Bondars: Vai man ir jāpierāda, ka es neesmu cūka?

“Ja Švecova uzrakstītu, ka viņai ir aizdomas, ka es esmu cūka, vai man būtu jāpierāda, ka neesmu? Man ir līdzīga DNS kā cūkai, esmu dzimis cūkas gadā!” otrdien, 6.augstā, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē klātesošajiem retoriski vaicāja Mārtiņš Bondars (AP).

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vairākums otrdien lēma neierosināt Saeimas deputāta ētikas kodeksa pārkāpuma lietu saistībā ar deputātes Ļubovas Švecovas (S) iesniegumu par parlamentārieša Mārtiņa Bondara (AP) rīcības ētiskumu, veicot 280 000 USD dāvinājumu sievai un rīcību Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītāja amatā.

Komisijas locekļi, kuri balsoja pret lietas ierosināšanu, norādīja, ka Švecovas iesniegumā neesot faktu, kas apliecinātu ētikas kodeksa pārkāpumus, un uzsvēra, ka iesniegumā minētās publikācijas medijos nekalpo par apstiprinājumu pieņēmumam, ka Bondars deputāta amatā būtu rīkojies neētiski.

Komisijas priekšsēdētāja Janīna Kursīte-Pakule (VL-TB/LNNK) norādīja, ka Švecovas iesniegumā minētie apgalvojumi ir jāvērtē tiesībsargājošajām institūcijām nevis Saeimas ētikas komisijai.

Švecova uzsvēra, ka faktus par noziedzīgām rīcībām viņa deputātiem varēs parādīt vien tad, kad viņas sniegto informāciju izvērtēs tiesībsargājošās iestādes, kur deputāte vērsusies līdztekus komisijai.

Deputāts Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK) pauda, ka viņš nespēj saskatīt Bondara kā Saeimas deputāta ētikas pārkāpumus attiecībā uz iesniegumā minētajiem apgalvojumiem, jo tie notikuši 2012. un 2013.gadā, kad Saeimas sastāvā bija citi politiķi.

“Šim iesniegumam ir vairāk politiski motīvi, politiska reklamēšanās, bet nav saskatāmi pēc būtības pārkāpumi. Rosinu neturpināt skatīt šo lietu,” sacīja Dzintars.

Bondars atzina, ka Švecovas iesniegums esot “pārvilcis svītru” līdz šim gūtajam viedoklim par kolēģi. “Švecovas iesniegums ir indīgs, maldinošs un aizvainojošs. Tas, kā mēs konkurējam savā starpā, atkarīgs no mums pašiem. [..] Nesaprotu kolēģes aizvainojošo daļu attiecībā pret Ievu Bondari. Viņa vairāk nekā desmit gadus akadēmiski mācījusies, daudz praktizējusi, katru dienu glezno. Teikt, ka nepieciešams Mārtiņš Bondars, lai pārdotu viņas mākslu? Viņš pilnīgi nav nepieciešams. Man ir aizdomas par Ļubovas kundzi, bet nav vērts kultivēt naidu, negācijas un aizvainojumus,” komisijas sēdē sacīja deputāts.

Komisijas priekšsēdētājas biedrs Vitālijs Orlovs (S) gan akcentēja, ka šī komisijas sēde esot laba iespēja Bondaram atspēkot Švecovas iesniegumā minētos argumentus. “Jums ir iespēja pateikt, ka kāds no pantiem ir maldinošs,” teica Orlovs.

“Jūs mediķis esat. Ja Švecova uzrakstītu, ka viņai ir aizdomas, ka es esmu cūka, vai man būtu jāpierāda, ka neesmu? Man ir līdzīga DNS kā cūkai, esmu dzimis cūkas gadā!” sekojot Orlova aicinājumam, uzsvēra Bondars.

Bondars gan norādīja, ka jautājis savai sievai, vai viņas gleznas ir iegādājies mākslas kolekcionārs Jānis Zuzāns, uz ko saņēmis noraidošu atbildi.

Deputāts Ilmārs Dūrītis (AP) atgādināja, ka komisijas pienākums ir deputātu ētikas kodeksa pārkāpumu izskatīšana. “Vai tad, ja kāds tiek apmelots, viņam sevi par katru cenu arī publiski ir jāattaisno? Katram ir tiesības vērsties tiesībsargājošās institūcijās,” pauda Dūrītis.

