Kariņa valdība noslēdz darbu ar dzimstības antirekordiem; latviešu tautai par ko pateikties nav

Aizejošā Krišjāņa Kariņa valdība atstāj aiz sevis nevis dziļu demogrāfisko bedri ar jau sataustāmu dibenu, bet velšanos līdz bedres dibenam vēl nezināmu laiku, digitālajā laikrakstā Neatkarīgā raksta Arnis Kluinis.

Centrālās statistikas pārvaldes vārdiem runājot, “turpina samazināties arī dzimušo skaits. Šogad pirmajos deviņos mēnešos reģistrēts 12 221 jaundzimušais, kas ir par 8,2% mazāk nekā 2021. gada attiecīgajā laika periodā. Turklāt jau astoņus mēnešus, sākot no šā gada februāra, katru mēnesi reģistrēts vismazākais dzimušo skaits attiecīgajā mēnesī pēdējā simtgadē. Tikai šā gada janvārī bija par pieciem jaundzimušajiem vairāk nekā 2021. gada janvārī, kad piedzima vismazāk bērnu pēdējos simts gados.”

Ak, tālais 1990. gads!

Aizejošā 2022. gada pirmie trīs ceturkšņi signalizē, ka Latvija iegājusi ilgstošā dzimstības samazinājuma periodā, kas varētu beigties tad, kad jaundzimušo skaits mēnesī svārstīsies ap vienu tūkstoti. Mazliet ilgākā laikā par 30 gadiem dzimstība Latvijā samazināsies trīskārtīgi attiecībā pret Latvijas Republika atjaunošanas brīdi.

Demogrāfijai ir citi ritmi nekā politikai. Ļoti maz ko par dzimstības izmaiņām Latvijā izteiktu tas, cik bērnu piedzima tieši 1990.gada 4. maijā, kad jaunievēlētā Latvijas PSR Augstākā Padome pieņēma deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”. Jaundzimušie jāskaita vismaz mēneša ilgumā un vairākus gadus pēc kārtas, lai iegūtu materiālu salīdzinājumiem. 1990. gada maijā piedzimušo 3470 bērnu bijis 2,5 reizes vairāk nekā šā gada maijā piedzimušo 1375 bērnu. Maz prieka no tā, ka 1990. gada septembrī piedzimušo 2949 bērnu izrādījās tikai divas reizes vairāk par 1427 jaundzimušajiem 2022. gada septembrī. Dzimstības samazinājuma ātruma dilšanu diemžēl diktēja strauja dzimstības samazināšanās jau 1990. gada garumā. Rezultātā 1990. gada un 2022. gada pēdējo mēnešu dzimstības samazinājums izskatās mazāk graujošs tikai tāpēc, ka dzimstības samazinājums reizēs vai procentos izsakāms pret zemāku salīdzinājuma bāzi.

Kā bērni kļūst par vecākiem

Tagadējo jaundzimušo kopskaitu un tā samazināšanos diktē divi faktori. Galvenais no tiem ir potenciālo vecāku skaita samazināšanās atbilstoši pirms gadiem trīsdesmit notikušajam dzimstības samazinājumam komplektā ar emigrācijas viļņiem. Rezultātā potenciālo vecāku Latvijā divreiz mazāk nekā ap 1990. gadu. Otrs faktors ir tas, ka atlikušajiem potenciālajiem vecākiem reāli piedzimst mazāk bērnu, nekā caurmērā piedzima pagājušā gadsimta 80. un 90. gadu mijā, kad latviešu tautai izdevās atgūt savu valstisko neatkarību. Potenciālo vecāku skaita samazināšanās uz pusi un mazāks skaits bērnu katram no atlikušajiem potenciālajiem vecākiem kopā varētu samazināt jaundzimušo skaitu trīs reizes pret valsts atjaunošanas laiku un uz laiku nostabilizēt jaundzimušo kopskaitu Latvijā ap 1000 bērniem mēnesī.

Uz tūkstoti nostabilizētais jaundzimušo skaits varētu saglabāties uz nākamajiem 20-30 gadiem līdz brīdim, kad ap šo laiku dzimušajiem nāksies stāties savu vecāku vietā, pašiem kļūstot par vecākiem. Kad potenciālo vecāku atkal būs kļuvis divreiz mazāk nekā pašlaik, tad jaundzimušo skaitam jāsarūk līdz 500 mēneši utt. Teorētiski Latvijas iedzīvotāji ar latviešiem priekšgalā varētu izdzīvot vēl vairākus dzimstības pussabrukšanas ciklus nepilnu simts gadu garumā līdz nullei tuvam dzimstības rādītājam. Ja to nāksies izteikt ar desmitiem jaundzimušo mēnesī, tad dzimstība atbildīs dzimtas vai harēma, bet ne tautas un valsts saglabāšanai.

