Latgali neatdosim! Neceriet!

Laima Linuža, laikraksta “Ludzas Zeme” galvenā redaktore

Draudus par nostāju pret Krievijas iebrukšanu Ukrainā saņēmusi laikraksta Ludzas Zeme redakcija. Nupat kāda pierobežas iedzīvotāja zvanīja un gribēja ielikt avīzē par maksu pateicību Putinam. Zvanītāja ir latviete…

Gļēvums liek klusēt

Krievijas TV propagandas un melu jūras apsmērēti ir daudzi Ludzas novada iedzīvotāji (sociālo tīklu apmeklētāji bieži to pierāda). Vieni patiešām ir savervēti Krievijas aģenti, citi – vienkārši neinformēti cilvēki, trešie – lielvalsts imperiālisma saindēti ļautiņi. Izkristalizējies, vismaz Latgalē, ka atbalsts vai nosodījums Krievijai nav saistīts ar tautību un pat valodas prasmi. Pašvaldības līmeņa politiķi vai nu klusē, lai nezaudētu Krieviju atbalstošo elektorātu, vai arī pēc atbalsta izteikšanas Ukrainai sāk bažīties, vai nākamajās vēlēšanās tiks ievēlēti. Vai tiešām esam gatavi upurēt valsts neatkarību par vietām domē?

Naivums bija kļūda

Krievija jau sen īsteno informatīvo hibrīdkaru pret Latviju, kur galvenie informācijas avoti iedzīvotājiem ir zombētājkastes, feisbuks, youtube un tiktoks un kur pat pašu latviešu, latgaliešu sirdīs valda dalītas jūtas pret Putinu. Mēs, latgalieši, esam tik naivi… Ticam, ka lielais lācis ir labsirdīgs. Draudzējamies ar Krievijas pašvaldībām un domājam, ka Krievijas puses cilvēki neaiznesīs pieredzes apmaiņas jautrākajos brīžos dzērumā Latvijas puses izpausto vietējiem spiegiem… Toties lepnais latvietis ar Latvijas drošībniekiem nebiedrosies, jo tās visas esot muļķības… Izrādījās, ka nav gan. Par Krieviju vienmēr jādomā vēstures kontekstā. Ambīcijas un vēlme okupēt ir neatņemama paradigma.

Sods kanālus neslēgs

Un ko gan vainot, ja Latgales laukos vienīgā izklaide daudziem ir pudele un televizors. Antenas un šķīvji pagriezti propagandas leņķī. Un no 700 eiro soda neviens nebaidās. Kurš gan brauks uz Istru vai Briģiem kādu pieķert? Avīzes, nopietnu ziņu aģentūru informāciju un oficiālus avotus lasīt nav modē, jo tas prasa piepūli, nevis tikai, kā feisbukā, virsraksta izlasīšanu. Tā arī dzīvojam. Gadu gadiem. Piliens pa pilienam un Žirinovskis un Putins Latgalē jau palikuši kā savējie. Tie esot gudri vīri, kuros vērts ieklausīties. Un Navaļņijs, protams, indēja sevi pats. Daudzu latgaliešu izslāpušajās smadzenēs salietas kārtīgas samazgas. Neinformētā vide, nabadzība un perspektīvu trūkums situāciju tikai pasliktina, toties tādi politinformatori kā jeremejevi Ludzas pusē tuvina sērkociņu neapmierinātības saspiestajai gāzei.

Mēs paši varam kļūt bēgļi

– Teljonok. Nahuj idi iz Ludzi. Za propogandu. Pidar končenij, – šādi vārdi pēc lamu pilna telefonzvana atnāca uz Ludzas Zemes žurnālista telefonu, jo dalījies feisbukā ar saturu, kas nosoda Krievijas asins izliešanu Ukrainā. Zvans uzrādīja Igaunijas numuru, taču Putina atbalstītāja profilā ieraksts – Zilupe… Aizvākties no Ludzas sociālajos tīklos žurnālistus aicina arī citi komentētāji, kas aktīvi dalās ar Ukrainai naidīgiem postiem.

Feisbuka lietotāji izsmej Ludzas novada vietējos politiķus, kas sava profila bildei uzliek Ukrainas karodziņu… Varoņi te nav varoņi.

