Diplomāts: Lukašenko mērķis sākotnēji bija Latvija, lai atriebtos par PČ hokejā norauto karogu

Mārtiņš Staķis
Foto: Ekrāntvērums

Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko sākotnējā stratēģija bija Polijas robežas scenāriju izvērst pret Latviju, intervijā pauda Lukašenko režīma opozicionārs, kādreizējais diplomāts Pāvels Latuško, kurš pašlaik mīt trimdā, vēsta TV3 Ziņas.

Baltkrievija savā militārajā bāzē Vitebskas apgabalā gatavo afgāņu un irākiešu kara veterānus bruņotu uzbrukumu veikšanai uz Polijas robežas, balstoties uz avotiem specdienestos – to intervijā TV3 Ziņām atklāj bijušais Lukašenko režīma diplomāts. Pāvels Latuško savulaik bija Baltkrievijas vēstnieks Francijā un Polijā, ieņēmis arī kultūras ministra amatu. Pēc baltkrievu tautai nozagtajām vēlēšanām pērn, viņš devās trimdā uz Poliju.

“Tiešām, manā rīcībā ir informācija no avotiem Baltkrievijas specdienestos. Obsa bāzē, Vitebskas apgabalā Baltkrievijas robežsardzes komitejas īpašās vienības apmāca divas grupas. Viena grupa – irākieši, kuri ir karojuši Irākā un otra – afgāņi, kuriem ir pieredze karā Afganistānā. Šīs grupas tiks piesaistītas pēdējā fāzē šajā krīzē, kas ir uz Eiropas Savienības (ES) un Baltkrievijas robežām. Situācijā, ja Lukašenko neizdosies pāri robežai dabūt šos cilvēkus, tiks piesaistītas ārvalstu teroristiskās grupas, kas izmantos ieročus,” stāsta Pāvels Latuško.

Šā gada 25. oktobrī uz militāro bāzi Tadžikistānā esot nosūtītas divas Baltkrievijas Aizsardzības ministrijas militārās lidmašīnas. Baltkrievijas iekšējā drošības biroja virsnieki tur vienojušies par jauniem nelegālās migrācijas maršrutiem no Tadžikistānas teritorijas, uz Afganistānu, Krieviju un tālāk – uz Baltkrieviju.

“Ar šīm militārajām lidmašīnām uz Baltkrieviju atveda ieročus pēc amerikāņu un padomju parauga. Šie ieroči tiks nodoti šīm grupām, gadījumā, ja vajadzēs iedarbināt šīs krīzes pēdējo fāzi uz Lietuvas un Polijas robežas,” norāda bijušais Baltkrievijas diplomāts.

“Es gribu atzīmēt, ka informācijas avoti arī apliecina, ka sākotnēji par prioritāti tika uzskatīts veicināt migrācijas plūsmu pāri Latvijas robežai, to Lukašenko bija uzdevis kā galveno uzdevumu. Lukašenko gribēja atriebties Latvijai par aso rīcību Hokeja čempionāta laikā, par sankcijām, bet kā mēs redzam, šis plāns ir mainīts un prioritāte šobrīd ir Polija,” teica Latuško.

Bijušais Lukašenko režīma diplomāts stāsta, ka Polijas izvēle ir likumsakarīga, jo pašpasludinātajam Baltkrievijas prezidentam jau izsenis esot naids pret Poliju.

“Pēc viltotajām vēlēšanām viņš paziņoja, ka Polijai ir iecere okupēt Grodņas apgabalu, kur dzīvo pārsvarā Polijas etniskās minoritātes. Viņš arī vakar paziņoja, ka tiem, kuri ieplānojuši okupēt Baltkrievijas teritorijas – man ir sabiedrotais un šim sabiedrotajam ir kodolieroči. Lukašenko kara tematiku aizsāka jau pēc 2020. gada 9. augusta vēlēšanām. Viņš sāka karu pret Baltkrievijas tautu un tagad viņš novērš uzmanību ar ārējo ienaidnieku un tā ir ES un NATO,” saka bijušais Baltkrievijas diplomāts.

Latuško, atsaucoties uz avotiem Baltkrievijas specdienestos, iezīmē tālāko Lukašenko stratēģiju: “Kā attīstīsies situācija – pierobežas zonā būs nelegālo migrantu nometnes, jau tagad Baltkrievijas Aizsardzības ministrijai uzdots nodrošināt bēgļiem militārās teltis, pēc iespējas nodrošināt viņus ar pārtiku un demonstrēt, kā Baltkrievijas puse par viņiem rūpējas. Visiem dienestiem ir uzdots izveidot vietas, kur migranti var dzīvot, pa dienu viņi stāvēs uz robežas, bet pa nakti uzturēsies pierobežas ciematos.”