Latvija nav vientuļa sala

Dzimstības līmeņa stabilizēšanos starp tās kritumiem ik pēc 20-30 gadiem iespējams solīt, atsaucoties uz demogrāfu teikto, ka caurmērā viens bērns uz diviem pieaugušajiem esot minimālais dzimstības līmenis. Lai tas kļūtu vēl zemāks, jāveic represijas ar vīriešu un sieviešu nošķiršanu u.tml.

Tomēr Latvija neatrodas uz neizsniedzamas salas, kur demogrāfiskie procesi ritētu savā nodabā. Jauno cilvēku un vispār darbaspēka deficīts no vienas puses un pasaules pārapdzīvotība no otras puses uzspiedīs imigrāciju neatkarīgi no tā, vai to gribēs, vai negribēs mazais un vecais Latvijas pamatiedzīvotāju kontingents. Šiem iedzīvotājiem juridiski pieder tiesības veidot valsts politiku ar Saeimas vēlēšanu mehānismu, taču demogrāfiskie rādītāji sniedz vienu no piemēriem, ka reālo dzīvi šis mehānisms neietekmē. Kopš šī mehānisma atkaliedarbināšanas 1990. gadā nav manīti tādi politiķi un to grupējumi partijās, kuri nesolītu valsts resursu izmantošanu dzimstības veicināšanai. Tādējādi vairāk nekā 30 gadus pie varas bijuši dzimstības veicināšanas solītāji, jo tikai tādi piedalījušies vēlēšanās un varēja tikt ievēlēti, taču dzimušo skaits samazinās.

Jo lielāka ticība, jo dziļāka vilšanās

Ir pamanāma saistība starp dzimstību un politiku kopumā, bet ne starp dzimstību un tiem pasākumiem, kas mērķēti speciāli uz dzimstības palielināšanu. Jaundzimušo skaita svārstības ir visai jūtīgs rādītājs sabiedrības kopējam noskaņojumam. Šis rādītājs derīgs salīdzinājumiem starp vienu un to pašu mēnesi dažādos gados, lai to neietekmētu dzimstības sezonālās svārstības, kas gada ciklā ļoti jūtamas.

Piemēram, iepriekšējais jaundzimušo skaita minimums septembrim tika sasniegts 1996. gadā ar 1493 jaundzimušajiem. Pēc tam tas 2007. gadā un 2008. gadā kaut mazliet pārsniedza 2000 jaundzimušo robežlīniju, atspoguļojot treknos gadus, nevis tikai valsts reālo un apsolīto atbalstu bērnu vecākiem. Pēc tam līdz tai pašai robežai ar 1927 jaundzimušajiem 2014. gada septembrī gandrīz aizsniedzās Valda Dombrovska “veiksmes stāsts” jau bez paša V. Dombrovska, jo daba nodalījusi ar vismaz deviņiem mēnešiem cilvēku lēmumu par bērna dzimšanu no šīs dzimšanas.

Pēc šī stāsta izskanēšanas sekoja dzimstības samazināšanās līdz 2018. gada 13. Saeimas vēlēšanu kampaņai, kas pārliecināja lielu daļu Latvijas sabiedrības par iespējām šeit plūdināt piena upes ķīseļa krastos, ja vien Saeimā tiks ievēlēti pareizie cilvēki. Šādā pārliecībā aizsāktā bērnu radīšana finalizējās pēc deviņiem mēnešiem, kad bērnu radītāji jau bija vīlušies jaunajā varā un sevī, ka atkal atdevuši varu aizdomīgiem cilvēkiem. Taču tad V. Dombrovska klons K. Kariņš noslēpa savu īsto seju ar kovidmasku. Viņa valdība deva cilvēkiem daudz brīva laika un maksāja pabalstus. Mājsēde izrādījās dzimumakta poza, bet tādā cilvēki nevar atrasties bez pārtraukuma. Jau norādītais deviņu mēnešu noilgums novietoja dzimstības pieauguma zigzagu starp 2021. gada vidu un šā gada sākumu. Mīnus 66 jaundzimušie šā gada septembrī pret iepriekšējo septembra minimumu 1996. gadā liecina, ka dzimstības samazinājums turpināsies.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: nra.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


19
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Lewic
Lewic

Aicināšu savu čomaku Kariņu par premjeru , lai turpina Latvijas nīcināšanu , viņam iepriekš labi izdevās !

Anna
Anna

Nedzemdēšu lielgabalu gaļu , iztiksiet bez maniem bērm obligātà dienestā !

Olga
Olga

Tu, es pieņemu, esi krieviete. Ukrainā tā vaņku gaļa šķīst uz visām pusēm.