Bet ukraiņi, kā šeit izplata baumas, veikalos zogot un vispār esot nepatīkami cilvēki, kaut kādi nabadzīgi, jo atbraucot ar vecām mašīnām. Lai braucot mājās! To no mutes mutē un no auss ausī lej vietējie ļaudis, kas nesaprot, ka par bēgļiem, pateicoties Putinam, drīzumā varam kļūt mēs visi. Tāda varbūtība Putinam ticīgajiem prātā nav ienākusi. Kam tā Latvija un Latgale vajadzīga? Tā jautā daudzi. Kurš šiem cilvēkiem var paskaidrot, ka ļoti vajadzīga?! Nezinu. To, kas 20 gadu laikā ieperināts veselā paaudzē, nav iespējams iztīrīt no smadzeņu failiem dažu mēnešu laikā.

Valentīns ar sprāgstvielām

Tikmēr pa Ludzu staigāja Valentīns ar jauno laiku svastiku Z burta veidā un kliedza, ka redakcija ir politiskās prostitūtas. Za Putina, za Staļina. Uzreiz pēc Krievijas iebrukšanas Ukrainā viņš svinēja šo notikumu. Redakcijā caur plānajām sienām dzird. Bet Valentīna bizness saistīts ar sprāgstvielām… Vai gaidīt sprādzienu?

Mums teiks, lai rakstām iesniegumus policijai. Bet kurš rakstīs 1000 iesniegumus par dalīšanos feisbukā ar Krieviju atbalstošiem postiem? Un tad jau jāraksta vēl kādi 10 000 iesniegumu par ārprātīgiem un naida runas pilniem komentāriem. Nav jēgas gaisu tricināt. Toties Krievijā par kara kritizēšanu un feikiem draud 15 gadi cietumā…

Pārdevēja gaida Putinu

Ludzāniete Olga Pavlova aizgāja uz Ludzas veikalu Maija ielā, kur tapa skaidrs, ka veikala pārdevēja gaida Krievijas atbrīvotāju armiju Ludzā. Olga uzrakstīja iesniegumu policijai. Vai tas ko dos? Kādu trauksmi celt, lai Rīga apjēdz – Latgale ir ienaidnieku ierakumos… Savējie nav savējie un otrādi. Mēs paši sev ienaidnieki. Un tas ir traģiski.

Netic te daudzi, ka Putins draud ar atomkaru. Netic, ka var nospiest nāvīgo pogu. Bet, kurš tic, piebilst – nebija Putinam cita varianta, iedzīts kaktā, rūpējas par Krievijas drošību. Atgādināšu Putina spilgtākos citātus: “mums nav vajadzīga pasaule, kurā nav Krievijas; mēs atomkara gadījumā nokļūsim kā mocekļi debesīs, bet jūs vienkārši nosprāgsiet; brīdinu, ka pasaule redzēs kaut ko līdz šim nepiedzīvotu un šausmīgu”.

Caram ticīgajiem argumentus nevajag

Bet Caram ticīgajiem tie nav argumenti. Nāves, sprādzieni, iznīcinātas pilsētas Ukrainā, izrādās, esot inscenējums. Putins glābj savējos. Tikai savējie nez kādēļ Ukrainā ar asarām lūdz, lai pārstāj glābt.

Žirinovskis, Solovjovs un citi propagandisti simtiem reižu draudēja Baltijai un Latvijai. Nemitīgi tiek stāstīts, cik apspiesti Latvijā ir krievu tautības cilvēki, lai kādreiz būtu iemesls glābt… Glābt Putina izpratnē, protams, nozīmē ielauzties, okupēt, iznīcināt. Diemžēl daudzi vietējie Latgales ļaudis to nesaprot un tam netic.

Nedrīkstam sava gļēvuma, baiļu un tumsonības dēļ atdot Latgali putinistiem un kļūt par Latvijas piekto kolonnu! Nedrīkstam būt savas valsts nodevēji! Latgalieši, pacelsim galvas un sapratīsim, ka mums nav citu māju un ka mums nevajag, lai te bradā Putina asiņainais zābaks! Jā, daudziem ir aizvainojums uz Rīgu, ka te nav tik trekna dzīve. Bet šis aizvainojums nevar būt noteicošais tik nopietnā brīdī, kad Putins, fašisms un atomkarš klauvē pie durvīm.

