Ašeradens aicinājis drošības iestādes veikt pārbaudes par VID IT sistēmu drošību

Arvils Ašeradens
Finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV)

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) aicinājis drošības iestādes veikt pārbaudes par iespējamu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmu ārējo ietekmējamību, informē ministra padomniece Kristīne Mennika.

“Pēdējās dienās sociālajos medijos ir izskanējusi informācija, ka VID IT sistēmas varētu būt ārēji ietekmējamas. Ņemot vērā, ka tā ir valsts kritiskā infrastruktūra, kas ietekmē visu Latvijas uzņēmēju un indivīdu ekonomisko darbību, nav pieļaujama tās iespējamā kompromitēšana,” uzskata Ašeradens.

Reaģējot uz to, finanšu ministrs ir sazinājies ar valsts drošības iestāžu vadītājiem un aicinājis veikt visas nepieciešamās pārbaudes, informēja Mennika.

Žurnāla “Forbes Latvija” izdevēja Katrīna Iļjinska publicēja “Twitter” ierakstu : “Kā būtu, ja VID IT sistēmas ir teju atkarīgas no kompānijas, kura reģistrēta Bermudā un patiesā labuma guvējus neatklāj; to ietekmē libānietis ar Krievijas pilsonību; līdzīpašnieks reiz Krieviju sauca par Māti; vēsturē figurē Krievijas Iekšlietu un Aizsardzības ministrijas u.tml.? Un, ja izrādītos, ka VID nodrošina šim uzņēmumam 80% apgrozījuma, faktiski to uzturot? Un šai kompānijai visticamāk ir piekļuve visu Latvijas iedzīvotāju, uzņēmumu, muitas, akcīzes maksātāju un citiem datiem?”.

Pērn decembrī žurnāls “Ir” rakstīja, ka Īrijā reģistrētai firmai piederošais “Emergn” jau gadiem ilgi tiek izraudzīts par galveno VID informācijas sistēmu nodrošinātāju, tādējādi uzņēmumam šajā laikā ticis ievērojams kumoss no valsts budžeta: 16 gados tas uzvarējis 52 VID izsludinātajos iepirkumos un tā ieguvis vairāk nekā ceturtdaļu jeb 96,9 miljonus eiro no visas dienesta iepirkumu naudas šajā periodā.

Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) dati rāda, ka kopš 2013.gada uzņēmums uzvarējis 37 VID konkursos.

VID skaidro, ka veicamā darba apjoma dēļ konkursos nepiesakās daudz pretendentu, piemēram, konkursā par maksājumu administrēšanas informācijas sistēmas izstrādi, ieviešanu un uzturēšanu pieteicās tikai divi pretendenti.

Daudzu uzvaru rezultātā “Emergn” jau gadiem nodrošina augsta riska valsts sistēmas, piemēram, krimināllietu uzskaites sistēmu, akcīzes preču pārvietošanas un kontroles sistēmu, centrālo muitas informācijas sistēmu, fizisko personu riska analīzes sistēmu un Eiropas Savienības datu apmaiņas informācijas sistēmu.

“Lursoft” informācija liecina, ka AS “Emergn” vienīgais īpašnieks ir Īrijā reģistrētā firma “Emergn Global Holdings Limited”. Tās patiesais labuma guvējs ir ASV pilsonis Aleksandrs Adamopuls.

VID skaidro, ka pirms līguma noslēgšanas ar “Emergn” VID iepirkuma komisijas locekļi pārliecinājušies, ka uzņēmuma amatpersonām, to skaitā Adamopulam, nav sodāmību, un pret viņiem nav vērstas sankcijas.

Tomēr IUB pēdējā laikā vairākkārt norādījis uz riskiem iepirkuma procedūrā – pusotra gada laikā sešus “Emergn” uzvarētos VID iepirkumus iestāde marķējusi ar sarkanu karodziņu, norādot uz mazu pretendentu skaitu konkursā, raksta žurnāls.

“Emergn” apgrozījums 2021.gadā bija 21,278 miljoni eiro, kas ir par 0,2% mazāk nekā gadu iepriekš, vienlaikus kompānijas peļņa samazinājās par 8% un bija 2,39 miljoni eiro, liecina Lursoft informācija.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: nra.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


5
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
:DD
:DD

Tad sanāk ka vid informāciju par visiem latvijas iedzivotajiem un uzņēmumiem pa lēto nodod krieviem? :D:D Tas tik raksturīgi šai valstelei. Taisa kaut ko monstrozu dārgu spožu, bet iekrīt uz lētumu.

nadježda krupskaja
nadježda krupskaja

Kā būtu, ja izrādītos, ka Vairu Vīķi Freibergu un citus ārzemju “latviešus” uz Latvāniju aborigēniem atveda čekisti?

Tjūrings
Tjūrings

Lētākās firmas, kas pārņem VID saimniecību ir lielākie riska perēkļi, jo var par dubultu summu tirgot VID informāciju kā elektrību vai gāzi. Skaisti ir tas, ka firma praktiski nav dabūjama un var darīt ko grib. Skaidrs, ka VID var kasēt savu otkatu vai pat tirgot informāciju ar šīs firmas palīdzību. Tātad ar šādu vāji pie atbildības saucamu firmu riski un vismaz divkārt lielāki par jebkuru citu risinājumu. UN TĀPĒC BIJA PAREDZĒTA 0 DEKLARĀCIJA – informācija zagļiem.

Opis
Opis

Un tomēr,-kas gaļu galā ir ar OIK,izskatās,kā pagaidām nedaudz ielikts dziļāk atvilknē,lai. Tauta nedaudz nomierinās,-tās jau Ašeradāna veidojums,atkal politiskā kļūda ???

linda abu meri
linda abu meri

Kas tâ par iļinsku? Baigā jau žurnālistīte. Tjip baigi gudrā?