sāk publiskot VDK aģentu ziņojumus

VDK

Lietuvas iedzīvotāju genocīda un pretošanās pētījumu centrs sācis publiskot bijušās PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu aģentūras ziņojumus, vēsta LA.lv.

Kā norādīts izplatītajā paziņojumā presei, šie ziņojumi izsmeļoši atspoguļo VDK aģentu darbību. “Tādu dokumentu Lietuvas Īpašajā arhīvā saglabājies diezgan daudz, un to publiskošana varētu sabiedrībai radīt pilnīgāku priekšstatu par VDK aģentu darbību,” teikts paziņojumā.

Aģentūras ziņojums ir ar aģenta roku rakstīts teksts par izpildītu VDK uzdevumu vai par informāciju, kas iegūta pēc viņa personiskās iniciatīvas. Šie ziņojumi tika parakstīti ar segvārdu, lai neatklātu aģenta identitāti.

Pirmām kārtām atklātībai tiks nodoti tie ziņojumi, kurus rakstījuši aģenti, kas darbojušies svarīgākajās lietuviešu trimdas organizācijās – Galvenajā Lietuvas atbrīvošanas komitejā, Pasaules lietuviešu kopienā, Amerikas lietuviešu padomē, Amerikas lietuviešu kopienā un organizācijā “Santara-Šviesa“.

Vēlāk paredzēts publiskot arī ziņojumus par zinātnisko un tehnisko spiegošanu, ar ko aģenti nodarbojušies stažēšanās laikā. Diezgan prāvu aģentūras ziņojumu daļu veido katoļu baznīcas vidē darbojušos slepeno līdzstrādnieku sniegtā informācija.

VDK darbība īpaši aktivizējusies pārbūves laikā, kad darbā iesaistīti arī agrāko gadu aģenti, lai uzraudzītu un ietekmētu jaunos procesus sabiedrībā, tostarp Lietuvas atmodas kustības – “Sajūža” – darbību.

Informāciju par VDK darbību Lietuvas Iedzīvotāju genocīda un pretošanās pētījumu centrs savā interneta vietnē “www.kgbveikla.lt” publisko kopš 2011.gada. Līdz šīm tur jau nodoti atklātībai vairāk nekā 5500 dokumentu.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
valentina zemberga
valentina zemberga

KO LATVIA GAIDA . VIENMER PA PRIEKSU IET LIETUVA IGAUNIJA UN ASTE VELKAS MATE LAVIJA JAUTAJUMS- VAI KUNGI, NAV KAUNS

Republika
Republika

Latvijā jau ir pa vēlu publicēt jebkādus “stukaču” sarakstus, pat Freiberga zināja teikt ka, no čekas maisiem svarīgāko cilvēku dati ir izņemti jau pašā sākumā. Latvijā tagad vienmēr var un varēs uz jebkuru pateikt ka viņš ir “stukačs”, tai skaitā uz visiem Latvijas prezidentiem, aizsardzības ministriem un NBS štāba komandieriem un ģenerāļiem.

Vilnis
Vilnis

Latvijā jau nav VDK ziņotāju ziņojumu? Mums ir tikai tā kartotēka.