Ģenerālprokuratūra uzdevusi VDD izvērtēt deputāta Bikšes iespējamo aicinājumu uz terorismu

13.Saeimas deputāts Aigars Bikše (A/PAR)

Saeimas deputātam Aigaram Bikšem, visticamākais, nāksies skaidrot Valsts drošības dienestam, ka viņa publiskie izteikumi par Baltkrievijas hokeja komandas aizturēšanu ir uzskatāmi tikai par tukšu muldēšanu, kas nekādā gadījumā nav ņemama vērā, – tāda ir prognozējamā notikumu gaita pēc tam, kad Ģenerālprokuratūra ir uzdevusi Valsts drošības dienestam izvērtēt, vai šajos izteikumos nav saskatāms aicinājums uz terorismu.

Šā gada 24. maijā Saeimas deputāts A. Bikše savā sociālā tīkla  Facebook profilā veica šādu publisku ierakstu: „Man ir piedāvājums: Latvija aiztur visu Baltkrievijas hokeja komandu un atbrīvo uz Latvijas Baltkrievijas robežas apmaiņā pret visiem Baltkrievijas teroristiskā režīma politieslodzītajiem.”

Nākamajās dienās pēc šī ieraksta veikšanas A. Bikše ne tikai neatsauca šo paziņojumu, bet tieši otrādi, mēģināja dažādos veidos skaidrot savu publisko „piedāvājumu” – aizturēt Baltkrievijas hokeja komandu, tātad – varmācīgi laupīt brīvību ārvalsts pilsoņiem, saņemot tos kā ķīlniekus iespējamai apmaiņai, tātad – veikt terora aktu.

Krimināllikuma 79.6 pantā „Terorisma attaisnošana, aicinājums uz terorismu un terorisma draudi” par kriminālnoziegumu ir atzīta terorisma publiska slavināšana vai attaisnošana, vai publisks aicinājums uz terorismu, vai terorismu slavinoša, attaisnojoša vai uz terorismu aicinoša satura materiāla izplatīšana. Par jokošanu, muļķošanos vai mākslinieciskām akcijām (A. Bikše sevi uzskata par mākslinieku) Krimināllikumā šai sakarā nekas nav teikts.

Tā kā ir pilnīgi iespējams, ka Saeimas deputāta izteikumi ir kvalficējami kā publisks aicinājums uz terorismu, Valsts drošības dienestam (kādreizējai Drošības policijai) tagad nāksies veikt to pārbaudi. Savukārt pats A. Bikše savu “labo provokāciju” skaidro šādi:

“24. maijā savā Facebook profilā publicēju piedāvājumu izskatīt iespēju, ka Latvija aiztur visu Baltkrievijas hokeja komandu un atbrīvo uz Latvijas-Baltkrievijas robežas apmaiņā pret visiem Baltkrievijas teroristiskā režīma politieslodzītajiem.

Lasot daudzos niknos komentārus par savu vakardienas paziņojumu, gribu atgādināt, ka Latvija ir demokrātiska un starptautiskās tiesības respektējoša valsts, kurā šāds incidents nav iespējams.

Jā, protams, tā bija provokācija no manas puses, bet man kā deputātam ir atbildība pievērst sabiedrības uzmanību notiekošajam kaimiņvalstī. Un atcerēsimies, ka, neskatoties uz mūsu amatiem, pirmkārt – mēs visi esam cilvēki!

Kā iespējams bez emocijām noskatīties uz situāciju, kur tavā acu priekšā vara nežēlīgi salauž cilvēkus tikai par to, ka viņi norāda uz šīs varas pārkāpumiem un aicina sabiedrību vērsties pret tiem?

Mums ir šī brīnišķīgā privilēģija – brīvība. Mēs plānojam savu ikdienu paši, zinām, ko satiksim, kā noslēgsim dienu. Baltkrievu žurnālistam un daudziem citiem, kuri izlēmuši iebilst valdošajai varai, šādas iespējas nav.

Man šķiet svarīgi rosināt sarunu par to, kā atrast jaunus nestandarta veidus, kas atbilst starptautiskajām tiesībām un ir arī reāls atbalsts tiem baltkrieviem, kuri dzīvo ilgstošo un nežēlīgo represiju apspiesti, bailēs par sevi un savām ģimenēm.

Es vēlos rosināt diskusiju par iespēju rāmi, kura ietvaros demokrātiskā sabiedrība vēršas pret varu, kura veic lidmašīnas nolaupīšanu, sistemātiski un nežēlīgi izrēķinās ar opozīciju un neuzklausa nekādus iebildumus.

Mans priekšlikums ir neprātīgs, bet tas ir jāvērtē kontekstā ar neprātīgo rīcību no Baltkrievijas diktatora puses.