Virsmērķis šai hibrīdoperācijai esot Eiropas sanaidošana un šķelšana.

“Tagad Lukašenko grib pasaulei parādīt bildi – kā migranti cieš. Tādā veidā viņš cenšas Eiropas vadībai iedvest kritisku attieksmi pret ES valstīm Poliju, Lietuvu, Latviju, kas neielaiž migrantus. Ja šis plāns nedarbosies, tiks iedarbināta pēdējā fāze – kad uz robežas sāks pielietot ieročus,” teica Pāvels Latuško, bijušais Baltkrievijas diplomāts.

Latuško uzskata, ka ES ir pazaudējusi laiku, un patlaban gatavotās sankcijas vairs neapturēs Lukašenko no terorisma pret ES.

“Kad slimam cilvēkam vajag izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību – tā vietā, lai izsauktu ātro palīdzību, visi gaidīja, kad viņš pats ies uz slimnīcu. Rezultātā – lēnā garā, piemērojot sankcijas, Lukašenko ir spējis adaptēties, apslāpēt protestus valsts iekšienē, iesēdināt cietumos tūkstošiem cilvēku – padzīt no valsts simtiem tūkstošus cilvēku, kuri tagad ir Polijā, Lietuvā, Latvijā, Vācijā un tagad izveidojis krīzi uz robežas,” norāda bijušais Baltkrievijas diplomāts.

“ES ir zaudējusi laiku. Manā skatījumā, bija vajadzīga cita pieeja. Stratēģija, kas ietver trīs atslēgas darbības – pirmais, neatzīt Lukašenko par Baltkrievijas prezidentu, jā, bija neatzītas vēlēšanas, bet nebija starptautiska paziņojuma, ka mēs neatzīstam Lukašenko kā Baltkrievijas prezidentu.

Otrais – ierosināt starptautisku lietu par valsts terorisma organizēšanu pret Lukašenko un viņa sabiedrotajiem. Izveidot prokuroru grupu – no Polijas, Lietuvas, Latvijas, kas izmeklētu cilvēktiesību pārkāpumus un terorisma izpausmes. Pat sākums šādam procesam destruktīvi ietekmētu Lukašenko psihi un visu aparātu, kurš bailēs viņu vēl turpina atbalstīt.

Un trešais – sankcijas, sankcijām ir jābūt spēcīgām, vājas sankcijas dod Lukašenko iespēju adaptēties. Eiropai ir jāsaprot – Baltkrievijā nav standarta situācija un nestandarta situācija prasa nestandarta atbildes,” uzskata Pāvels Latuško, bijušais Baltkrievijas diplomāts.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: TV3 Ziņas

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Jurists
Jurists

Pārbēdzēja minēto pasākumu īstenošana par 99% nozīmē kara pieteikumu. Vai to vajag mums, Baltkrievijas kaimiņvalstij? Skaidrs, ka pēc pirmajiem šāvieniem tādi kā Staķis un Rinkevičs aizbēgs uz Briseli un varbūt vēl tālāk.

ērce
ērce

Pirms Latvijas polītiķi sper šādu vai līdzīgu soli, ir jāuzstāda tikai viens jautājums: Vai tas ir Latvijas interesēs?

vakcinetsliepniekels
vakcinetsliepniekels

Staķis izkāra karogu, sanaidojās. Vai nu lai atvainojas, vai dodas kā zemessargs uz Baltkriecijas robežu sniegt atbalstu!

reņģe
reņģe

Īstenot starptautisku provokāciju pāris neadekvātu pediņu dēļ nav valstvīra cienīgi – un arī panākams šādi nav nekas, bet Lukašenko ir valstvīrs. Tieties zemas sociālas atbildības opozicionāru līmenis, saprašana un pasūtījums lasāms katrā teikumā.

Medmāsa
Medmāsa

Kārtējais piemērs , ka homoseksualitāte ir psihiska slimība , kā citādi 2 idioti noplēsa Baltkrievijas Valsts karogu !

Бессмертный полк
Бессмертный полк

Doo Ba Do Ba Doo Ba Doo

motorhead 1916
motorhead 1916

Piekriitu. Un buutu dikti prieciigs, ja Batjka vienkaarshi buutu kaadu noalgojis, lai sadotu tiem idinjiem pa muti. Pelniiti.