Iepazīstoties ar Švecovas iesniegumu, Dūrītis guvis pārliecību, ka iesniegumā minētos faktus nevar attiecināt uz Ētikas kodeksu. “Lai varētu turpināt šīs lietas skatīšanu, mums nepieciešami konkrēti pierādījumi, kas būtu pievienoti iesniegumam. Uzskatu, ka šis jautājums nav tālāk skatāms,” rezumēja Dūrītis.

Citās domās bija deputāts Artūrs Rubiks (S). “Ja mēs cīnāmies par to, ka deputātiem jābūt tīriem kā eņģeļiem, tad jautājuma skatīšana jāturpina, lai būtu salikti punkti uz i,” sacīja deputāts.

Švecova pauda pārliecību, ka sabiedrībai ir tiesības zināt, kas uztur Bondara ģimeni, kas pērk viņa sievas gleznas, jo Bondars nav parasts cilvēks, bet gan deputāts.

“Švecovas iesniegums ir pieņēmumi,” komisijas sēdes noslēgumā teica Kursīte-Pakule, uzsverot, ka, viņasprāt, iesniegumā nav piedāvāts neviens konkrēts pierādījums ne par Zuzānu, ne kādu citu apgalvojumu.

Desmit deputātiem balsojot pret, bet diviem balsojot par lietas ierosināšanu, komisija lēma neierosināt Bondara Saeimas deputāta ētikas kodeksa pārkāpuma lietu.

Kā ziņots, Švecova iesniegumā atsaucas uz laikraksta “Diena” publikāciju, kurā ir atsauce uz izdrukām no Valsts ieņēmumu dienesta Riska Analīzes sistēmas par Bondara sievas ienākumiem. Deputāte norāda – rakstā ir minēts, ka politiķis 2013. gadā dzīvesbiedrei uzdāvinājis 280 000 ASV dolāru (251 031 eiro pēc pašreizējā kursa). Švecova apgalvo, ka

pēc tam, kad pret Bondaru iesniegta prasība tiesā saistībā ar zaudējumu piedziņu pēc “Latvijas Krājbankas” pasludināšanas par maksātnespējīgu “ar augstu ticamību var pieņemt, ka Bondars, zinot par gaidāmo tiesvedību, un, lai izvairītos no saistību izpildes pret maksātnespējīgās bankas kreditoriem, uzdāvināja (pārveda) naudas līdzekļus savai sievai (..)”.

Politiķe uzskata, ka uzdāvinot sievai 280 000 dolārus, Bondars mēģinājis arī “izvairīties no atbildības par nodarītajiem zaudējumiem (..) “Latvijas Krājbankas” kreditoriem”.

Švecova savā iesniegumā arī norāda uz “Bondara pieņemtajiem lēmumiem piešķirt aizdevumus (..) čaulas uzņēmumiem”, esot AS “Latvijas Krājbanka” valdes priekšsēdētāja amatā. Tāpat Švecova salīdzinājusi dažādu pieejamo informāciju un secinājusi, ka

Bondara un viņa dzīvesbiedres “izdevumi būtiski pārsniedz uzrādītos ienākumus”.

Politiķe arī min kādu ar spēļu zāļu biznesu saistītu uzņēmēju, kas iegādājies Bondara dzīvesbiedres mākslas darbus. Švecova uzskata, ka

“var pieņemt, ka Bondars, izmantojot sievas gleznošanu kā noziedzīga nodarījuma piesegumu, ir ieguvis savā rīcībā nezināmas izcelsmes naudas līdzekļus lielā apmērā”.

Deputāte iesniegumā Ētikas komisijai apgalvo, ka Bondars kā Budžeta komisijas priekšsēdētājs “darīja visu iespējamo, lai noraidītu (..) priekšlikumu par spēļu zāļu darbības ierobežošanu, kas vistiešākajā veidā skar” ar spēļu zāļu biznesu saistītā uzņēmēja saimnieciskās intereses.

Švecova minētajā iesniegumā ir vēl sīkāk iezīmējusi savus apgalvojumus par Bondaru, lūdzot izvērtēt deputāta rīcības atbilstību Saeimas deputātu ētikas kodeksa vairākiem punktiem.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


4
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Madara
Madara

Kā cūkas varēja izlaupīt Krājbanku , nesaprotu !

Piekrītu
Piekrītu

Nav jāpierāda, lieks laika un resursu patēriņš.
Īlenu maisā nenoslēpsi.
Ar šito nu esam tikuši skaidrībā.
Virzamies tālāk.

why stay at home?
why stay at home?

apgalvoja ka audzē ķirbjus

tumša bilde
tumša bilde

gribu darbus izstādē aplūkot ,atsauksmju grāmatu pašķirstīt…