īsumā
īsumā

Tas ir tavs pieņēmums. Par to kas tur Ukrainā patiesībā notiek, neviens šobrīd precīzi nevar zināt. Arī krievu pusē katru dienu parādās ļoti daudz video, kā ukraiņu un ārzemju brīvprātīgo gaļa šķīst, tas ka youtube, reddit, twitter cenzē krievu panākumus, tas nenozīmē ka ukraiņi uzvar. Pie tam daļa itkā ukraiņu video ir paņemti no krieviem. Viens sašauts tanks safilmēts no dažādiem leņķiem un tad ar nedēļas intervālu pasniedz kā vairākus krievu tankus. Daudz ko pasaka tas ka Ukrainā jau nez kurais mobilizācijas vilnis. Nevajag nemaz būt krievietei, latvietes arī negrib dzemdēt lielgabalu gaļu. Paprasi kura grib?

Olga
Olga

Pārkrievota latviete vai žīdiete ir tas pats kas krieviete.

ņau, ņau, ņau
ņau, ņau, ņau

Vai Puaro ir arī kāds pozitīvs ieteikums?

atmiņas
atmiņas

Interesanti kāds demogrāfijai sakars ar to vai citu valdību? Bērnudārzus galvaspilsētā jau panīdēja pasen, 90. beigās. Vai tik ne tie paši, kam tagad vārdss demogrāfija priekšā un pakaļā. Arī algas maksāt un kvalifikāciju celt paši varēja. Lauku pašvaldības ar to labi tiek galā. Un nekas, neviens nepiesauc premjeru, bet paši sakārto uz vietas.

Leo
Leo

Kariņa valdības laikă Latvija grimst , inflācija 20% , cilvēku dzīves ilgums samazinās , gandrīz miljons aizbraukuši , komunālie maksăjumi , elektrība – kosmosā , un šo psihopātu stums atkal par premjeru ?

skola
skola

Aizbrauca galvenokārt tādi, kas īsti nesaprata latviski rakstītu tekstu un labi nemācijās, vai arī nebija uzņēmīgi.

skolai
skolai

Tavam apgalvojumam ir arī kaut kādi oficiāli pierādījumi? Vai arī tas ir tikai teksts cik viss ir labi? No manas latviskās lauku pamatskolas tikai daži klasesbiedri palikuši LV, šobrīd skola pārtaisīta par pansionātu. Mums laukos nebija neviena nelatvieša. Meitenei darbavietā darba devējs labprāt ņem jauniešus, maksā minimumu, viņi nedaudz pastrādā, saprot ka te nekāda alga nebūs, aizbrauc prom, viņš zin ka vietā nāks citi – vismaz pagaidām, vēl kādu laiciņu. Un daļa darba devēju jau raud, ka vairs nav kas strādā, arī viņam agri vai vēlu tāds laiks pienāks.

skola2022
skola2022

Jā, protams. Tautas skaitīšanas dati. en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Latvia#/media/File:Population_of_latvia_22.jpg

skola2022
skola2022

un te no cita skatu punkta. Demogrāfiski atgriežamies laikā pirms simts gadiem
en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Latvia#/media/File:Ethnic_groups_in_Latvia.png

wrt
wrt

Lai dzemdē tie kas iebalsoja Vienotību un Kariņa Obligāto militāro dienestu. Man draudzene pateica ka viņa negrib lai viņas bērnu kāds iesauc armijā un sūta uz fronti, ka vai nu mēs pārceļamies uz citu valsti, vai arī šeit nekādu bērnu. Tā kā man te labs darbs, un esmu iekārtojies, un neesmu aizbraucis pēc 2009. gada krīzes kad beidzu studijas, bet darbu savā specialitātē bija grūti atrast, tad diez vai kaut kur vairs braukšu.

Uldis
Uldis

Kariņa elektorātam menopauze iestājusies jau sen, sen…

Var v;el vairāk
Var v;el vairāk

Kas te par kritiku domāta? Pilsoņi lielā vienpra’tība tik ļoti vēlas šo valdību, un kas par h jaunām iespējām vēl postošāku par šuplinsku atrast, un petravi’ca – vispār dimants un bezjēdzības etalons. Būs ar ko salīdzināt. Noteikti var izpostīt valstī vēl bvairāk un te vienmer gatavi darīt vēl vairāk tie pīlēnisti un vienmēr naskie uz vietu piesiles nacionāli

Mazohisms?
Mazohisms?

Bet tā tauta taču viņu ievēl atkal!

apjātā nācija
apjātā nācija

Nu, kā skatās. Par vienotību nobalsoja 173 tūkst. Vai 173 tūks. ir tauta? Aptuveni 10% no Latvijā dzīvojošajiem

antilatvietis levitkucins
antilatvietis levitkucins

Ļoti labi, tāds jau ir viens no marksisma mērķiem. Likvidēt nacionālas valstis. Līdz Latkrievijai vēl laiks paies, bet Baltkieviju drīz panāksim

Uldis
Uldis

Man NA ir viens jautājums – kā var atšķirt ukraiņkrievu no putinkrieva?