Impērija kāro Latviju

Aicinu visus, kuri lieto sociālos tīklus, nevis sēdēt gļēvuma bedrē un uztraukties, ko par jums kāds padomās, bet intensīvi izplatīt feisbukā Krievijas armijas noziegumus – faktus un video. Atvērsim acis sev un citiem! Ja Ukraina padosies, Putins nāks uz Baltiju. Krievijas valsts propagandas kanālos tiek demonstrētas kartes, kā iespējams ieņemt ar īpašiem ieročiem Baltijas valstis. Kremļa propagandists Solovjovs nepārprotami brīdina, ka Ukraina ir tikai sākums. Augsta ranga Krievijas amatpersonas un politiķi neslēpj, ka vēlas atjaunot NATO 1997. gada robežās. Bet Latvija kļuva par NATO pilntiesīgu locekli tikai 2004. gada martā. Kādā veidā Putins realizēs savu plānu NATO ietekmes mazināšanai? Krievijai ir tikai viens veids, kā to izdarīt – ar bruņotu iebrukumu, bombardēšanu un iznīcināšanu. Un tad te līs gan latviešu, gan latgaļu, gan krievu asinis. Putins nežēlos nevienu.

Gaidu šeit NATO bāzi!

Atbalstu Latvijas Valsts prezidentu E. Levitu, kurš nāca ar iniciatīvu izveidot Latvijā pastāvīgu un nopietnu NATO militāro bāzi. Man personīgi vairs nav šaubu, ka gribu te redzēt stipru, labi bruņotu NATO struktūru ar modernu bruņojumu un spēju ātri reaģēt. Un vēlams – tuvāk Ludzai un Zilupei. Tā būs mierīgāk gulēt.

Aicinu visus Latgales iedzīvotājus, kam ļauj fiziskie spēki, aktīvi stāties Zemessardzē. Ja iebrukums te tomēr notiks, tad ar NATO spēkiem būs krietni par maz. Mums kā tautai būs jāizrāda aktīva pretošanās.

Nav laiks diskusijām

Ukrainas karā jau nogalināti un ievainoti ap diviem simtiem bērnu! Šis karš viennozīmīgi apdraud Latvijas valstiskumu un suverenitāti. Bet daudzi Latgales iedzīvotāji atklāti atļaujas paust savas domas un viedokļus, kas faktiski attaisno notiekošās slepkavības. Putins jau pielietojis ieročus, kuri pēc starptautiskām normām padara Krievijas valsti par noziedznieku. Krievija lepojas un biedē ar raķetēm, kas iznirst no okeāna, gaisā aplido šķēršļus un rada lielākus upurus nekā atombumbas, toties nepiesārņo vidi… Tā sacīt, ekoloģiskais variants bez radiācijas. Niez nagi izmēģināt vismodernākos ieročus. Kāds šādos apstākļos var būt viedokļu daudzveidīgums un plurālisms? Pasaule ir šausminošu draudu priekšā. Mēs atrodamies situācijā, kur ir tikai melns un balts.

Dievs, svētī Latviju!

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: Ludzas Zeme

Populārākie raksti20
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Mitjka
Mitjka

Kur tad LTV LR vai NEPLP = visi nacionalie pasutijumi tikai radiem un draugiem, kad privatizeja Latelecom ,kads bija bija viens no nosacijumiem ,katra seta optika un tv ,kur ir ,cik LTVRC torņus saceluši jaunus,
sež un veģete un viss, tapec nav brinums ka katra sētā savs šķivis .

Latvijas naudas atmazgātāju asociācija
Latvijas naudas atmazgātāju asociācija

Latgalei jāsāk Krievijas un Ukrainas (un citu NVS valstu) nauda atmazgāt. Un būsiet pilnīgā drošībā. Neviens tak neuzbrūk ofšoriem – Kiprai, Gibraltāram, Lihtenšteinai, Panamai. Neviens neaiztiek. Par viņiem nedrīkst rakstīt. Dzīvo kā nieres pa taukiem. Latvijā jūs pat neeksistēsiet. Bet saņemsiet ordeņus.

viedoklis
viedoklis

Ja visi pateiks, ko domā, tad var izrādīties, ka tas ir pretvalstiski. Nevajag, lai saka, ko domā. Vajag darīt visu, lai mēs domājam tā, kā Latvijai labvēlīgi. Patriotisms kā norma un informācija reāla. Patiesībā mūsu mediji slikti strādā. Es to informāciju Latvijas medijos neatrodu, tikai krievu normālos avotos un avotos, kas ir angliski, turklāt vēl ticamus gudrus blogerus, tai skaitā no Krievijas, bet kuri nemelo. Mums te vakuums. Latvijas žurnālisti ir slinki un dumji.

Patriote
Patriote

Nu patriotisms bez informācijas – sekas tam Krievijā ir novērojamas, nez vai tur žurnālisti vieni paši pie vainas.

klāvs
klāvs

Nav vieni žurnālisti vainīgi, vajadzēja patriotismu audzināt cilvēkos kārtīgu. Vajadg sen to Ždanokas cunfti aizliegt, bet Latvija tak visu pacieš. Un vēl finansējumu šitiem elementiem dod! Kur nu tālāk????

viedoklis
viedoklis

Tā asociācija vajadzīgai politikas veidošanai mazos mērogos un atriebībai tiem, kas kādu no viņējiem pakritizēja. Lielām lietām un patriotiskiem mērķiem nav ne jaudas, ne intereses. Nav Latvijā kvalitatīvas žurnālistikas, jo nav redzesloka. Dzīvo latvieši nabadzīgā informatīvā telpā. Un amatpersonas faktus nesaka. It kā tas, ko Krievijas TV muld ir kāds valsts noslēpums. Labi, ka vismaz izraidīja Krievijas doplomātus.

Patriote
Patriote

Pārsteigums par Latgali? Vajag paskatīties patiesībai acīs – visa Latvija ir +/- tāda pati. Ja cilvēki nebaidītos runāt, tad mēs to varētu ātri uzzināt. Bet vissvarīgākais jautājums it – kāpēc cilvēki baidās? Ja atradīsies vai vismaz tiks meklēta atbilde uz šo jautājumu, tad arī būs skaidrs kā to risināt!

nunnn
nunnn

Bet ko darīt ar to visu? Kāds risinājums? Tikai NATO? Nu varbūt vēl kaut kas jādara?

doma
doma

Piekrītu Vīķei, ka tas nav nekāds Putina karš. 90 procenti Krievijas tautas atbalsta savu vadoni un viņa idejas iekarot pasauli. Putins tikai īsteno savas tautas vēsturiskās ilgas

inf
inf

Būsim godīgi – Latgales mediju redaktori, piemērm, Ņizinska, ir pilnīgi sarkani. Paši latgalieši to vidi veidojuši ilgstoši. Nu Ludzas Zeme izņēmums. Tāpēc ceļ trauksmi. Pārējie guļ.

hmm
hmm

Cik atceros, Ludzas pusē cilvēki izcēlās ar savu patriotismu un labestību. Bet katrā barā ir savas melnās avis.

Erods
Erods

Par to vajadzēja domāt agrāk un sen vaojadzēja krievu valodā talantīgu presi, humora pilnus, aizraujošus.radio un TV raidījumus

Toļiks
Toļiks

Nē, vajadzēja jau sen likvidēt krievu skolas. Nav valstij jāfinansē izglītība svešvalodā.

piekrītu
piekrītu

Skaidrs, ka tā vajadzēja darīt. Kurš tos lētos Latvijas TV skatās. Paši latvieši uzsēdušies uz Krievijas TV šoviem. Tā visi un iegremo sevī propagandu!

Erods
Erods

Putins nav dzelzscilvēks vai monstrs, bet ir mazs, riebīgs un bezgala smieklīgs, nožēlojams pundurelis, kas savā aizgrābtībā un sevis paša palielināšanā savās un diezgan daudzu muļķu acīs ir nonācis līdz tam, ka viņa prātā visi apkārt ir muļķi un idioti, bet viņš vienīgais ir balts un pūkains. Hmeļņicka laikos Putins būtu sen uzsēdināts uz mieta un priecētu garāmejošu publiku ar saviem vaidiem un brēcieniem.

Patriote
Patriote

Kad visi ukraiņi būs izkauti, Nato taču mums palīdzēs🤯 Vairs ilgi nav jāgaida!

Erods
Erods

Ja neko nedarīsim, tad šis moments var iestāties ātrāk.

Patriote
Patriote

Es jau par to pašu. Un ko tad mēs darām? Gaidām kad ukraiņus visus nogalinās?

biedre
biedre

un ko tad biedrene Šuplinska?

nu ko tu
nu ko tu

Ko tā Šuplinska var? Latgaļi visi bailīgi un sapņus redz ar krievu titriem…