Vai ar prātīgu, starptautiski atbildīgu rīcību var apturēt zvērības, ar kurām diktators vēršas pret saviem oponentiem un tagad arī pret starptautisko sabiedrību? Tie būs jautājumi, kuri mums ir jāuzdod arī turpmāk, saskaroties ar absolūtu ignoranci no Baltkrievijas diktatora puses.

Atvainojos tiem hokejistiem, kas ir aizskarti vai samulsuši par šo ierosinājumu, arī tiem baltkrievu hokeja izlases līdzjutējiem, kuri, nezinot Latvijas demokrātiskās tradīcijas un likumus, uztvēra manu piedāvājumu kā apdraudējumu savai komandai!

Ironiski, ka baltkrievu hokejisti šobrīd atrodas daudz drošākā valstī, salīdzinot ar to, kur viņi dosies pēc čempionāta.

Baltkrievijas hokeja komanda, protams, nav vainīga. Droši vien tie iznīcinātāju vadītāji, kas piespieda “Ryanair” lidmašīnu nosēsties, arī nav vainīgi.

Tie drošības dienesta darbinieki, kas veica diversiju lidmašīnā, arī darīja savu darbu. Un tie, kas sit Baltkrievijas pilsētu ielās opozicionārus un tagad pratina Romānu Protaseviču, arī!

Vainīga ir opozīcija, žurnālists un tagad Bikše! Sakiet, kā lai salauž to milzīgo nevainīgo ļaužu apli, kas stāv un nosargā diktatoru no aiziešanas pensijā?

Eiropas Savienības valstis ievēro starptautiskās normas un saistības, toties uz baltkrievu diktatoru šādi noteikumi neattiecas.

Viņš atļaujas viltot vēlēšanas, nežēlīgi apspiest opozīciju, tagad arī nolaupīt starptautisku lidmašīnu un apcietināt opozicionāru, kurš atradās Eiropas Savienības juridiskajā telpā.

Diktatoram vispār nav vajadzīgas attiecības ar Rietumiem – galvenais, lai baltkrievu cilvēks no viņa baidītos un nekur nejustos drošs un pasargāts.

Savukārt, viņa lielajam draugam ir izdevīgi, ka Eiropā ir vēl kāds trakāks diktators par viņu pašu, jo Krievijā notiekošais uz Baltkrievijas fona jau sāk izskatīties kā kautiņš bērnudārzā.

Šobrīd cilvēks, kurš domāja, ka ir pasargāts, atrodoties Eiropas Savienībā, ir nolaupīts, un mēs nevaram īsti ietekmēt šo situāciju. Viņš uzticējās Eiropas Savienībai, un Eiropas Savienība viņu nespēja aizsargāt.

Mēs tagad apspriežam, vai “dulais” deputāts drīkstēja kaut ko tādu atļauties, vai Austrumu propagandas kanāli ar šo ziņu nediskreditēs Rietumu demokrātiju?

Realitāte šobrīd ir tāda, ka starptautiskajai sabiedrībai un Eiropas Savienībai nav sviru, kas iedarbotos uz Baltkrievijas diktatoru – žurnālistam Romānam Protasevičam draud nāvessods. Un, lūk, tas, manuprāt, tiešām ir briesmīgi!”

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: Pietiek

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


5
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Čangals
Čangals

Vispirms večukam vajag psihiatra konsultāciju , vai nav vecuma demence , pēc tādiem pretvalstiskiem izteikumiem .

Vāciets
Vāciets

Vai Tvaika ielā nav vairs vietas?

jibiorio
jibiorio

Deputāta mandātu iedeva, prātu iedot aizmirsa…

Raimonds Roberts Akmens-Alksnis
Raimonds Roberts Akmens-Alksnis

Godātie Saeimnieki un Cienītās Saeimnieces. Balti un māsas! Latvijas tauta neatzina okupācijas režīmus, pretojās tiem un atguva brīvību, 1990.gada 4.maijā atjaunojot valstisko neatkarību uz valsts nepārtrauktības pamata. Latvijas Tauta neatzina nacionālās simbolikas nomaiņu un dalību ES, kurā iestājās ar 48% balsstiesīgo atbalstu. Valstiskā neatkarība uz Valsts nepārtrauktības pamata nav atjaunojama, Kārlim Ulmanim vai citu valstu izpildvarām, 1922. gada 15. februāra kopsēdē pieņemto Latvijas Republikas Satversmes oriģinālu – iznīcinot. Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai un bez Tautas nobalsošanas Valsts Pamatlikumu pieņemt, grozīt nedrīkst. Saeimas 13. sasaukšanā par Jauno vienotību balsi ir atdevuši 3,65% balsstiesīgo vēlētāju, kas neatbilst 5% robežvērtībai.… lasīt vēl »

Arvien jautrāk
Arvien jautrāk

Attīstībai/Par terorismu!