Rinkēvičs: Pastāv incidentu risks starp NATO, Krieviju un Baltkrieviju

ārlietu ministrs

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs intervijā laikrakstam “Financial Times” brīdinājis, ka šā gada Krievijas un Baltkrievijas kopīgi rīkoto militāro mācību “Zapad 2021” laikā varētu palielināties incidentu riski, kuros varētu tikt ierauta NATO un Baltijas valstis.

Latvijas Ārlietu ministrs uzsvēra, ka šādus riskus īpaši palielina pēdējā mēneša laikā pieredzētā situācija uz Lietuvas un Baltkrievijas robežas, kā arī Latvijas un Baltkrievijas robežas. Pēdējā mēneša laikā Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko, atriebjoties Eiropas Savienībai un Baltijas valstīm par atbalstu Baltkrievijas demokrātiskajai opozīcijai un režīmam noteiktajām sankcijām, pāri robežai sācis sūtīt nelegālos migrantus pūļus no Irākas.

Situācijā, kad Krievija un Baltkrievija rīko mācības “Zapad”, savelkot pie savām Rietumu robežām ievērojamu karaspēku un, kad Baltijas valstu robežsardzes dienestiem nāk palīgā bruņotie spēki, dažādu risku iespējamību tikai pavairo.

E. Rinkēvičs laikrakstam “Financial Times” skaidroja, ka militāro mācību “Zapad 2021” kulminācija, kas gaidāma septembrī, palielinās “pārpratumu un dažādu darbību, ko nav apstiprinājusi augstākā vadība” iespējamību.

“Mums ir krīze uz robežas, pie NATO valstu robežām notiek militārās mācības, kā arī ir pastiprināta robežsardzes un militāro formējumu klātbūtne mūsu pusē, Lietuvas pusē, Igaunijas pusē, kā arī Polijas pusē. Protams, tas palielina incidentu iespējamību,” sacīja Rinkēvičs.

Gan Baltijas valstīs, gan Briselē valda satraukums par Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko autoritārā režīma rīcību pēc pagājušā gada prezidenta vēlēšanām, “Ryanair” reisa piespiedu nosēdināšanu maijā, lai apcietinātu žurnālistu Romānu Protaseviču un viņa dzīvesbiedri.

Tāpat amatpersonas Baltijā uzskata, ka Lukašenko jaunākā taktika, piedāvājot Irākas, Sīrijas un citu Tuvu Austrumu valstu migrantiem piekļuvi Lietuvas robežai, novedusi pie migrantu krīzes.

E. Rinkēvičs sacīja, ka “tas ir ļoti skaidrs hibrīdkara gadījums”, apzināti izmantojot migrāciju, lai izdarītu spiedienu uz ES un Lietuvu. “Migranti faktiski tiek izmantoti kā ierocis,” norādīja Latvijas ārlietu ministrs.

Tāpat viņš sacīja, ka pozitīvi vērtē Irākas lēmumu apturēt lidojumus uz Minsku. Šī rīcība, līdz ar Lietuvas robežsargu jauno taktiku, kas paredz sūtīt migrantus atpakaļ uz Baltkrieviju, pēdējo dienu laikā ievērojami samazinājis robežu nelegāli šķērsojušo personu skaitu.

Baltijas valstīs ik pēc četriem gadiem pieaug spriedze, kad vērienīgākās Krievijas militārās mācības “Zapad” atkal tiek rīkotas Krievijas rietumu militārajā apgabalā, kas robežojas ar Igauniju, Latviju un Lietuvu.

E. Rinkēvičs uzsvēra, ka šī gada “Zapad” mācības ir īpaši nozīmīgas notiekošā hibrīdkara dēļ. Tieši tāpēc pastāv lielāks incidentu risks. Ja šo mācību laikā nāksies saskarties ar kādām provokācijām, pastāv risks, ka tās var nenovest līdz pilna mēroga militārai provokācijai.

Krievija, kurai ir cieša alianse ar Baltkrieviju, ir viena no retajām Minskas atbalstītājām. Rinkēvičs sacīja, ka, viņaprāt, Maskavas interesēs nav nostiprināt pārlieku ciešas saites ar Lukašenko, ņemot vērā pašpasludinātā Baltkrievijas līdera pēdējā laika rīcību. Vienlaikus Krievijas iesaiste Baltkrievijas aktivitātēs nav izslēdzama.

“Noteikti ir grūti iedomāties, ka šāda veida darbības varētu veikt bez jebkāda atbalsta, koordinācijas un sadarbības,” pauda ministrs.

Bijušais Igaunijas Aizsardzības spēku komandieris Eiropas Parlamenta deputāts Riho Terrass pagājušajā nedēļā rosināja NATO apsvērt 4. panta iedarbināšanu migrācijas krīzes jautājumā, lai dalībvalstis konsultētos par tālāko rīcību. Tiek uzskatīts, ka tas simbolizē dziļas NATO bažas par kādu jautājumu. Šo taktiku iepriekš vairākkārt izmantojusi Turcija.

Intervijā “Financial Times” E. Rinkēvičs devis mājienu, ka Latvija atbalstīs aicinājumu sasaukt konsultācijas NATO 4. panta ietvaros, ja tam būs atbilstoši apstākļi. “Ja patiešām nepieciešamas konsultācijas ar NATO sabiedrotajiem, ja mēs redzēsim nepieciešamību pēc 4. panta, mēs to izmantosim,” viņš norādīja.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: Sargs.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


6
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Kaža
Kaža

Pēc kadru sastāva spriežot Latvija ir nobriedusi-jūs palieciet savās vietās,es palikšu savā vietā.Represijas ir izslegtas,jo komandējošais sastāvs ir vēsturiski draudzīgs.Jānorvozē būtu L.L.kategorijas cilvēkiem.

Pēteris
Pēteris

Domāju, ka Rinkevičš ar savu rīcību un uzvedību nav cienīgs pārstāvēt starptautiski Latvijas valsti un Latvijas tautu. Viņam Ārlietu ministra postenis ir jāatstāj. Viņš ir agresijas un naida kurinātājs un nespēj veidot normālas sadarbības un ekonomiskās attiecības ar kaimiņu valstīm, līdz ar to pazeminot dzīves līmeni Latvijā, radot bezdarbu un tautieši ir spiesti izceļot no valsts, ekonomiskā trimdā uz citām ES valstīm. Viņš savā augstprātībā, iedomībā un naidā nav pat spējīgs ,,nolaisties” līdz izcilās Kancleres MERKELES līmenim.

virgo
virgo

Krievnacists Putlers par daudz dedzīgi žvadzina ieročus pie Baltijas valstu robežām. Vai Austrumsibīrija, kur ķīnieši plūst iekšā, viņam nemaz neinteresē?

labvēlis
labvēlis

Amerikas stils-lai mazinātu tautas interesi par nebūšanām valsts iekšienē,ir jāatrod ārējais ienaidnieks!

Putins
Putins

Ja NATO sāks konfliktu , tad Baltijas valstis tiks iznīcinātas pirmās, vai nē-Rinkēvičs ?

Merkele
Merkele

Tu tiešām domā, ka NATO ir kautkas vajadzīgs no Krievijas? Teritorija, kā Pūķinam?