Mācībās izspēlēs spontānu nemieru likvidēšanu Jēkabpilī un Valmierā

militārais dienests

Līdz šim Latvijā vērienīgākajās mācībās “Namejs 2018” pārbaudīs valsts aizsardzības struktūru, kur viens no scenārijiem paredzēs spontānu nemieru likvidēšanu Jēkabpilī un Valmierā.

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš detalizētākus mācību scenārijus šodien žurnālistiem nestāstīja, bet apliecināja, ka mācību laikā tiks ņemta vērā Ukrainas pieredze, tāpēc iekļauti hibrīdkara scenārija elementi, proti, Jēkabpilī un Valmierā sāksies spontāni nemieri. Šajos nemieros būs iesaistīti bruņoti bez atšķirības zīmēm tērpti cilvēki, uz kuriem sākotnēji reaģēs iekšlietu struktūras, kurām palīgā steigsies bruņotie spēki.

Pretinieka lomu spēlēšot sabiedroto valstu karavīri.

“Mācībās noslīpēsim valsts aizsardzību, izmantosim aizkavēšanas un aizsardzības operācijas. Visām brigādēm būs pārvietošanās un lokāla aizsardzības nodrošināšana konkrētām pilsētām. Valsts aizsardzības struktūra tiks pārbaudīta simtprocentīgi. Neveidosim scenāriju pret kādu konkrētu valsti, bet gatavojam Nacionālos bruņotos spēkus aizsargāt Latviju pret jebkuru apdraudējumu,” norādīja NBS komandieris.

Mācības notiks visos Latvijas reģionos, tostarp, austrumos. Kopumā mācības norisināsies Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī, Jēkabpilī, Valmierā un vēl 36 novados. Ar lielu skaitu privātpersonām noslēgti līgumi par infrastruktūras un zemes izmantošanu. Tāpat mobilizācijas pieprasījumos būvniecības uzņēmumi atbalstīs mācības ar smago tehniku, piemēram, buldozeriem.

Lai arī uz koplietošanas ceļiem būs redzama armijas tehnika un kājnieku pārvietošanās bez tehnikas, NBS komandieris mierināja, ka kaujas munīcija ārpus poligoniem un šautuvēm netiks izmantota. Mācībās iesaistīsies Lielvārdē dislocētie ASV helikopteri, tāpat būs Latvijas un sabiedroto smagā un vieglā motorizētā tehnika, kā arī bezpilota lidaparāti.

NBS komandieris tāpat mierināja, ka purvu un meža ugunsgrēku dzēšanā iesaistītie armijas helikopteri turpinās savu darbu, jo primārais ir nodzēst ugunsgrēkus. Ja degšana turpināsies, tad armijas vadība elastīgi mainīšot scenārijus, lai mācībās iesaistītie lidaparāti varētu dzēst ugunsgrēkus. Tas pats attiecas uz smagi sasirgušu pacientu evakuēšanu.

Kalniņš arī solīja, ka kaujas šaušanas vietās dežūrēšot ugunsdzēsēji, lai nepieļautu tādu ugunsgrēka izcelšanos kāds pirms kāda laika bija noticis Ādažu poligonā.

Mācībām novērotāju statusā pagaidām pieteikušies Baltkrievijas pārstāvji. NBS komandieris arī uzsvēra, ka mācībām nebūšot slepenības plīvurs un daudzās “fāzēs un vietās tās būs atvērtas” mēdijiem. Tāpat daudzās vietās būs izvietoti informatīvi vides plakāti.

Vaicāts, vai NBS gatavojas tam, ka mācības varētu radīt Krievijas kara tehnikas aktivitātes pie Latvijas robežām, tādējādi mācībām iesaistītos resursus nāksies novirzīt reaģēšanai, Kalniņš atbildēja, ka Krievijas lidaparāti “visu laiku lido gar mūsu robežām, tāpēc viņu reakcija neiespaidos valsts aizsardzības funkciju nodrošināšanu.”

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar