Krievija pārvietojusi kodolieročus tuvāk NATO valstīm – uz Baltkrieviju

Putins, Lukašenko

Krievija ir pārvietojusi taktiskos kodolieročus no savām robežām uz kaimiņvalsti Baltkrieviju, vairākus simtus kilometru tuvāk NATO teritorijām, izdevumam “Foreign Policy” apstiprinājušas Rietumu amatpersonas.

Šāds solis pieņemts laikā, kad kara noziedznieks Vladimirs Putins draud ar plašāku militāru izrēķināšanos ar NATO valstīm saistībā ar alianses atbalstu Ukrainai.

Krievija ne tikai piešķir lielus resursus karam Ukrainā, bet arī gatavojas ilgtermiņa konfrontācijai ar NATO, arī Baltijas valstīs, liecina Lietuvas izlūkdienestu ikgadējais ziņojums, par ko vēstīts marta sākumā. 

“Krievija novirza milzu resursus karam Ukrainā un nekas neliecina par nodomu mazināt situācijas saspīlējumu, lai gan operacionālos mērķus tā nesasniedz. Vienlaikus Krievija gatavojas ilgtermiņa konfrontācijai ar NATO,” lasāms ceturtdien publicētajā Lietuvas Valsts drošības departamenta un Aizsardzības ministrijas Otrās izmeklēšanas nodaļas ikgadējā vērtējumā par nacionālās drošības apdraudējumu.

Lietuvas izlūkdienesti norāda, ka Kremlis ir sācis plašu bruņoto spēku reformu, ar ko paplašinās Krievijas militāro potenciālu Baltijas jūras reģionā. Struktūras un subordinācijas izmaiņas jau ir sāktas, arī Kēnigsbergas (Karaļauču) ekslāvā un Rietumkrievijā.

“Restrukturizācija ir ilgtermiņa projekts, kurā centieni un resursi būs jāiegulda no dažiem gadiem līdz desmit gadiem,” pausts ziņojumā, piebilstot, ka reformas kopējais ātrums un apjoms būs tieši atkarīgs no kara Ukrainā gaitas, ilguma un iznākuma.

Lietuvas dienesti arī norāda, ka Krievijai ir pietiekami finanšu, cilvēku, materiālie un tehniskie resursi, lai turpinātu karu Ukrainā “līdzīgā intensitātē vismaz tuvākajā laikā”. Izlūkdienestu vērtējumā tas nozīmē laikposmu līdz diviem gadiem.

Ziņojumā teikts, ka karš Krievijai ir izmaksājis vairāk, nekā gaidīts. Militārie izdevumi 2023.gada pirmajā pusē pārsniedza oficiāli budžetā visam gadam paredzēto summu. Šogad militārie izdevumi veido vismaz trešdaļu Krievijas valsts budžeta – vairāk nekā desmit triljonus rubļu (102 miljardi eiro).

“Faktiskā summa noteikti ir daudz lielāka, jo to papildina noslepenoti budžeta piešķīrumi. Karš un militārā rūpniecība šobrīd virza Krievijas ekonomiku, uzkrājot finanšu, materiālos un cilvēkresursus uz citu tautsaimniecības nozaru rēķina,” norādīts ziņojumā.

Lietuvas izlūkdienestu apkopojums liecina, ka Krievija sadala savu Rietumu militāro apgabalu Maskavas un Ļeņingradas militārajos apgabalos, kas tika apvienoti 2010.gadā, veido jaunu armijas korpusu Karēlijā, un dažas brigādes pārveido par divīzijām.

Ziņojumā arī norādīts, ka Baltkrievija attīsta kodolieroču izvietošanas spējas, bet šos ieročus kontrolēs Krievija, un Baltkrievijā tiek strādāts pie kodolieroču glabāšanas infrastruktūras modernizācijas un aprīkojuma.

“Baltkrievijas bruņotajiem spēkiem ir divi potenciāli kodolieroču nogādes līdzekļi – uzbrukuma lidmašīnas Su-25, kas atrodas Lidas aviobāzē pie Lietuvas robežas, un mobilās raķešu sistēmas “Iskander-M” Asipovičos. Baltkrievijas militārpersonas tiek apmācītas darbam ar nestratēģiskajiem kodolieročiem,” lasāms izlūkdienestu ziņojumā.

“Nestratēģisko kodolieroču izvietošana Baltkrievijā tikai padziļinās saites starp abām valstīm un mudinās Maskavu par katru cenu saglabāt kontroli pār Minsku,” tajā piebilsts.

Kā liecina ziņojums, Baltkrievija pagājušajā gadā no Krievijas iegādājās ievērojamu daudzumu modernas kaujas tehnikas: operatīvi taktisko raķešu kompleksu “Iskander”, bataljona bruņutransportieru BTR-82A komplektu, zeme-gaiss raķešu sistēmas S-400 un triecienhelikopterus Mi-35M.

Lietuvas izlūkdienesti katru gadu publicē ziņojumus par draudu nacionālajai drošībai novērtējumu. Jaunākajā dokumentā aplūkoti galvenie draudi un riska faktori Lietuvas nacionālajai drošībai 2024.-2025.gadā.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Taurus
Taurus

baigi grib novērst uzmanību no Ukrainas un Navaļnija.

Janka
Janka

Tajā mazā, apaļā Pūķina paurītī ir tukšums. Viņš citu neko nezina kā tikai draudēšanu — no laba attāluma.

Jeblonskis
Jeblonskis

Nē, tukšums ir krieveļu paurīšos. To piepilda ar TV propagandu, un tie pajolēni lepni dzīvo sūdos.
Līdzīgi kā vairums pajolu valstelēs.

Vova
Vova

Bet ja NATO lien virsū , neko darīt , jāliek arī pie Somijas robežas !

Jeblonskis
Jeblonskis

Cik tiem kodōlieročiem ir derīguma termiņš?

Derīguma termiņš
Derīguma termiņš

Pieļauju ka lielāks nekā vienai otrai valstelei

Fogts
Fogts

Tev taisnība, Pūķins dara visu lai savu Rossiju iznīcinātu. Tā ir papīra impērija!